Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Mit csinál pontosan a fogamzásgátló?
Úgy hat, hogy teljesen legátolja az egész nemi ciklusod, megváltoztatja a hormonháztartásod. Gyakorlatilag leállítja a petefészked.
Egyrészt nem lesz peteérésed (ezáltal menstruációd sem, csak egy megvonásos vérzésed, amit a tabletta, illetve annak megvonása hoz létre.)
Másrészt a méhnyálkahártyád sem fog annyira megvastagodni, mint normálisan, így ha véletlen mégis lenne peteérésed és megtermékenyítődne a petesejted, akkor sem biztos, hogy be tudna ágyazódni a méhbe.
Emellett megváltoztatja a petevezető motilitását, azaz nem lesz képes annyira hatékonyan hajtani az esetlegesen kiszabaduló petesejtet a méh felé.
Plusz még a méhnyaknyákot is megváltoztatja, így a spermiumok nehezebben tudnak feljutni.
(Amiket fent leírtam, az a kombinált tablettákra vonatkozik, a csak progeszteron tartalmú tabletták, amiket ált. csak szoptatás alatt szoktak adni, azok máshogy működnek).
A mellékhatások fel vannak sorolva a betegtájékoztatóban (bármelyik tabletta tájékoztatóját megtalálod a neten).
Következményei:
Nagy részüket szintén megtalálod a tájékoztatóban.
Ami még szerintem fontos:
Mivel ugye leállítja a teljes ciklust, így ha abbahagyod, a szervezetednek "újra kell indulnia". Újra hormont kell termelnie, újra petesejtet kell érlelnie.
A nők nagyobb részénél ez pár hónap alatt meg is történik, azaz pár hónap alatt visszaáll a ciklusuk.
Azonban van olyan is, akinek nehezebben áll vissza a szervezete, több időbe telik, míg helyrerázódik. Olyan is van, akinek csak orvos tudja újraindítani. Ritkán esetleg ő sem.
A legtöbb tabletta elvileg (ha menzesz 1. napjától szeded), akkor azonnal hat. De az orvosok többsége szerint érdemes megvárni az első levél végét, biztos ami biztos.
Ha normálisan szeded, akkor megbízható. Persze nincs 100%-os módszer, így mellette is előfordulhat terhesség, de elég ritka.
Pearl index szerint 100 nőből egy év alatt 0,1-2 nő esik teherbe.
(Egyébként felmérések szerint fiatalabb korban nagyobb arányban fordul elő mellette terhesség a nem megfelelő szedés miatt feltehetőleg.)
Ami szerintem még igen csak lényeges dolog:
A betegtájékoztatóban fel van tüntetve, hogy a tabletta fokozza a trombózis kialakulásának kockázatát.
Ez főleg olyanoknál alakul ki, akik idősebbek és dohányoznak mellette, valamin akiknek veleszületetten fokozott hajlamuk van a trombózisra.
Ennek a genetikai hajlamra van szűrővizsgálat, amit szerintem mindenképpen érdemes megcsináltatni. Ugyanis ha véletlen ilyen genetikai defektusod van, akkor nagyon nagy a valószínűsége, hogy trombózist kapsz tőle.
Az orvosok pedig csak akkor küldenek ilyen vizsgálatra, ha a családban előfordult már trombózis.
Szóval véleményem szerint a saját érdekedben akkor is menj el ilyen szűrésre (még ha fizetned is kell érte), ha az orvos nem tud beutalni.
Magánlaborokban pár ezer forintért megcsinálják, és akkor nyugodt lehetsz.
Csak annyit javítanék ki az előző válaszán, hogy nem csak akkor mehet ilyen vizsgálatra, ha beutalják.
Bárkinek, beutaló nélkül is megcsinálják.
Úgy értettem, hogy az ingyenes vizsgálathoz beutaló kell. Ha csak odamegy, nem fogják megcsinálni, csak akkor, ha fizet érte.
Tudtommal legalábbis.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!