Beszélgetések kezdeményezése egy Asperger szindrómás szemszögéből? - a részletek lent
Két éve Asperger szindrómát diagnosztizáltak nálam, ami ellen én szeretnék tudatosan küzdeni. Azok szerint, akik ismernek, meglepően jól kommunikálok, és a beszélgetés fonalának megtartásában - ha nagy erőfeszítésekkel is - megfelelek igen magas elvárásaimnak. Beszélgetéseket elkezdeni ellenben számomra képtelenség.
Mivel ezt azért írom, mert "hirtelen" megtetszett egyik osztálytársam (fiú vagyok, 15, 9. osztály), és amolyan "belső késztetést érzek", hogy "minden pillanatban őt kövessem, rá gondoljak", és ha rám néz, afféle "na most itt a nagy pillanat" szerű érzés uralkodik el rajtam, ami szerintem egyértelműen azt mutatja, hogy beleszerelmesedtem - van egyáltalán ilyen szó? -, ellenben 7 évig tartó iskolai piszkálásom eredményeképp megtanultam hideg fejjel gondolkodni mindenütt, így most is: ezért, egyrészt természetesen szeretném tudni, mik a jó beszélgetés alapkövei, mármint, hogyan kell elkezdeni, és ennek a "trükkjei"; illetve hogy hogyan lenne érdemes "próbálkoznom", ugyanis (a fentebb említett okok miatt) nem vagyok egy party-arc: előbb barátsára törekedjek, vagy, ha sikerül jobban megismernem (őt vagy később bármely lányt), érdemesebb-e elhívni kettesbe, buliba, szóval "barátnőként" tekintsek-e rá inkább?
Ezért nagy probléma számomra, hogy képtelen vagyok beszélgetéseket kezdeményezni, hiszen biztos vagyok benne, hogy van, amikor megtehetném, de nem tudom, mit és hogy, és ez szörnyű. Ugyanis bátorságom lenne hozzá, csak épp szövegem nem - és ez az, amit szükségesnek érzek: megkérnélek titeket, példákkal is szolgáljatok, hogy milyen dolgokkal lehetne kezdeményezni - megjegyzem, ha valakivel beszélek, senki sem küld el, és meglévő társalgásokba már be tudok kapcsolódni anélkül, hogy bárki el akarna kerülni.
P.S. A való életben sokkal lazább vagyok, lustább is, viszont itt megpróbáltam a lehető legtömörebben, legrészletesebben leírni a problémát.
Megdicsérhetsz rajta valamit és megkérdezheted hol vette, miért pont onnan, szeret e oda járni, van e jelentősége a számára?
Megkérdezheted, hogy ő milyen hobbiknak hódol, érdekli a te hobbi 1, hobbi 2, hobbi 3ad esetleg?
Szokásos, iskolai dolgokkal nyitni és átterelni a beszélgetést máshová.
Én csak annyit tanultam, hogy érdemes nyitott kérdéseket feltenni, amire véleményt kell mondani. Az igen-nem kategóriás kérdésekkel nem vagy kisegítve.
Már az is jópofa, ha oda mész hozzá és mondod neki, hogy szia! Beszélgetünk? Vagy.. van kedved beszélgetni?
Esélyes, hogy nem fog elutasítani és akkor mondd, hogy ahhoz előbb meg kell ismerjelek, hogy tudjam mi érdekel ;)
(és akkor lesz közös téma is meg ilyenek)
Mondd neki, hogy meséljen magáról ha van kedve. Mit szokott csinálni amikor ráér, meg így játssz vele játékokat, hogy mit kívánna ha 3-at kívánhatna, mit csinálna ha bármit megtehetne meg ilyenek. Így egész jól meg lehet ismerni egy embert. De amúgy bármiről beszélhetsz vele ha úgy látod, hogy érdekli. Próbálj meg barátként tekinteni rá először de csak akkor ha hasonlóan viszonyul hozzád. Tök általános, hétköznapi dolgokról is beszélgethetsz vele. Még akár a buszmenetrendről is, hogy milyen jó ha ilyen sűrűn járnak vagy milyen rossz hogy nem, stb.. :) Ki kell találnod mi érdekli, próbálj meg jófej lenni és barátságos. Ne játszd túl az agyad, mert azt nem szeretik a lányok, de ne is légy túl komoly és érzéketlen. Valahogy az arany középutat kéne megtalálnod.
