Mindent tetováltnak tönkre van menve a nyirokcsomója?
Mindig is akartam tetoválást, de amióta rájöttem hogy felszívja a festéket a nyirokcsomó, azóta eltántorodtam...
Képek:
Inguinal Lymph Node Anthracosis [anthrac- meaning coal, carbon + -osis meaning condition]: A Case Report
>We present the case of a 30-year-old female patient who underwent abdominoplasty. During surgery, bilateral inguinal pigmented and enlarged lymph nodes were seen. Biopsy of the nodes was done to rule out any malignancy. The results showed tattoo pigments on all lymph nodes.
Hosszú lesz a válaszom, de a végére összerakom a képet. Csak hagyd, hogy távolról kezdve kifejtsem.
Aki nem akar olvasni annak itt van röviden: ha nyirokcsomó bajod lesz nem biztos, hogy csak a tetoválástól van. Plusz egy tényező, de előbb lesz nyirokcsomó problémád egy megfázáskor, mint egy tetováláskor. Nekem már 3 éve van tetoválásom, semmi bajom nincs. Nagybátyámnak 30+ éve van teli karos tetoválása, köszöni szépen, jól van.
Alapvetően a nyirokcsomó a kórokozók elleni védekezésében játszanak kulcsfontosságú szerepet. A nyiroksejtek a nyirokcsomókból kikerülve a nyirokereken keresztül a vérkeringésbe kerülnek, majd ezen keresztül jutnak el a testünk különböző részeire.
Amikor "tönkre megy" az azt jelenti, hogy valami elváltozás van. Gyulladás, duzzanat vagy daganat.
Ha a nyirokcsomó begyullad az el tud múlni (gondolj arra mint mikor be van gyulladva a torkod és nehezen tudsz nyelni).
A duzzanat egy nyirokcsomó elváltozás, ami a daganatos megbetegedéssel jár. Ha elmész orvoshoz ő ezt tapogatja ki első sorban.
A daganat pedig a konkrét betegség. A nyirokcsomók elsődleges daganatos megbetegedései a limfómák vagy más néven nyirokmirigyrákok, amelyek a nyirokszövet sejtjeinek (T- és B-limfociták, esetleg hisztiociták) rosszindulatú burjánzásai. A limfómáknak több osztályzása van, de az egyik legismertebb szerint két típusra lehet ezeket osztani. Az egyik a Hodgkin-limfóma, a másik a non-Hodgkin-limfóma, amelynek többsége úgynevezett B-sejtes limfóma. A non-Hodgkin-limfómák közé tartoznak egyebek mellett a krónikus limfoid leukémiák és a Burkitt-limfómák is.
A nyirokcsomó-daganatok előfordulása típustól függően változik. A Hodgkin-limfómának egy 14 és 30 év közötti, illetve egy 60 év feletti csúcsa van. A betegség 100 ezer lakosból évente kettőt-hármat érint, azaz évente 200-300 új beteggel számolhatunk. A non-Hodgkin-limfóma egyik jellegzetes csúcsa 40 éves kor körül, a második pedig idősebb korban, 60 éves kor fölött van. A betegség 100 ezer emberből évente öt-tíznél alakul ki. A másodlagos nyirokcsomórákok gyakorisága az alapbetegségtől, tehát az elsődleges daganattól függően változik.
Az elsődleges nyirokcsomó-daganatok oka nem mindig ismert. Az ismert okok közt az úgynevezett HTL-vírust (humán T-sejtes leukémia vírus) lehet kiemelni, amely a mi égövünkön ritkán fertőz, és betegséget sem mindig okoz. az Epstein-Barr vírushoz is köthető, de ahhoz, hogy ez nyirokcsomórákot okozzon, más hatásra is szükség lehet.
A gyomornyálkahártyából kiinduló limfómák kialakulását a Helicobacter pylori krónikus gyulladást okozó hatásával hozták összefüggésbe, de veleszületett immunhiányos állapotok is emelik.
Most pedig pár szó a tetoválásról:
gyulladásos reakciót, irritációt válthatnak ki. Az esetek 20 százalékában viszketést, duzzanatot és elszőrtelenedést is okozhatnak. Nyilván a sterilitásra törekvés mellett is előjöhetnek ilyen problémák, de bőven megelőzhetjük ezt, ha tisztességes szalonban csináltatjuk, nem pedig haver garázsában olcsón és okosban. A tünetek nagy részét a tetoválók is jól tudják kezelni, ám ha sokáig fennállnak a panaszok, akár allergiás reakció vagy tumor is kialakulhat.
Lézeres etávolításkor fontos tudni, hogy a festékek pigmentjeinek szétrobbanásával a kisebb alkotórészek a nyirokutakba, nyirokcsomóba kerülnek és le is rakódnak - csak kis részük ürül ki a szervezetből. A festékek azonban nanorészecskéket is tartalmaznak, amelyek akadály nélkül bejutnak a véráramba, az agyba jutva pedig idegkárosodást okozhatnak. Egyes feltételezések szerint ezek a részecskék akár daganatot is okozhatnak, de befolyásolják a fogamzóképesség is.
Köszönöm a tartalmas és hosszú válaszod!
Megkérdezhetem hogy tudtál-e erről mielőtt megszerezted a tetoválásod?
#3 nem. Csak a kérdésed miatt olvastam utánna mélyebben 😀 Valamiben úgyis meg kell halni egyszer.
Meg ha akkora kockázati tényező lenne vagy szigorított körülmények között lehetne csináltatni (előtte allgergia vizsgálat stb) vagy amblokk be lenne tiltva. De mivel maga a nyirokcsomó megbetegedés is eleve ritka a kifejezetten tetoválásból adódó károsodás pláne.
Nyilván mivel a tinta egy "idegen test" a szervezetben lesz valamennyi hatása, de szerintem az emberek több egészséget romboló hatásnak vannak kitéve, mint amekkorát egy tetoválás tudna okozni. Gondolok itt a napi alkohol, cigi vagy energiaital elfogyasztására, helytelen táplálkozásra vagy a testmozgás hiányára.
4 jogos, de a tetoválás elég szexi, főleg férfiak felsőtestén...
Tetoválás méretétől is függ amúgy az átlag várható élettartam.
Nekem nem nagyon befolyásolná az elettartamomat, mert rendszeresen meregtelenitek. (Zeolit por, nac protocol)
Már megvan a design is de egyelőre nem fogok magamra varratni semmit.
8 köszi, én nem fogyasztok ilyen szennyeket. A méregtelenítés alatt nem a fosatós spenót turmixot értem.
Nem szívja fel a nyirokcsomó a bevitt festék végig ottmarad ahova szánták.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!