Kezdőoldal » Szórakozás » Anime, manga » Veterán animések ajánlani...

Veterán animések ajánlani értelmes animét?

Figyelt kérdés

Az új generáció által nagyon fanolt animék többsége nekem egyáltalán nem jön át. Minden műfaj érdekel de a tömény fantasy nem annyira. Olyasmit keresek mint pl. Another, Death Parade, Death Note, Erased, Nana, Vampire Knight, Beautiful bones stb stb.

Olyasmit amiben van értelmes történet, nincs tele azokkal a "tipikus" ként emlegetett animés túlzásokkal, indokolatlan sexualizálással meg stb.

Tehát az ilyen AOT-vel, tokyo ghul-al, és stb pls hagyjatok.



júl. 8. 20:14
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

#10

Nem a #8-as vagyok, de aki szerint a Monogatari-ban "indokolatlan szexualizálás" van, az gyakorlatilag nem fogta fel, hogy miről szól.

Aki meg felfogta, az tudja, hogy annak az ellentéte, ami nem tetszik a kérdezőnek és kerülni akar.


Itt egy példa, ahol elmagyarázzák, hogy miért fontos a fanservice jelenet a plot szempontjából a Bakemonogatari elején: https://www.youtube.com/watch?v=PFQa3dHlHSg

júl. 16. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

11, Megnéztem a videót, nagyjából amúgy értettem, hogy mi történik már az anime nézése közben is. Értem, hogy szatíra, értem a szimbolizmusát a jelenetnek (na jó, segített a videó), értem, hogy nem mindig feltétlenül öncélú a karakterek szexualizálása, értem, hogy Araraginak mi a "szerepe" és kinek a nézőpontját képviseli.


Nem is feltétlenül erre a jelenetre gondolok, hanem például a toothbrushos jelenetre, vagy a Tsukishis echte pedo jelenetekre, de beszélhetnék akár Yotsugiról is (nem akarok spoilerezni, tisztában vagyok Tsukishi *korával*, ahogy azzal is, hogy Yotsugi *mi valójában*), persze a toothbrushos jelenet közben is éreztem, hogy ez valamilyen "paródia" akarna lenni, egyszerűen túlságosan over the top volt ahhoz, hogy "komolyan lehessen venni", (láttam, hogy van a videónak több része, ne haragudjon meg itt senki, de egyszerűen nem tudom rávenni magam, hogy még 30 percen keresztül Monogatarit kelljen néznem, elég a mostani szezon), én elhiszem, hogy ezeket a jeleneteket meg lehet magyarázni, hogy miért zseniálisak, itt most az egyetlen kérdés az, hogy a néző képes-e értékelni ezt anélkül, hogy a saját epéjét kihányja miközben nézi a jelenetet. Én nem voltam képes rá, nem állítom, hogy a kérdező nem lesz képes rá, de kíváncsi vagyok - szóval kérdező, ha esetleg megnézed a Monogatarit (légyszi a Nisemonogatari végéig MINDENKÉPP nézd meg, ha már belekezdesz), akkor szerintem mindketten értékelnénk, ha leírnád a tapasztalataidat.


Sajnos én nem tudok elvonatkoztatni attól, hogy konkrétan mit látok a képernyőn. Persze ne magamból induljak ki, nekem az volt a tapasztalatom, hogy azok a nézők, akik eleve elvetették az ilyen dolgokat, azok nem fogják tudni "értékelni" ezeket a jeleneteket sehogy sem. De mondom, nézze meg a kérdező, és kiderül.


Nekem sok ilyen volt már amúgy, egy másik példa a The Flowers of Evil volt, ami sokak szerint egy zseniális pszichológiai manga elképesztően mély karakterekkel, engem viszont a 3 főszereplőből mindhárom olyan szinten irritált, hogy egyszerűen nem volt erőm a mögöttes tartalomra koncentrálni és nem tudtam elvonatkoztatni attól, utálom a karaktereket :DD

júl. 17. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

#12

"Nem is feltétlenül erre a jelenetre gondolok, hanem például a toothbrushos jelenetre"

Bocs, nem mondtam ki egyértelműen. Ennek a videónak van 2. része, ahol pl. ez a jelenet is szóba kerül.


De ha röviden érdekel akkor, MINDEN JELENET kivétel nélkül funkciót tölt be a plot, karakterfejlődés szempontjából.