Figyu, van egy kérdésem ami nem ide tartozik:
Láttad te a Nevem Khan című filmet? Egy Aspergeres fiúról szól. Életem egyik legjobb filmje amit láttam :)
Nekem is a kezdeményezés a legfőbb problémám.
23/F/Aspergeres
Be kell vallanom, nem számítottam ilyen válaszokra. Köszönöm a segítséget mindenkitől!
Megkérnélek azonban olyan dolgokra, hogy, ha lehet, konkrét példákat írjatok: például "szia, nem tudod véletlenül..." vagy hasonlók. Maga a beszélgetés nemigen okoz gondot, a baj az, hogy főképp olyan dolgokkal kezdődik, ami fontos kérdés valamelyikünk számára (hogyan kell, segítenél-e stb) és Ő konkrétan semmit nem tud arról, hogy nekem tetszik. Nem akarom a cukifiút eljátszani, mert nem tudom, de nem fogok ajtóstul rontani a házba.
Szia, ideadnád a füzeted, hogy leírjam a nemtommilyen órai anyagot? :)
Ha osztálytársad, akkor ez még nem is feltűnő, és ha szerencséd van kicsit csúnyábban ír, és akkor jöhet a kérdés:
Bocsi, elmondanád mit írtál ide?
Vagy segítséget kérsz valamiben - tudom férfi büszkeség, meg ilyenek - és mondjuk veszel neki egy csokit vagy ilyesmi, és megkérdezed, hogy milyen csokit szeret, mert szeretnéd meghálálni, hogy segített...kezdetnek ez se rossz...
Bár sajnos ez még nem jó ürügynek, hogy elhívd...de beszélgetni el tudsz így kezdeni vele...:)
Azzal meg vigyázz, hogyha friendzone-ol, onnan szinte lehetetlen kikerülni...először kezdj el vele barátkozni, aztán majd kiderül, hogy mi lehet a dologból...és ha mégse megy, akkor még mindig lehettek barátok...:)
A fő probléma az lehet, hogy minden elcsépeltnek tűnik, minden mondattal "bénának" érzed magad, magad előtt. A bájcsevejnek egy AS-ás nem látja értelmét - és ha ilyen céltalan fecsegésbe mész, magadat sem érted, azt gondolod, mások is úgy gondolkodnak erről, mint Te, és esetleg túl átlátszó lenne a viselkedésed.
Szóval valami gyakorlatias dologgal próbálkozz, amit amúgy is mondanál, tennél, csak mondjuk nem neki/vele. Ugyanakkor jómagam ezerszer elpróbáltam suliba menet, hogy mit fogok majd mondani a lánynak, ha beértem - és persze nem mondtam, mert a szorongás miatt leblokkoltam. Amikor esély lett volna, nem léptem, viszont utólag jól kielemeztem, a helyzetet, hogy mit szúrtam el... :)
Nekem a közös "lazább" programok segítettek végül. Suli utáni Mekizés, táncóra, sulis kirándulás, összejövetel, buli stb. Kellene találni valami közös pontot, tevékenységet. Még pl. általános suliban azért jártam karénekre, mert oda járt a lány is, aki tetszett. :)
1) kérdezd meg milyen filmeket szeret
2) nézd meg a moziműsort és keress egy filmet ami mindkettőtöket érdekelne
3) meséld el neki hogy valamikor majd mész megnézni azt a filmet, úgy gondolod hogy neki is tetszene, nincs-e kedve eljönni
ha nem akar menni, akkor nem tudom mit csinálj... de ha menni akar, akkor máris elhívtad valahová (vagy legalább találkoztok valahol), és aztán beszélgethetsz vele a filmről (pl kinek mi volt a kedvenc része, mi nem tetszett, kedvenc szereplő, stb).
Ha már látta a filmet akkor megnézed te is, és aztán szintén lesz miről beszélgetni.
14/L/Aspergeres
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!