Japánban meg lehet élni a mangákból?
Gondolj bele, költséghatékonyságban a manga illetve anime: ég és föld. Mégis, általában nagy a konkurencia pusztán mangáknál is, tehát attól függ, lát-e benne fantáziát egy terjesztő, és esetleg menedzselik-e. Ha igen, egy idő után kaphat animét is, és a kettőnek az együttes franchise-a már tuti pénzt hoz a MANGAKA konyhájára, meg az anime rendezőnek is. (Néha előbb az anime készül el, vagy a VN, vagy a LN, vagy a game, stb. Itt jegyzem meg, a JAPÁN(!) animerajzolók zöme viszont éhbérért túlórázik átlalában, sajnos.)
Az, hogy léteznek-e becsődölt mangakák, nem tudom, de nyilván kell terjesztő, kell reklám a "kisvállalkozó" számára.
Feltételezem, eleinte a japán mangakák a saját fiókjuknak írnak, és közben, ha értékesíteni szeretnék, tárgyalásokat kell folytatniuk könyvkiadókkal / terjesztőkkel. Ha ez működik, persze, h pénz neki is, mivel általában egy, vagy két ember készíti, leglaábbis kezdők esetén.
Néha a Japán Kormány kezdő mangakák illetve kezdő anime rendezők szmára versenyt hirdet, finanszírozza ezeket (nullszaldósra), a győztesek meg plusz jutalmazásban részesülnek, ilyen pl:
Wakate Animator Ikusei Project = Young Animator Training Project.
De ez animére példa, tehát zárójel.
Profi mangakáknál kicsit más a helyzet, ha már van tőke, és egyúttal, ha befutott, nézz youtube videókat erről. Sok profi, befutott mangaka manapság komoly szoftver- és hardverparkkal készít mangát. Sokuk alig használ papírt, inkább digitális rajztáblát (bár kezdőknél is lehet). A profiknak van irodája (saját, vagy bérelt), segédrajzolóik, 5-6 fős team, stb.
De te japánokra kérdeztél rá. Egy külföldinek nem sok esélye van a piacon. (Talán akkor se, ha Japánban él.)
"Itt jegyzem meg, a JAPÁN(!) animerajzolók zöme viszont éhbérért túlórázik átlalában, sajnos.)"
Erről hallottam, de ez elég szomorú, hogy azok a tehetséges művészek alig tudnak megélni a munkájukból.
Viszont nem értem, hogy miért nem fizetik meg őket rendesen. Az anime nagy biznisz, legalább egy átlagos fizetést tudnának adni a cégek.
Nyilván meg lehet, mert rengetegen élnek belőle, de nem egyszerű karrier. Manapság az internet korában doujinshiből talán egyszerűbb, ahol az olvasóid közvetlenül támogathatnak és eleve nagyobb közönséget tudsz megszólítani, de nagyon komoly verseny van, iszonyat sok mangát gyártanak. Nagyon nehéz olyan méretű fizető közönséget összeszedni, amiből meg lehet élni, így a legtöbbeknek ez csak monetizált hobbi/mellékállás.
"Viszont nem értem, hogy miért nem fizetik meg őket rendesen. Az anime nagy biznisz, legalább egy átlagos fizetést tudnának adni a cégek."
Mert attól, hogy nagy biznisz, még biznisz egy gazdaságilag eléggé ingatag országban. Japánról általánosságban elmondható, hogy alulfizetettek az emberek és kulturálisan eléggé, jobb szó híján szolgalelkűek vagy megalkuvók. Az egész kultúra táplálja azt a szociális/gazdasági helyzetet, ahol elvárt, hogy az alulfizetett dolgozó fizetetlen túlórát vállaljon és emellett hű legyen a munkáltatójához, ami még inkább a cégek érdeke felé billenti el a bérversenyt.
#4
"Mert attól, hogy nagy biznisz, még biznisz egy gazdaságilag eléggé ingatag országban"
Egyébként, ez nem igaz.
Japán gazdaságilag kifejezetten stabil és erős ország. Egy technológiai nagy hatalom.
De igen, van egy viszonylag rossz munkakultúra, de stabil gazdaság.
#5
Na ez az, ami egyébként nem igaz. Az egyik leggyorsabban elöregedő társadalom, rengeteg gazdasági problémával, aminek részben, de nem teljes egészében ez az oka. A 90-es évek közepe óta nem nőtt a gazdaságuk.
Csak azért a harmadik legnagyobb gazdaság a világon, mert a 80-as évek végére eszetlen nagyra nőttek és még csak Kínának volt ideje utolérni őket. Japán gyakorlatilag sosem lábalt ki abból a gazdasági válságból, amibe a 90-es években került.
#6
"Az egyik leggyorsabban elöregedő társadalom"
Ennek nem egyenes következménye a válság, csak szólok. Egy technológilag modern társadalom pl. elöregedés ellenére is fent maradt. Erre Japán képes.
Viszonyítási alapként, Kína nem fog. Viszont cserébe meg India fog felemelkedni.
"Na ez az, ami egyébként nem igaz."
"A 90-es évek közepe óta nem nőtt a gazdaságuk."
Elég röhej, hogy pillanatok alatt mondasz magadnak ellent. Igen, ez megfelel a stabil definíciójának. Szép munka.
"Japán gyakorlatilag sosem lábalt ki abból a gazdasági válságból, amibe a 90-es években került."
Akkor folyamatosan csökkene a GDP-juk, ezt jelenti a válság. Ehelyett stagnálnak egyébként világválságok ellenére. Ezt jelenti a stabil.
"Egy technológilag modern társadalom pl. elöregedés ellenére is fent maradt."
Úgy érted fennmaradHAT. Hogy fennmarad-e, azt majd az idő eldönti.
"Elég röhej, hogy pillanatok alatt mondasz magadnak ellent. Igen, ez megfelel a stabil definíciójának. Szép munka.
Akkor folyamatosan csökkene a GDP-juk, ezt jelenti a válság. Ehelyett stagnálnak egyébként világválságok ellenére. Ezt jelenti a stabil."
A GDP-t USA dollárban mérik, az USA dollár pedig vagyis a stagnáló gazdaságuk azt jelenti, hogy 1995 óta reálértékben felére esett a GDP-jük, miközben Németország GDP-je 2,5 ezermilliárdról 4,2 ezermilliárdra nőtt és pár év múlva letaszíthatja Japánt a 3. helyről is.
India 360 milliárdról 3200 milliárdra nőtt, és talán előbb taszítja le Japánt a 3. helyről, mint Németország.
Az Egyesült Királyság 1300 Milliárdról 3200 Milliárdra nőtt.
Franciaország 1600 Milliárdról 3000 Milliárdra nőtt.
Kanada 600 milliárdról 2000 milliárdra nőtt.
Olaszország 1200 milliárdról 2100 milliárdra nőtt.
Ha a világbank helyett az IMF adatait nézem, még rosszabbul állnak.
Ez a stagnálás nem stabilitás, hanem hanyatlás. Ha nem találnak ki valamit, 10 éven belül Japán jó eséllyel nem lesz a világ 10 legnagyobb gazdasága között.
Köszönöm a válaszokat.
Érdekes, amiket írtok.
Én ugyanis felvetettem, hogy miután megtanulok japánul, szeretnék Japánban élni. Ebből fakadóan, ha alul fizetnek ott, nem tudom, hogy mennyire fizetnének meg ott engem, bár gondolom attól is függ, hogy mit dolgozok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!