"itt most az egyetlen kérdés az, hogy a néző képes-e értékelni ezt anélkül, hogy a saját epéjét kihányja miközben nézi a jelenetet"

Hát ez mindig attól függ, hogy fel tudja-e fogni, hogy mi zajlik a képernyőn. Ha feltudod, akkor nincs olyan jelenet az egész sorozatban, ami miatt bárki jogosan hányná ki a saját epéjét.

Ha nem tudod, akkor nyilván lehetséges, de ez ilyen szempontból minden műre igaz, ha nem tudod felfogni, hogy mi történik pl. egy Shingeki no Kyojin-ban, akkor ugyanez megtörténik, hogy kihányod az epédet.


"Sajnos én nem tudok elvonatkoztatni attól, hogy konkrétan mit látok a képernyőn."

De akkor ez minden sorozatra igaznak kellene lennie. Pl. nem tudnád megnézni a Shingeki no Kyojin-t, mert emberszerű lények embereket esznek és fröcsög mindenhova a vér, ettől pedig kihányod az epédet.


"nem volt erőm a mögöttes tartalomra koncentrálni és nem tudtam elvonatkoztatni attól, utálom a karaktereket"

Nem is feltétlen kell karaktereket szeretni, vagy azonosulni velük. Egy plot is el tud vinni a hátán egy sorozatot.

júl. 17. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Üdv, én írtam a nyolcast. Amondó vagyok, nekem tetszik -az egyébként kultúrált- vitátok a Monogatari szériáról, aminek az apropóját a (#8) hozzászólásom adta.


Valóban nehéz kérdések ezek, és bár nekem tetszik ez a téma és vita, mégis, igazat adok annak, aki szerint ezt az egy anime szériát (Monogatari) talán nem kellett volna ajánljam a kérdezőnek.


De a többi anime ajánlatomat (én is) tartom. :-)


Habár avval kezdtem a Monogatari ecsetelését, hogy valóban igen elvont története és képi világa van, tehát egyeseket nagyon vonz (ez a fajta) művészet, másoknak meg unalmas, vagy akár taszító. (Nyilván nem csak ilyen lehet egy művészi alkotás, de ez is egy fajtája.)



A szexuális vonatkozásról:


ez eléggé nehéz kérdés... Japánban megszokott a pedó humor, pont azért, mert furcsa, és nem azért, mert "pedofíl volna" a japánok többsége.


A japánok zöme viccesnek találja mindazt, ami furcsa, meg ami kontrasztos.


Pl gyakori pedóhumor-kontraszt, hogy megfordítják a szerepeket: a kislányból lesz molesztáló, a felnőtt meg az "áldozata" (példa: Kodomo no Jikan animesori; Mitsudomoe animesori).


Vagy pl -mint a Monogatariban- egy kislány -pl itt Hachikuji- hozzászokik az (enyhe) "molesztáláshoz" (kvázi "függő lesz ettől"), és amikor Araragi nyomott hangulatban van -így elfelejti "molesztálni" őt-, Hachikuji hiányolja azt, és unalmasnak nevezi Araragit.



Tehát valóban van ebben is pedó humor, de kérdem én (és erre utalt is egyikőtök):


melyik animében nincs pedó humor?? :)) Mert, valljuk be, legalább a 15-20%-a az animéknek tartalmaz több-kevesebb ilyet, sőt, sokszor a gyereknek szántak között is akad, pl Naruto (állítólag abban is előfordul). A bugyi humorral meg Dunát (vagy japán folyókat) lehetne rekeszteni, annyi van... Még kicsiknek való animékben is.



Sőt, tovább mélyítve ezt a kérdést... több jelentés síkja van a művészeti alkotásoknak, ennek is. Ahogy utaltaok már rá.

Ennél fogva nem kimagyarázás, hogy ebben a sorozatban a szexualizálás más vonatkozásokra is utalhat, hanem KIEGÉSZÍTŐ síkok ezek, a jelentéseinek.


Például a furcsa és nehéz témák arra is jók, hogy az ember szembenézzen az élet furcsaságaiva és borzalmaival.



Engem pl ért már nemi erőszak. Ha ilyet látok művészeti alkotásokban, az segít nekem szembenéznem evvel, és folytatni a lelki terápiámat.


