Pszichológiai szemszögből miért váltak gonosszá azok az anime karakterek, akik maguk is a gonosz ellen harcoltak?
Zamasu (Dragon Ball Super) és Yagami Light (Death Note) karaktere jut eszembe.
Mindketten intelligensek, erkölcsösek voltak, akik meglátták a világban a gonoszt, és tenni akartak elene, de egy idő után már ők maguk is gonosszá váltak, és képesek lettek volna megölni azt, aki az útjukba kerül.
A végén mindketten drámai módon lealjasodtak.
Light már azon gondolkodott az animében, hogy megöli a saját testvérét, amikor elrabolták, de a live actionban még félelmetesebb, mert a saját barátnőjét gyilkolja meg.
Ami pedig Zamasut illeti, ő meggyilkolta a saját Mesterét, Gowasu-t. Majd miután ellopta Son Goku testét, annak családját ölte meg.
Mi történt ezekkel a srácokkal?
Nos, érdekes téma, és aki jártas a pszichológiában, az talán kimeritő választ tud adni erre a kérdésre.
De felmerül a kérdés, ha valaki öl, az gonosz, és aki őt megöli ezért, ugyan úgy öl, akkor ő sem lehet jó. :)
Zamasu sértve érezte a nagyszerűségét, becsületét, személyét, amiért Goku legyőzte. Korábban sem volt tökéletes, voltak indulatai, meg felsőbbrendűségi komplexusai. Szóval az ő esetében elég volt egy kis változás, hogy elveszítse a kontrollt, amit az elszigetelt környezet segített neki többé-kevésbé megtartania.
Light pszichopata, nem igazán érez másokkal szemben rokonszenvet, együttérzést. Amikor megkapja a listát, lehetőséget is kap, amit azonnal ki is használ, Ryuk is megmondta, hogy ő volt az, aki a legtöbb nevet beírta ilyen rövid idő alatt. Kapott lehetőséget a likvidálásra úgy, hogy ne bukjon le, hát megtette, mert eleve nem számítottak neki az emberek.
Light eleve érzékelten volt, nem pedig azzá vált.
Egyébként meg tünteni érdemes a béke mellett. És nem a háború ellen. A gonoszt is jobb elkerülni, mint hagyni magunkat provokálni általa.
Ha a sötét erővel túlontúl foglakozik valaki, elnyelheti (ideiglenesen - és csak azért ideiglenesen, mert maga a sötétség is ideiglenes; a fény örök, az árnyék csak átmenetileg tudja eltakarni, ez józanul belátható; a Földön is max néhány ezer éven át tud fennmaradni a gonoszság, történelmileg).
A gonoszságot kellő távolságból érdemes vizsgálni, és jobb elkeríteni, kiközösíteni, még jobb esetben pedig -ha van rá mód- tanítani, hogy fejlődhessen, széles látükörővé és gondolkodásúvá válhasson, ne pedig beszűkült tudatú gonosz. De harcolni ellene nincs sok értelme.
Nézd meg a hippimozgalmat, harcoltak ők a gonosz hatalmakkal, politikával? Nem. Egyszerűen csak kivonulni próbálnak a társadalomból, már amennyire lehetséges. És jól teszik. (Más kérdés, beépülő személyek által bámit és bárkit le lehet járatni a világ szeme előtt, a hippimozgalmat is megpróbálták. De attól még az értelmes jó szándék értelmes jó szándék marad.)
Egy valóban jól gondokodó és empatikus embert nem lehet gonosszá tenni, kivéve súlyos dilemmák esetén, viszont az nem mérvadó, semmit nem bizonyít, és csak átmeneti.
Light viszont, pszichopata módjára eljátszotta a jófiút - ém de nem az volt már a történet elején se. Neki a többi gonosz ember inkább konkurencia volt az isteni hatalma megszerzése érdekében, ami inkább -analógiásan- sátáni hatalomra vágyás inkább. Még ha eleinte nem is vallotta be önmagának.
Nem beszélve, hogy amikor megtehetné valaki, hogy kerüli, vagy elzárja a gonoszt, minek öli meg...? (Azaz: Light inkább segíthetett volna a rendőrségnek elzárni a bűnözőket, ehelyett inkább önbíráskodóan kinyírta őket sorra; más kérdés, hogy a rendőrség intézménye se tiszta, tehát nem könnyű kérdésről van szó.)
Ölni csak jogos önvédelem esetén kellene, hogy beleférjen, akkor is csak olyan esetben, amikor elkerülhetetlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!