Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Tudnátok nekem olyan nőgyógyászt ajánlani Debrecenben, aki vérkép alapján ír fel fogamzásgátlót?
Dr Zatik János. Egy vagon pénzt elkér, de nagyon jó szerintem. Ha az elején letisztázod hogy
Mit akarsz azt fogja csinálni
Orvostanhallgató (és remélhetőleg leendő) nőgyógyászként szeretnék tisztázni valamit, ami úgy látom, hogy elég gyakori tévhit itt az oldalon.
A nőgyógyász semmilyen vizsgálattal nem tudja megállapítani azt, hogy számodra melyik fogamzásgátló lesz megfelelő, azaz melyiktől nem lesznek kellemetlen mellékhatások.
A rutin vérkép (ami egyébként nem kötelező előírás a fogamzásgátló felírása előtt, de sokan elvégzik - szerintem is érdemes egyébként -) egy dologra jó: kiszűrni azokat a súlyos problémákat (máj- és vesebajokat), amelyek esetén BÁRMILYEN fogamzásgátló tabletta szedése kontraindikált.
Az, hogy neked melyik tabletta lesz jó, még hormonvizsgálatokkal sem dönthető el.
Maximum a "hormonális alkat" segíthet, de ehhez elég egy alapos kikérdezés a ciklusról, valamint a ciklus alatti tünetekről (ciklus hossza, megelőző tünetek, hüvelyi folyás mennyisége). De ez alapján is csak saccolni lehet.
Persze vannak bizonyos helyzetek, amikben egy-egy típus jobban javasolt (pl. ha valaki androgénhormon többlet miatt mondjuk acnéval küzd, akkor olyan tabletta választása, ami antiandrogén hatású), de ott sem tudja azt megmondani, hogy lesz-e mellékhatás vagy sem.
A trombózishajlamot lehet még vérből vizsgálni, ez azonban igen drága vizsgálat, és indok nélkül nem végzik el. Ennek anyagi okai vannak: az eü-ben kevés a pénz, okosan kellene vele gazdálkodni. Annyi embert nem érint a trombózis, hogy megérje minden egyes nőt 30 ezer forintért leszűrni a hajlamra...szomorú, de ez van.
Nem az az alapos nőgyógyász, aki elküld egy vérvételre. Ez csak a látszat.
Az az alapos nőgyógyász, aki normálisan kikérdez MINDENRŐL, aminek köze lehet a tablettához és növelheti a súlyos szövődmények kialakulásának esélyét. Ezek:
- ciklus (pl. rendszertelen menzeszre tablettát írni megfelelő vizsgálatok nélkül - annak ellenére, hogy bevett szokás - nem igazán okos dolog)
- ismert betegségek (Számos betegség van, ami esetén tilos, vagy nem javasolt a tabletta szedése. Nem szabadna szedni pl. aurás migrén esetén, megelőző trombózis/stroke/szívinfarktus esetén. Nem javallt pl. gyulladásos bélbetegségekben, autoimmun betegségekben, magasvérnyomás esetén stb.)
- családban előforduló betegségek (ha a családban fiatalon előfordult trombózis/stroke/infarktus, akkor minimum utána kellene járni, hogy fennáll-e genetikai hajlam)
- szedett gyógyszerek (számos gyógyszer befolyásolja a hatását, pl. az epilepszia elleni gyógyszerek)
- dohányzás (nagyon fontos rizikófaktor a vénás trombózisra!!!)
Emellett természetesen nem árt a vérvétel, de ha pár hónapon beül a háziorvos csináltatott, és az rendben volt, akkor nem feltétlenül indokolt az se.
Meg persze általános nőgyógyászati vizsgálat, rákszűrés az szükséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!