Mit gondolsz Yagami Light védőbeszédéről?
Az alábbiakban a Death Note manga 12. kötetéből, a 133-135. oldalról idézem. Nem a teljes beszédet Idézem, csak kivonatokat, de ezek is jól összefoglalják Kira tanításainak a lényegét:
"A világ olyan mélyre süllyedt, amennyire csak lehetséges. Az emberek már nem is lehetnének ennél romlottabbak. Ahhoz, hogy az emberek boldogok legyenek, áldozatokra is szükség van. Van, aki megérdemeli az életet, és van, aki nem. A gonosz csak gonoszt szül, a rosszindulatú emberek aljas tettekkel hatalomra tesznek szert és ellepik a világot. A gyengék ezt megtanulják, és ők maguk is romlottá válnak, mert azt hiszik, hogy ez az egyetlen út... A menthetetlen gonosztevők osztályrésze sosem volt más, mint a halál. De a romlottság nem egyenlő a halállal. Így aztán rájöttem, hogy a gonoszt amit ez a világ nevel, a tövénél kell kimetszeni.
Minden embernek egyenlő joga van a boldogsághoz. Ennek nem lehet az ára mások bántalmazása, szolgasorba taszítása vagy megölése. Az emberiségnek együttesen kell törekednie az egyéni boldogság elérésére. Ha a világot megváltoztatjuk, az emberek is megváltoznak... az embernek, mint a legkiválóbb állatoknak ezen a bolygón tovább kell fejlődnie. Ehelyett azonban csak visszafelé fejlődik." (Yagami Light)
ezt a reszt nem ertem:
"De a romlottság nem egyenlő a halállal."
ez hogy kapcsolodik az elottelevokhoz?
es mit jelent azoknak fenyeben vagy onalloan?
tovenel? Vagyis gyilkossaggal kell a bunosoket kiirtani es ez igy helyes?
vagy minek a vedobeszede ez?
Úgy gondolom hogy Light egy kiváltságos, a széltől is óvott életet élő tiniként/fiatal felnőttként képtelen volt teljes egészében átlátni a társadalmi, közgazdaságtani, politikai tényezőket, amik leggyakrabban a bűnhöz vezetnek. A felfogása a témáról fekete-fehér, azt mondja hogy a bűn rossz, a bűnösre pedig le kell súlytani, azt viszont nem veszi figyelembe, hogy MIÉRT lesz bűnöző valakiből.
A rendszer amiben élünk alapjaiban hibás sok szempontból, aminek a közvetlen következménye az erőszak, és egyéb büntettek, Light önjelölt igazságosztása pedig nem kínál megoldást a rendszer hibáira, hanem csak a felszínre próbál ragtapaszt tenni, mégpedig egy olyan módszerrel ami még a saját világnézete szerint is elfogadhatatlan.
Pontosítás:
*legkiválóbb állatfajnak.
#2 nagy +1
"nem kínál megoldást a rendszer hibáira, hanem csak a felszínre próbál ragtapaszt tenni, mégpedig egy olyan módszerrel ami még a saját világnézete szerint is elfogadhatatlan."
nagyon tetszik
mas (onjelolt) igazsagosztok is (on)ellentmondasosak
Az előttem szóló válaszolókkal alapjában egyet értek.
Idézet Light-tól:
"Ha a világot megváltoztatjuk, az emberek is megváltoznak..."
Nos, ezen a ponton is benézte...
Valójában az egyéneknek önmaguknak meg kellene javulniuk, és az egyének közül minél több javulna meg, annál jobbá válna a környező világunk! Ezért látom fontosnak, hogy elsősorban önmaguk fejlődjünk, de másodsorban elgondolkoztassuk egymást!
A dogmák viszont a bajok egyik forrása. Továbbá, egyénileg kockázatos a "rendcsinálás", inkább több okos elmének kellene összedugnia a fejét. A kellően bölcs emberek nem büntetnek, pláne nem halálbüntetéssel. A büntetés csupán azt eredményezi, hogy a megbüntetett személy nem értelem által, hanem a büntetéstől való félelem okán fog valamit csinálni, vagy nem csinálni.
Hanem a böclsebb emberek tanítanak hozzáállásukkal, és beszélgetés útján.
A bölcsebb ember gyakrabban tesz fel önmagának és másoknak kérdéseket, és óvatosan véleményez, továbbá csak azt véleményezi, amit már viszonylag jól MEGVIZSGÁLT ÖNÁLLÓAN, BEFOLYÁSMENTESEN.
Light sajnos nem ilyen, hanem elbizakodott ifjú, önbíráskodó ficsúr.
És ne feledjük: van, amit a kisgyerek tud jobban! Ők még nem merevültek normákba, sablonokba, hanem rugalmasabb a látásmódjuk. Ennek is van előnye és hátránya. Viszont tanulni mindenből és mindenkitől lehet, de ahhoz is kell egyfajta fejlett látásmód!
De miért nem okul a többség szinte semmiből...?
Gondolkodásmód fejlesztése révén lehet elsősorban bölcsebbé válni, mert ezáltal erkcsölcsileg is fejlődének az egyének, akik a társadalmat alkotják -valamint ezáltal teszik olyanná a társadalmat, mindannyiunk együttesét- , és szélesebb látókörüvé, objektívabbá, kevéssé befolyásolhatóvá válnának.
Úgy vélem, aki veszélyes másokra (esetleg önmagára), ugyan célszerű elzárni, de a társadalmat meg kellene reformálni, akár oly módon is, hogy ne börtön intézmények és ne pszichiátriák legyenek, hanem külön elzéárt terület, tanya, falu kellene (felügyelettel) a slyosan veszélyes, erkölcstelen emberek számára, oylan hely, ahol szeretetet kapnának végre, és beszélgetnének velük lelkileg, és főleg intellektuálisan. Más szóval biztonsági őrök, filozófosuk és pszicholgusok vennék körül a veszélyes embereket egy egyészséges ökofaluban például.
(Az erkölcstelen a birkaszellemmel azonban egyelőre valóban uralkodik a világban: a többség csal, ha másokon is látja, hogy csalnak; a többség gyilkol, ha mások is körülötte. CSAK MERT mások is... Nem pedig gondolkodás, és nem erkölcs alapján cselekszik a többség, sajnos. Nem beszélve a korrumpálhatóságukról...)
Ligth kiforratlan, elbizakodott jellemű volt, féligazságaira épített, amely másrészben, félig pedig tévedései sorozatából állt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!