Naptejben előfordulhat olyan anyag, ami károsítja a tetoválást?
Köszönöm! Bíztam benne, hogy csak nem csinálnak olyat, vagy rá lenne írva, hogy tetovált bőrre nem használható. Olyan fura volt, ahogy rákentem, mintha kicsit szedné ki a színét. De biztos csak képzelődtem.
A Lavozon 50 faktoros stiftjét használtam. Elvileg gyerekeknek való. Azért is merült fel, hogy mi van, ha tetovált bőrre nem jó.
Van kifejezetten tetovált felületre való is, de bármelyik másik is megteszi. Gyenge, vagy enyhe napfény esetén nem kell erős, sok faktoros naptej, vagy napolaj.
Igazából sokban függ az alap bőrszíntől és bőrminőségtől. Erősen hidratált, sötét bőrszín esetében egy 5-10 faktoros naptej egész napra biztosítja azt az időt, amit a napon tölthetsz. Ezzel szemben egy nagyon fakó, hófehér, vagy nagyon gyengén hidratált (főleg időseknél) bőr esetében 80 faktoros is maximum 2-3 órát enged.
Gyakorlatban a naptej a bőrfelszínre tapad, és a beérkező UV-B (olykor UV-A) sugárzás jelentős részét elnyeli (a napolaj olykor vissza is veri, de kis mértékben), így a bőrbe kevesebb ilyen típusú UV fény érkezik be. A bőrnek alapból van védelme az UV sugarak elől, de annak ideje limitált. Mivel egyik naptej/olaj sem szűr 100%-ban így idő után a legerősebb faktor se véd tovább, mivel a bőr elkezd kipirulni, leégni. A naptejekben szokott olykor lenni némi hidratálószer is, ami a bőrfelszínbe juthat, de semmi olyan, ami károsító.
A bőrre kent naptej a sima bőrszín esetén kevésbé látszik meg, viszont a tetovált bőrszínen jobban látszódik (evidens, hogy ha fehér festéket kensz fehér falra, alig látszik, míg ha ezt egy szürke, fekete, vagy épp színes falra teszed, egyből látszik), így halványabbnak tűnhet maga a tetoválás, de attól még nem lesz halványabb.
A napfényből az infra és az ultraibolya sugárzás is károsíthatja a tetoválásban lévő festékpigmenteket, viszont az infrasugárzás energiája a bőrre jutva gyenge, a felhám pedig a maradékot felfogja (ettől is melegszik fel a bőr, ezt érezzük melegnek elsőnek a fényben), és az izzadással hűti a bőrt. A UV fényeket az energiájukból adódóan bontják szét A/B/C-re, a legtöbb ebből a B, ami a bőrre is jut, majd a felhámon áthatolva az irharétegbe. Ez normál esetben nem baj, mivel a bőr melanint termel és az áll neki ellen, viszont a tetoválás festékpigmentjeit elkezdi bontani, ami miatt a tetoválás fakulni fog az évek alatt. Így célszerű a normális napozás melett is erősebb faktorú naptejet használni.
Én nagyjából a gyenge és enyhe napfény és UV szint esetén 20-30 faktorosat ajánlom, közepes esetén 40-50-et, erős UV szintnél 80-at (HA tényleg sokat kell a napon töltened).
Fontos, hogy mellette igyál bő folyadékot, illetve esti és reggeli órákban hiratáló testápolóval kend ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!