De mivel ezek általában groteszkek, így legalább annyira nevetni is tudok a múltamon, és bajaimon, mint amennyire "siratni" azt.


Szóval, amondó vagyok, több jelentés síkja, így több funkciója is van az egyes vonatkozásoknak, pl az adott mű adott szexuális jelenségeinek.


Ne feledjük: számos szereplő szintén lelki terápiát folytat! A Bakemonogatari mint egyik évad részei: valahol kronológiailag az eleje tájára tehetőek. Abban több szereplő járja meg a terapeutát, pl a csaj az elején pihekönnyű, amely szintén szimbólikus, ahogy a rák mint állat is, amely szimbolizálja a leki bajait. A terapeuta meg "kiszedi" belőle a (képletes) rákot. Ha jól rémlik: Senjougahará-ról van szó, aki egy kamaszlány.


A 10 év körüli Hachikuji szimbólikus problémája meg pl a csiga.


Tsubasha -nak meg a macska (amely később tirgissé fajul).

És így tovább.


Tehát ez nem csak művészi anime, de erősen lélektani is. Ezért a szexualitás pláne több értelmű, és több szempontból van benne megközelítve.


Nem beszélve h a művészet arra is jó, hogy ahány befogadó / néző, annyifélére "használja" és annyiféleképp értelmezheti mint befogadói- illetve művészi szabadság.

júl. 17. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim válasza:

Fuuka

Heroic Age

júl. 17. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

,,Hát ez mindig attól függ, hogy fel tudja-e fogni, hogy mi zajlik a képernyőn. Ha feltudod, akkor nincs olyan jelenet az egész sorozatban, ami miatt bárki jogosan hányná ki a saját epéjét."


Oké, akkor mondjuk azt, hogy nem értem (nem feltétlenül értek egyet ezzel, nem néztem róla egy akadémiai székfoglalót, de annak idején direkt próbáltam utánaolvasni, mert nagyon nem tudtam hova tenni - az igazsághoz hozzátartozik, hogy kb 4-5 éve láttam a Monogatarit és már alig emlékszek belőle bármire)


Leírná valaki, hogy amikor a főszereplő általános iskolás/(nak kinéző) lányokat csókolgat (nem is a Tsukishis "molesztálásra" gondolok, az nyilván leesett nekem, hogy humor akarna lenni, egyszerűen nagyon nem my cup of tea, de értem), vagy a fogmosós jelenetet hogy kell "értelmezni"? Mi a mögöttes tartalom, mi a szimbolika, stb? Őszintén megköszönném.


Én mikor láttam azt a jelenetet, nekem annyi jött le, hogy ez egy szándékosan túltolt "paródia" akarna lenni, egyszerűen túlságosan teátrális és túl "sok", viszont én ettől függetlenül egyszerűen fizikailag képtelen voltam elvonatkoztatni attól, hogy a mögöttes "paródiajelleg" (és mindenféle szimbolika, amit majd remélhetőleg leírtok itt) mögött mit látok a képernyőn. Ugye azért az hihető, hogy ez így létezhet? Értem, értem, de egyszerűen ez túl sok volt (nekem). Persze a kérdezőnek lehet nem lesz az, a 14-es azt írta, hogy talán nem kellett volna ajánlania, én viszont már annyira kíváncsi lettem, hogy ő hogy reagálná le ezeket a jeleneteket, hogy bátorítanám, hogy nézze meg! :) (legalább a Nisemonogatari végéig, ha kell, leírjuk itt a sorrendet hogy milyen sorrendben kell megnézni, nekem anno nem volt egyértelmű).


Nekem egyszerűen az a benyomásom támadt, hogy a paródiajelleg mögött ez a jelenet valójában csak ahhoz kell, hogy a tizenéves kisfiúk maszturbálhassanak rá - ez nem érv, és lehet nem is így van, (reddites fórumok alapján láttam ezt, ami nem a legszélesebb mérési tartomány :D) de egyszerűen gusztustalannak tartottam azt a jelenetet.


Nem emlékszek már arra a Karenes történetszálra, lehet, hogy "kellett" ez a jelenet ahhoz, hogy Karen és Araragi között "elmélyüljön a viszony" vagy valami (lol), de muszáj volt ezt egy ilyen jelenetben képernyőre vinni?


