Kezdőoldal » Szépség és divat » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy nem csak...

Miért van az, hogy nem csak manapság, hanem már régen is vegyészek készítették el az egyes kozmetikai szereket?

Figyelt kérdés
Mindenhol azt olvasom, hogy vegyészek alkotják meg az egyes kozmetikai dolgokat. Nekik hatalmas tudásuk van a vegyületek és egyéb más hatóanyagok terén, de kellenek orvosok, gyógyszerészek és más szakértők is, hogy egy krém, vagy bármilyen más ilyen termék biztonságos legyen. Plusz az orvosok és gyógyszerészek ismerik legjobban az egyes termékek emberre gyakorolt hatását(ők ismerik a biológiai hátteret, gondolom ők előbb fogják tudni, hogy melyik anyag jó hidratáló és melyik nem), szóval ők azok, akiknek ki kellene egy terméket fejlesztenie, nem? Egy vegyész csak megalkotni tudja a vegyületeket, de a valódi hatásukat csak sejtheti, egy gyógyszerész viszont ismeri is a hatásukat és kémiai terepen is jól helytáll, szóval miért nem gyógyszerészek készítik leginkább a kozmetikai szereket? (azt tudom, hogy mindenhol csapatmunkával dolgoznak, de miért mindig csak azt írják, hogy XY vegyész alkotta meg ezt meg azt?)

2012. júl. 6. 21:54
 1/8 mak0 válasza:
0%
Az hogy vegyész, elég tág fogalom, mely egyik ága a gyógyszerész. Ahogy a labor technikus, analitikus, élelmiszermérnök stb.
2012. júl. 6. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
47%

"Egy vegyész csak megalkotni tudja a vegyületeket"

Azért nem annyira kis művelet az. Az orvosok, gyógyszerészek tudják, mi kell a bőrnek, lehet, hogy a receptet ők találják ki, de a vegyész az, aki az addig csak laboratóriumban létező kísérleti anyagból olyan krémet vagy egyebet készít, amit ipari mennyiségben is lehet gyártani (a hiper-szuper vegyületek gyártásához új módszerek kellenek, hogy ne kerüljenek tízezrekbe a krémek), normálisan használható (mondjuk az arckrémben ne legyenek szép, nagy kristályok és ne bomoljon el 5 °C fölött, mert akkor semmit sem ér) és hosszú időn át is megőrzi a minőségét. Ennek a kialakítása egy egészen más munka, mit amit az orvosok és gyógyszerészek végeznek, de legalább annyira fontos a termék sikere szempontjából, mint a laboratóriumi próbálkozás. Ettől lesz kozmetikum a kísérleti anyagból.

No és újabban vannak mindenféle érdekes munkamódszerek a kémiai anyagok gyártásánál. Most már ott tart az anyagismeret, hogy számítógéppel lehet szimulálni egyes anyagok tulajdonságait, ezért egyes esetekben megoldható, hogy csak képernyőn találják ki, miből kell állnia egy-egy terméknek, hogy azt a hatást fejtse ki, amire tervezik, akár teljesen új, addig sosem használt anyagokat kikeverve. Aztán mikor megvan a "bölcsek köve", a vegyész feladata, hogy ezt a vegyületet megfelelő tisztasággal, használható formában állítsa elő a kérdéses anyagot, amit aztán majd alávetnek a valódi teszteknek is. És bizony erre sem az orvos, sem a gyógyszerész nem képes.

2012. júl. 6. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
100%

Az igazság az, hogy szerintem a 'chemist' szó félrefordításával van dolgunk, ami ugyan elvileg "kémikust" jelentene, mégis leginkább vegyésznek fordítanak. Arról azonban ált. megfeledkeznek, hogy ugyanezt a szót használják a 'pharmacist' (=gyógyszerész)szinonimájaként is, elsősoran British Englishben. Abból gondolom, hogy ez lehet a valós ok, hogy egyrészt igenis kb fele-fele arányban alkalmaznak a nagy cégek vegyészeket és gyógyszerészeket, másrészt konkrétan a Dr. Hauschka termékek kapcsán utánanéztem, hogy mit takar a megalkotó kémikusnak titulált végzettsége és láss csodát, kiderült, hogy valójában gyógyszerész volt. Azt már csak zárójelben jegyzem meg, hogy a vegyészmérnökök még a gyógyszervegyészmérnök szakon is csak elég sekélyesen tanulnak gyógyszertechnológiát, tehát igen, egyetértek az általad leírtakkal, az lenne a legoptimálisabb, ha mindenki olyan munkakörben dolgozhatna, ahol a az elsajátított szemléletet és a tanultakat a legjobban tudja hasznosítani (vegyész: hatóanyag, gyógyszerész: késztermék, orvos: beteg).


Off: Azért látszik, hogy az utolsó válaszadó nem szakmabeli (legalábbis őszintén remélem) - amit leírtál, az az ipari technológia, azon belül is a scale-up (méretnövelés), ami fejlesztő technológus feladata (amivel az egyik legnagyobb multinál magam is foglalkozok). Csak úgy zárójelben jegyzem meg, hogy az osztályon a fejlesztő technológusok kb. 90%-a gyógyszerész végzettségű, .. okkal.

