Mi a véleményetek a bocskai öltönyről?
Nőként nekem nem tetszik. Általában semmi ilyen keresztbecsíkozású dolgot nem szeretek, mert egységes, lefelé fordított háromszög alakot csinál optikailag, és én nem szeretem a háromszög alakú embereket, inkább az emberalakúakat szeretem. (csíkos póló és pulcsi kivételével, ami még eléggé követi a testet ahhoz, hogy nagyon ne toruljon tőle).
Meg amúgy van egy ilyen "jelmezbálba készülök" érzése is az embernek. Semmi bajom amúgy a saját korában az ilyesmivel, de ez olyan, hogy én se megyek 20 alsószoknyában az utcára, mint ahogy pl az ókori Római női viseletet is imádom, mert sztem nagyon szép, ahogy azok a nagy, de könnyű anyagok körbeveszik a testet, de ma egyszerűen nem illik a korízlésbe, hogy úgy mondjam, úgy néznék ki, mint akin véletlenül rajtamaradt a hálóing...
Az már kérdés, hogy ha azt nézem mi ez, akkor nekem is az jutna elsőre eszembe arról, aki ilyet hord, hogy már megint valami nagymagyarkodó hülyegyerek...
Meg ez nem népviselet, hanem magyaros, nézzetek utána, mi a különbség. Parasztgyerek nem hordott ilyet soha, semmilyen korban.
Nekem nem tetszik, ne haragudj. Nem azért mert ellene vagyok a magyarosságnak, de ezt a típusú dolgot túlzásnak tartom, idejétmúlt. Úgy értem, hogy olyan ez, mintha valaki középkori ruhában menne az utcára.
Ha jólesik viseld, de ha csak azért viselnéd, mert ez olyan magyaros, akkor inkább pici részleteket válassz (és az ne nagymagyarország kitűző vagy tarsoly legyen).
Én pl lány vagyok, tudom, nekem egyszerűbb a helyzetem, de pl nagyon szeretem a népi hímzéseket, de nem öltözök népviseletbe, hanem mondjuk a plúzomon van egy apró fehárhímzés, vagy valahol egy apró motívum. A legtöbb embernek fel se tűnik, és pl a virágminta amúgyis divat, az, hogy nekem mondjuk ez a virágminta valamilyen magyar hímzésminta és az van rányomva, az csak annyak tűnik fel, aki kifejezetten ismeri. Ez ilyen 21. századi magyar öltözködés :)
Pedig én nem foglalkozom politikával, egyszerűen csak szépnek és értékesnek tartom a hagyományos dolgokat.
Egy bocskai öltöny sokaknak rosszul jön le, főleg ha a mai politikai pártok és azok hívei közti háborút nézzük, én biztos nem venném fel már csak a negatív előítéletek miatt sem. Az emberek mivel nem látnak beléd, első benyomásra a külső alapján ítélnek, én nem tenném ki magam ilyesminek egy ilyen nagyon határozott darabbal.
Kérdező jó ember. Akinek nem tetszik, nem jó ember...
Legalább nem a mai homokos divat szerint öltözik. -aki már a divatot követi egy nyomorék-
Sz*rd le magasról, mit mondanak, ezeknek csak a csíkozás meg a hülye kinézet a fontos!
Csak így tovább! Ne foglalkozz azokkal akiknek nem tetszik! Ilyen emberek kellenek, akik még ha nem is a "legmenőbb" leszel, esetleg saját tudatlanságuk alapján furcsán néznek Rád, ilyen módon is felvállalják, és terjesztik magyarságukat! Szép dolog, hord ahova csak tudod!
A 20. század elején induló magyaros ruhamozgalomnak voltak már előzményei a 18-19. században is, mely a felerősödő hazafias nemzeti mozgalommal függ össze. Viselői nemzeti öntudatot, hazafias érzéseket kívántak demonstrálni a külsőségek révén. Először 1900-ban a debreceni főiskolai újság adott hírt arról, hogy a város „akadémiai polgárai” nagygyűlést tartottak a magyar ruháért, mely egyben a hazai ipar támogatására is alkalmas volt. A divatlapokban a 30-as évek végén egyre több magyaros jellegű ruhaterv jelent meg, például fiúknak magyaros zakó kis fazonnal vagy állógallérral; mindkettőből van ruhánk a pedagógiai múzeum gyűjteményében. A ruháknak a magyaros jelleget a zsinórozás és a különböző gombkötő munkák adták. Ha tehát a férfi vagy a női felsőruha zsinórdíszes gombolót kapott, akkor beszélhetünk bocskai viseletről. A zsinórozás ugyan már a 18. században megjelent, de mint jellegzetes díszítési mód megmaradt a 20. század elején is.
A bocskai viseletnek a középosztály körében ugyan nem volt nagy divatja, annál inkább beszélhetünk sikertörténetről a két világháború közötti diákviseletben. A 20-as évek második felétől a középiskolák, internátusok sorra vezetik be a bocskai formaruhát: fiúknál a sapkát, zakót, nadrágot és rojtos selyem nyakkendőt, lányoknál pedig a blúzt és a szoknyát. Egy ilyen ruhát őrzünk a Szent Margit Leánygimnáziumból. A magyaros szabású és díszítésű egyenruha viselését 1935-ben vezették be. Ez a téli egyenruha sötétkék rakott szoknyából és magyaros zsinórozással díszített, fehér gallérral és kézelővel készült blúzból, sötétkék csokornyakkendőből állt. Sajnos a kézelő nincs meg. A blúz derékban svejfolt volt, melyet a szoknyán kívül hordtak. Ehhez tartozott még az a magyaros szabású, ún. bocskai sapka, melyen elől a Margitos pajzsot láthatjuk a kócsagtollal, oldalán pedig az arany zsinórozást, ami azt jelenítette meg, hogy a tanuló hányadik osztályos. Ez a sapkaforma a toll nélkül egészen a 60-as évekig volt kötelező. A „Bocskai-sapka” mint ruhadarab 1919-ben viselte először a Bocskai megnevezést. Igazából katonasapka volt, a rajta lévő sastoll (ill. kócsagforgó) a 20-as években jelent meg.
Az utolsó két válaszadóval értek egyet. Ez a viselet, egyfajta tartást, magatartást is megkövetel tulajdonosától.
A homokos divatot követőkre csak rá kell nézni, és tudod mire számíthatsz. Tanulj, vagy dolgozz szorgalmasan, képezd magad és meglátod, nem ez kell, hogy bejöjjön a lányoknak! A viseleted pedig egy jó rosta. Hadd hulljon a férgese!
A megfelelő alkalmakkor, egy szép elegáns és különleges viselet. A kiegészítők (nyakkendő, stb.) esetében is maradj a hagyományokhoz hű.
Ha újat akarsz vásárolni, azt tanácsolom, hogy vedd fel a kapcsolatot a pécsi forgalmazóval a Jókai u. 25.-ben, mert ott kapod meg a legjobb áron.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!