Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Milyen fogamzásgátlási módszerek vannak? Ki mit ajánlana?
Jelenleg párommal óvszert használunk, de az a probléma, hogy egyikünknek sincs állandó keresete (én 18 éves vagyok és tanulok, párom 23 éves és szintén tanul még) és az óvszer egyrészt elég drága, még ha az ember az olcsóbbat is veszi. Másrészt elég hamar el is fogy. Másfelől pedig nem éppen a nagy kedvencünk.
Fogamzásgátló tabletták közül sem hormon tartalmút, sem pedig csökkentett hormontartalmút nem akarok még szedni egyenlőre.
Tudom, hogy vannak különböző módszerek (hőmérőzés...stb), de nem tudom mennyire megbízhatóak. Nektek mi a véleményetek ezekről?
Tehát végeredményképp a kérdésem az lenne, hogy az óvszeren és a tablettán kívül milyen módszerek-eszközök vannak még amik hatásosak, és koromnál fogva megfelelőek lennének?
A sokféle tabletta közül alkati sajátosságok, kórelőzményi adatok alapján lehet választani, de a gyakorlat a választás próbája. Általában 3-4 hónap alatt a megfelelő szerrel összeszokik a szervezet, ha jelentős mellékhatások ekkor is fennállnának, szívfájdalom nélkül váltani kell. A fogamzásgátló tabletták árai között elég nagy szórás van, a legolcsóbb készítmények 3 havi adagja kb. 1400 forint, a legdrágábbaké szintén 3 hónapra kb. 4000 forint. A tabletták felsorolásától kérem, hogy tekintsen el, mert igen sokféle készítmény kapható, nőgyógyásza részletesen tájékoztatja a kérdésről. Egyébként természetesen a drágább készítmények valamivel modernebbek, de az az igazság, hogy a jelenleg kapható olcsóbb tabletták is teljesen megbízhatóak, és mellékhatásuk is kevés van. A tabletta felírásához szükséges egy nőgyógyászati vizsgálat rákszűréssel, és egy laborvizsgálat (vérvétel) a máj működési zavarainak kiszűrésére, mivel a fogamzásgátlók alkotórészeit a máj bontja le. Létezik a 3 hónapos injekció is, de én őszintén szólva nem szoktam javasolni, sokkal-sokkal több a
kellemetlen mellékhatása, mint a tablettáknak.
(Trinordiol tablettát ajánlok)
Pesszárium, hüvelygyűrű, hüvelytabletták, habok, kúpok, krémek.
A gyűrűt és a pesszáriumot mindenképp ki kell egészíteni valami spermicid anyaggal, igazából nem igazán megbízhatóak.
Most soroljam fel az összeset? Nah jó, legalább gyakorlok, nemsoká úgy is felvilágosító előadást tartok:D
1. Hormonmentes megoldások:
- óvszer: ezt ismered, úgyhogy nem fejteném ki bővebben
- pesszárium: Gyakorlatilag egy félgömb alakú szilikon estköz, amit a méhszáj elé kell felhelyezni aktus előtt (lehet akár több órával is előtte). Elzárja a spermiumok útját, tehát tul. képp ugyanúgy működik, mint az óvszer. Állítólag egyik fél sem érzi aktus közben. A hátránya, hogy külföldről kell rendelni, mert Mo.-n nem forgalmazzák, vmint az ára is borsos (közel 20 ezer forint), viszont a nőgyógyászom szerint mondhatni örök életű. Önmagában a pearl indexe nem a legjobb, viszont spermicidekkel együtt használva a pearl indexe az óvszerével kb. megegyező.
- spermicidek: Vény nélkül kapható, hüvelyben alkalmazandó anyagok, amelyek elpusztítják/mozgásképtelenné teszik a spermiumokat. Az áruk patikánként változó, neten utána tudsz nézni (pharmatex és patentex oval termékek). Többféle kiszerelésben kaphatóak: kúp, tabletta, krém stb.Sajnos önmagában nem éppen megbízható, viszont pesszáriummal vagy megszakítással együtt jó hatásfokú.
- hormonmentes spirál: Nem szült nőknél nem használható, így nem is írnék róla bővebben.
- megszakításos módszer: Megbízhatatlan, csak kiegészítő módszerként ajánlott.
- naptármódszer: Ezt a módszert olyanok alkalmazhatják viszonylag jó hatásokkal, akiknek nagyon pontos a ciklusuk. Fiatal korban, rendszertelen vérzés esetén orosz rulett.
- hőmérőzés: Alaphőt kell mérni reggelente (lsd: google), és az értékekből készített görbe alapján meghatározható a peteérés. Szintén csak akkor működik viszonylag jól, ha vkinek nagyon stabil, rendszeres ciklusa van.
Hormontartalmú fogamzásgátlók:
- tabletta: Ismered, úgyhogy nem mennék bele.
- hüvelygyűrű: Hatása ugyanaz, mint a tablettának, csak hüvelybe kell felhelyezni, aztán 21 nap után levenni.
- hormonos spirál: Nem szült nőknek nem lehet.
- injekció: 3 havonta kell beadatni, az árát sajna nem tudom, de eddig még pozitív véleményt soha nem hallottam róla. Semmiképpen nem ajánlom.
Igazából neked és a párodnak kell eldönteni, hogy mi a legjobb módszer számotokra.
Ha nem akarsz hormonokat, akkor szerintem vagy maradjatok az óvszernél, és esetleg keressetek kicsit olcsóbb márkát (pl. durex helyett masculan), és nagyobb tételben vegyetek, úgy ált. olcsóbb.
Vagy használjatok spermicidet megszakítással, vagy ruházzatok be mellé egy pesszáriumra, mert igaz, hogy drága, de legalább csak egyszer kell kifizetni.
De sajnos a spermiciddel sem biztos, hogy olcsóbban jönnétek ki, mint óvszerrel.
Vagy gondolkozz el a tablettán/hüvelygyűrűn. De hormonos módszert csak akkor válassz, ha legalább két éve rendszeres a ciklusod, és az orvosod rendesen kivizsgál a szedése előtt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!