,,De akkor ez minden sorozatra igaznak kellene lennie. Pl. nem tudnád megnézni a Shingeki no Kyojin-t, mert emberszerű lények embereket esznek és fröcsög mindenhova a vér, ettől pedig kihányod az epédet."


Ez most attól és csak attól függ, hogy a kérdező amúgy az "indokolt" (még mindig nem érzem, hogy a monogatariban minden egyes jelenet indokolt lenne, de mindegy) szexualitást mennyire képes befogadni, ha az minden részben tömegesen érkezik és a sorozat egyik legalapvetőbb eleme. Nekem a kérdező hangneméből az szűrődött le, hogy neki már a t*ke ki van alapvetően a túlzott szexualizálással az animében (könnyen lehet, hogy egyszerűen hibásan következtettem, mivel ezt így szó szerint nem mondta ki, annyit mondott, hogy "indokolatlan" szexualizálás), ezért nem tartottam jónak egy olyan animét ajánlani neki, aminek gyakorlatilag az egyik main themeje a karakterek sokszor paródiába átnyúló túlszexualizálása. Biztos vagyok benne, hogy a 423. Shinobu meztelen jelenetre is szükség volt, és a történet szempontjából ugyanannyira fontos volt, mint a 422. Shinobu meztelen jelenet - de biztos, hogy biztos vagyok benne? :-)


Attack On Titanra visszatérve: Azért egy kis gore sokkal, de SOKKAL több ember számára befogadhatóbb mint a pedofília (és hála istennek, hogy így van). Nem véletlen, hogy hány hollywoodi produkció készül az egyik, és hány a másik témában. Anyámnak mondjuk biztos, ő mikor tesómmal Mortal Kombaztunk is egyből rohant ki a szobából, de a legtöbb embernél (bizonyos kor alatt biztosan) nagyon nincs egy szinten a kettő szerintem. Ha megnézed, még ha pedofília, vagy családon belüli erőszak is van egy-egy műben, az gyakorlatilag MINDIG (vagy 99%-ban) mindenki számára egyértelműen negatív színben van feltüntetve, és SOSEM paródiaként vagy úgy, hogy ezen nevetni vagy akár élvezni kéne. (Kivétel talán a Szürke ötven árnyalata? .. Nem tudok róla semmit, csak nővérem olvasta, de ha jól emlékszem ott párkapcsolaton belüli erőszak van feltüntetve úgy, hogy a főszereplő csávó "macsónak" tűnjön tőle)


,,melyik animében nincs pedó humor?? :)) Mert, valljuk be, legalább a 15-20%-a az animéknek tartalmaz több-kevesebb ilyet, sőt, sokszor a gyereknek szántak között is akad"


Igazad van, de szerintem rengetegen úgy vagyunk, hogy el tudunk mellette tekinteni, ha nem kapjuk töménytelen mennyiségben részről-részre. Pl a Frierenben is vannak "indokolatlan szexualizálások", de a legtöbb ember egyszerűen túl tud ezen lépni, mert oké, láttuk 2 másodpercig Frieren lábát (xdd) vagy Übel hónalját, nem biztos, hogy értem a relevanciáját vagy tetszik nekem, de ezek 2-2 másodpercek egy-egy részben egy amúgy zseniális animéből, így egyszerűen túl tudunk lendülni rajta.


A Monogatarinak viszont ez alapvető "eleme", themeje (nem biztos hogy jól használom ezt a szót), részről-részre kapod gyakorlatilag 3 percenként és nagyon nem csak annyiról van szó hogy egy-egy karakternek látszik a bugyija 2 másodpercig vagy ráközelít a kamera a lábaira. Szerintem ez rengeteg embernek lesz "túl sok", akkor is, ha az anime pont arról (is) szólna, hogy szatírája legyen az ezt alkalmazó egyéb animéknek.


Nekem a Berserk az all-time kedvenc animangám (tudom, minden idők legsablonabb seinen-embere vagyok :)), de ott is idegesített hogy gyakorlatilag a világ összes női karakterét megerőszakolják benne - pedig a jelenetek nagy része ott is megmagyarázható, meg alapvetően a középkorra ez egy nagyon durván jellemző dolog volt, de egyszerűen olyan gyakoriak voltak ezek a jelenetek a manga feléig/háromnegyedéig, hogy egy idő után már öncélúnak TŰNT.) Ezért mondom, hogy ha valakiből alapvetően ellenérzéseket váltanak ki az ilyen jelenetek, akkor akkor is ki fogják váltani, ha amúgy megmagyarázható, hogy mi miért történik.


