Hogy zajlik egy TFCD fotózás?
Nem értek egyet az előző válaszolóval - a logika azért is hibádzik, mert a "kezdők" ha akarnak portfóliót, ugyanúgy kell nekik perkálniuk, tehát egyrészről ez mindenképp erről szól. Pontosan arról szól, hogy a fotós kap egy modellt, minél többféle típust kap, annál jobban tud gyakorolni, tehát ez épp arról is szól, hogy nem csak a 906090 nők modellek, bárki lehet modell, a fotósnak arról szól, hogy a bárkiből (nem feltűnő szépség, ducibb nő, soványabb nő, idősebb fiatalabb, tetovált, akármilyen, persze mindez férfiben is) mit tud kihozni.
A modell pedig kap képeket, amiért az idejével fizetett, és az előkészületekkel, hiszen nem olyan nagy buli ám a modellkedés mint kívülről látszik.
Ha még aktuális a kérdésed, írhatok privát, ha kellenek tapasztalatok.
Ahogy már írták, a TFCD csak a gazdasági alapokról szól, hogy senki nem fizet semmiért, mindenki a munkáját dobja be a képekért cserébe. Hogy a modellen és fotóson kívül van-e sminkes, fodrász, stylist, vagy még bármi más, az a fotózás szervezettségétől, igényességétől és a résztvevőktől függ. Nem lehet kimondani, hogy mindig vagy akár csak általában szokott, vagy nem szokott lenni, ez teljesen eseti és egyedi, szervezés kérdése.
A lényeget szerintem mindenki kihagyta a saját megközelítéséből: KÖLCSÖNÖSSÉG. A TFCD arról szól, hogy mindenki egyformán az idejével és munkájával fizet a képek létrejöttéért, mert mindenkinek (legalábbis ideális esetben) egyforma mértékű lehetőséget és értéket jelentenek a képek. Éppen ezért senki nem húz a többieknél nagyobb hasznot a dologból, így nagyjából kiegyenlített feltételekkel mindenki a lehető legolcsóbban megúszhatja.
Általában amatőrök, hobbisták és pályakezdők közkedvelt megoldása a költséghatékony gyakorlásra, tapasztalat és referencia szerzésre, de akár befutott profiknál is előfordulhat, hogy időnként valamit kedvtelésből, kísérletezésként kipróbálna, amire nincs költségvetése, hogy üzleti alapon végezze, mivel ő maga sem keres vele, neki sem térül meg, ezért esetleg TFCD-hez nyúl.
A TFCD legfontosabb alapelve pont az ingyenesség és a kölcsönösség miatt, hogy nincs főnök, nincs megrendelő, nincs alá-fölé rendeltség, mindenki egyenrangú és mindenki együtt, konszenzusos alapon dolgozik, közösen hozzák ösze a produktumot. Persze ehhez az elképzeléseket sem árt előre tisztázni, hogy ki mit is akar elérni, mit képes és hajlandó a siker érdekében hozzátenni a közös alkotási folyamathoz.
Sajnos a TFCD üzleti modellt egyre többen szeretik kiforgatni és kihasználni a saját hasznukra, ezért egyre több üzleti célt szolgáló fotózást próbálnak TFCD alapon leszervezni, hogy a munkában résztvevők közül minél kevesebbeknek, vagy akár senkinek se kelljen pénzben fizetni, miközben egy valaki (általban vagy a fotós/ügynökség, vagy egy divattervező/rendezvényszervező cég) ezzel megspórolja mások munkadíját. Ennek tipikus esete, amikor divatbemutatót vagy katalógus fotózást rendeznek TFCD alapon.
Persze nem kell feltétlenül rosszindulatot és szándékosságot feltételezni senkiről. Véletlenül is könnyen megtörténhet, hogy egy jól sikerült TFCD fotózás egyik-másik képét akár jóval a fotózás után valaki kiszemeli valamilyen üzleti célra és akármelyik résztvevő, akivel kapcsolatba lépnek miatta, úgy gondolja, hogy részéről rendben van, a többiek viszont nem biztos, hogy egyetérteneének ezzel a döntéssel - vagy csak részesednének az üzlet hasznából is.
Minden fotózásnál, de különösen a kölcsönös ingyenességen alapuló TFCD fotózásnál nagyon fontos a jogosultságokat is előre tisztázni és írásba is foglalni, mert a képek átadása egyáltalán nem jelenti azt, hogy a képeket bárki bármire, vagy akármire felhasználhatja. Lehetőleg még a fotózás előtt meg kell abban állapodni, hogy a képeket ki mire használhatja fel és mi az, amire már nem kapnak a felek automatikusan engedélyt egymástól, hanem az már minden egyes esetben külön megállapodást igényel.
Mivel a TFCD alap esetben mindenkinek csak gyakorlás és referencia célokat szolgál, az a legkorrektebb, ha a fotózás minden résztvevője csak arra kap engedélyt a többiektől, hogy a képeket minden közreműködő feltüntetésével önmaga referenciájaként használja mindenki a saját portfóliójában, honlapján, saját közösségi oldalain, stb. Kérdéses pont lehet, hogy amikor valakinek a munkájával foglalkozik egy újság, szaklap, egyéb kiadvány, az még belefér-e ebbe a referencia körbe, vagy már az is külön engedélyt igényel az érintettektől.
Amint viszont valaki pénzt akarna keresni vele, eladná a képet, reklámozna vele valamit, vagy egyéb üzleti céllal használná bármire, akkor már rögtön részesedés jár a bevételből a közreműködőknek, de minimum külön megállapodást kell kötniük az érintetteknek az új körülmények ismeretében, hogy az adott felhasználást egyáltalán engedélyezik-e, illetve amennyiben igen, akkor azt milyen feltételekkel teszik.
Mindezekre egyrészt a félreértések és utólagos viták megelőzése érdekében, másrészt azért van szükség, hogy elkerülhető legyen, hogy valaki TFCD fotózást hirdessen meg, aztán ő pénzzé tegye a többiek ingyenes hozzájárulásával született képeket. Ezektől persze indokolt esetben akár el is lehet térni és akár profit orientált tevékenységet is lehetséges ingyen munkával támogatni, csak nem biztos, hogy megtérül, professzionális és etikus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!