2012. júl. 7. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
16:41-es, letudnád írni pontosan, hogy milyen a munkád, mivel foglalkozol, és hogy váltál azzá?:)(nagyon érdekelnek a kozmetikumok és készítésük, fejlesztésük)
2012. júl. 7. 17:04
 5/8 anonim válasza:

Persze :) Bocsi, ha csalódást okozok, de én nem a kozmetikai iparban dolgozok, hanem injekciókat és szemcseppeket fejlesztek. A munkaköröm hivatalos megnevezése fejlesztési munkatárs, ami valójában azt takarja, hogy az egyik nagy multi (generikus) Kutatás + Fejlesztés Osztályán dolgozok, mint gyógyszertechnológus. Gyógyszerészként végeztem a SOTÉn és egy rövid ideig patikában dolgoztam, mellette fordítást tanultam. Utóbbi _nagyon_ jól jött később a munkám során: multicégnél ilyen jellegű munkakörben elengedhetetlen, egyrészt a folyamats tárgyalások miatt (pl. amikor a cég jogászai felé kell indokolnod a döntéseid), másrészt a konferenciák miatt. Az elég rövid idő alatt nyilvánvalóvá vált a számomra, hogy a gyógyszertári munka nem igazán az én világom, úgyhogy az összes Pest környéki céghez (humán- és állatgyógyászat is) beadtam a jelentkezésemet és végül váltottam.


Maga a mukafolyamat leegyszerüsítve nálunk úgy néz ki, hogy a gyógyszertechnológus kap egy projektet: megmondják, hogy XY eredeti gyógyszer generikumát kell kifejleszteni Z ország követelményei szerint (a gyakorlatban ált. nyilván nem egy adott ország, hanem Európa v. USA követelményei szerint). A feladat megvalósításához itt is kell a már általad említett közreműködés: a szűk csapat a gyógyszertechnológus, analitikus, törzskönyvező és projektmenedzser négyese, a tágabb csapat az osztályvezetők, orvostanácsadók, különböző vizsgálatokat végző cégek (toxikológia szakértők, bioassay cégek, stb.), minőségbiztosítók, az adott országbeli telephely szakértői, szabadalmi ügyvivők, az üzem technológusai, stb. Ezt először alapos irodalmazás és tervezés követi, amelynek során először is a referens terméket ismered meg, majd logisztika és egyebek után laborkísérletek sora az új termék kifejlesztéséhez(oldatkísérletek, kompatibilitásvizsgálatok, laborstabi, stb.). Ha minden jól megy, akkor a hatóanyag fizikai kémiai tulajdonságai alapján javasolsz egy összetételt és egy gyártástechnológiát rá, valamint kiszerelőanyagokat az egészhez - na ez az, ami a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a meglévő berendezéshez próbálod a terméket igazítani, a lehető legoptimálisabban. Ezt követően irányítod a kísérleti és a beadási sarzsok gyártását és rengeteg adminisztrációt követően (ennek a túlnyomó részét a törzskönyvező végzi) kész a termék.


Kozmetikumokkal való foglalkozás: háát, nem lehetetlen, de az a gond vele, hogy a nagyobb világcégeknek nincs nálunk gyára, tehát csak ilyen huszadrangú helyekre mehetnél dolgozni, ott meg nem biztos, hogy a minőségre törekednek. Franciaország lenne nagyon-nagyon jó hely ilyen szempontból, ill. esetleg Németország.

2012. júl. 7. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Ez nagyon jól hangzik, a kozmetikumok mellett a gyógyszerek fejlesztése, készítése érdekel még nagyon, úgyhogy most biomérnöknek készülök, remélem az jó lesz, hogy ha ilyen irányokban szeretnék elhelyezkedni, bár ez még nem végleges, a gyógyszerész szak is nagyon érdekel, majd meglátom mennyire tetszik a biomérnöki, és így jövőre már el tudom dönteni melyiket válasszam.

Köszi a válaszokat!:)

2012. júl. 8. 12:32
 7/8 anonim válasza:
Szerintem ha ez a célod, akkor tényleg semmiképpen se a biomérnökit válaszd, hanem gyógyszerész vagy esetleg gyógyszervegyészmérnök legyél. Legjobb barátnőm biomérnök és így rajta keresztül valamennyire látom, hogy milyen elhelyezkedési lehetőségek vannak ezzel a végzettséggel. Hát.. gyógyszeriparban nem szívesen alkalmazzák őket, gyógyszerkutatásban pedig inkább fermentációs, mikrobiológiai, farmakokinetikai és bioanalitikai területen és egyes minőségbiztosítói munkakörökben lehet vele elhelyekedni, tehát egy szűk keresztmetszetén azoknak az állásoknak, amit amúgy vegyészként v. gyógyszerészként is megpályázhatnál. Ha a készítményformulálás érdekel, akkor tényleg nagyon rossz választás, ha inkább a biotechnológia (pl. génmanipulált kukorica termesztése, bioassay vizsgálatok, stb.), akkor érdemeseb lehet ilyen irányba elmenned.
2012. júl. 8. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Miért?- mert minden amit mesterségesen állítanak elő az tulajdonképpen a kémián alapul és ez a vegyészek asztala- a gyógyszerészek is elsősorban vegyészek, csak a gyógyászati szakágban dolgoznak és a testélet titkait is kutatják a vegyi anyagokkal szembeni reagálásuk szerint.
2014. jan. 14. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!