Mindenesetre nem akarok magam ellen beszélni, szóval kérdező, NÉZD MEG A MONOGATARIT! :-) És oszd meg a tapasztalataidat.

júl. 17. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

PS: Csak megnéztem a 2. részét annak a videósorozatnak.


Azt hiszem, mostmár nagyjából mindent értek, értem, hogy a szexualitást használja a sorozat a karakterek közötti kapcsolatok definiálására, értem a sense of justice közti "ellentétet" Karen és Araragi között, értem hogy hogy változik meg a jelenet hatására Araragi és Karen viszonya (fúj) és ellentéte.


És igen, mindezek után, mindezt 100%-ig (vagy 100%-hoz közeli állapotig) befogadva is ugyanúgy, ahogy eddig, ezek után is gusztustalannak tartom azt a jelenetet.


Egyszerűen nekem túl sok, hogy testvérek közötti kapcsolat és "relationship development" szexualizálva, ráadásul ilyen extrém módon túlszexualizálva legyen ábrázolva. Egyszerűen ezt nem tudom befogadni és hidd el, hogy nem vagyok egyedül ezzel.


Végső soron a konklúzióm ugyanaz, mint eddig volt:


Ahogy a 14-es is utalt rá, ezek a japán kultúrára nagyon jellemző dolgok valamiért, amit én elfogadok, a videó megnézése után (meg azelőtt se amúgy) nem tartom egyértelműen "rossznak" a Monogatarit, valakinek be fog jönni, valakinek nem, valaki fogja tudni értékelni ezeket a jeleneteket, valaki nem, (NAGYON nagy nyitottság kell hozzá szerintem, meg az, hogy a japán kultúrával teljes mértékben azonosulni tudj - én erre sohasem voltam képes, nagy animanga fan vagyok de a japán kultúra egészéről ez nem mondható már el), de akkor jussunk konklúzióra, és te pedig azt fogadd el, hogy lesznek emberek, akiknek ezek a jelenetek egyszerűen NEM lesznek befogadhatóak (elég teátrálisan fogalmaztam, amikor azt írtam, hogy ,,a saját epéjét kihányja az ember miközben nézi a jelenetet", de valójában ezt akartam mondani), még akkor SEM, ha érti a mögöttes tartalmat.


És szerintem én ezzel le is zárom ezt a vitát, ha válaszolsz és lesz valami amire még érdemben tudnék reagálni anélkül, hogy magamat ismételném, akkor meg fogom tenni, de normál esetben utolsó kommentem volt.


A kérdezőnek pedig mégegyszer: NÉZD MEG A MONOGATARIT!!!

júl. 17. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
Scrapped Princess: Eltaszított hercegnő
júl. 18. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
Gangsta
júl. 18. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Monogatari:


röviden csak annyit: az érzi tömény ecchi-nek, aki azt akarja... Megmondom őszintén, én nem érzem annyira szexualizált animének, pláne, ha japán viszonylatban nézzük.


A Monogatari széria bár baromi hosszú (bő száz részes), számomra nem az ecchi, hanem a lélektan, és a képi művészet, valamint az egész művészi hatása domborodik ki belőle (nem pedig Araragi hajtincse :-))) ... bár az valóban okos megoldás az erekció virágnyelven való ábrázolására).


AMIATT javaslom megtekintésre tehát, mert művészi és lélektani!


De csak érettebb lelkeknek. A többi ember únni fogja, habár az érettebbek egy része is lehet, hogy únná, mivel természetesen a hangulat, az ízlés is belejátszik, ki mikor mit szeret nézni.

És nem pusztán igényességtől függ.



-------------------------------



"(legalább a Nisemonogatari végéig, ha kell, leírjuk itt a sorrendet hogy milyen sorrendben kell megnézni, nekem anno nem volt egyértelmű)."


Tehát akkor....



MONOGATARI sorrend:


- kiadási (megjelenési) sorrend (ez az ajánlott, legalábbis első megtekintésre):

[link]


- kronológiai (ez elég keszekusza, de a JPG precízen szétszedte és sorrendbe rakta):

_! KATT A KÉPRE A KINAGYÍTÁSÁHOZ ! ! :

[link]

júl. 18. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!