Kb. hány szoláriumozás után kezdenek láthatóan eltűnni a pattanásaim?
Nem ajánlom a szoláriumot ebben a kérdésben. Bár rövid távon (akár 2-3 hét alatt) csökkentheti a pattanások kialakulását, hosszútávon mégis durván károsítja a bőrt. Sokkal nagyobb arányú benne az UVA sugárzás, mint a természetes fényben, ez pedig a bőr mélyebb rétegeibe hatol, és sokkal gyorsabb öregedéshez vezet, illetve rákot is okozhat. Ezenkívül csak kevés ideig biztosít barnaságot. A napfény viszont nagyrészt UVB sugarakból áll, amik csak a bőr felsőbb rétegeibe hatolnak, beindítja a D-vitamin termelést és tartosabb barnaságot biztosít. Tehát mindenképpen a napozást ajánlom inkább (persze azt is csak finoman, mert az is lehet veszélyes). Nem éri meg tönkretenni magad, amin később már nem valtoztathatsz, néhány pattanás miatt. Egy bőrgyógyász se javasolja a szoláriumot, és hihetetlen, hogy még mindig ilyen hülyeségek vannak a köztudatban ezen a téren. A pattanásokra sokkal jobb megoldások vannak, amik szintén azonnal hatnak (ezekről is beszélhetek, ha szeretnéd).
Ne vedd kioktatásnak vagy ilyesmi, tényleg segíteni szeretnék :)
Köszi a pozitív hozzáállást, manapság ritkán lehet ilyennel találkozni :)
Lehet, hogy ez most kicsit hosszú lesz, mert ez egy bonyolult probléma és nem lehet olyan könnyen kezelni, hogy az arcodra kensz valamit és eltűnik egy életre. Bár sokan kinövik, vannak akik a 30-as,40-es éveikig cipelik magukkal a problémás bőrük terhét. Szóval az alapoktól fogom kezdeni, hogy biztosan ne maradjon ki semmi, hátha olyan is lesz, amit még nem hallottál.
Először fontos megérteni a problémát. A pattanásos bőr nem egy bőrtípus, hanem egy állapot. Uganúgy, mint az érzékeny vagy ekcémás, esetleg pirosodásra hajlamos bőr. Az állapotokat pedig lehet kezelni, de nem feltétlenül lehet őket "gyógyítani", mert egy hajlam okozza őket, amit az emberek vagy kinőnek vagy hordozzák őket tovább.
A pattanásra hajlamos bőrt általában harom dolog okozhatja:
- túl intenzív faggyú termelés (azaz olajos bőrtípus)
- hormonális állapotok (ezért gyakori tiniknél vagy menstruáció előtt)
- és az, hogy az elhalt hámsejtek nem tudnak elég gyorsan leválni, így eldugítják a pórusokat
A konkrét pattanásokat általában baktériumok okozzák (ezek egy részét pusztítja el a szoli).
Ezeket a hajlamokat nem lehet irányítani, csak valamennyire kivédeni a hatásukat.
Gyakran említik, hogy az étkezésnek nagy szerepe van a pattanásos bőr kialakulásában, de ez nagyrészt nem igaz. Ami mégis hatással lehet a pattanásaidra az az, hogy kellő mennyiségű folyadékot iszol (segíti a májadat és vesédet a méregtelenítésben, belülről tisztít), illetve egyes embereknél változást hozhat ha kevesebb tejterméket fogyasztanak. Emellett nyilván fontos a testmozgás (ez is javítja az anyagcserét, segíti a sejtek megújulását), az elegendő alvás (alvás közben regenerálódik a tested) és a naptej használata. A többit a következő válaszomban írom, hogy ne legyen egyben túl sok szöveg.
Az első lépés, hogy megszabadulj a pattanásoktól, a bőrtípusod megállapítása. Erre semmilyen hatással nincs az, hogy pattanásos vagy, ettől még akár száraz bőröd is lehet! Ezt úgy teheted meg, hogy megnézed felkelés után a bőröd, és megfigyeled, hogy hogyan változik a nap folyamán.
Ha olajos bőröd van, akkor lényegében egész nap, az arcod teljes felülete változóan olajos tapintású és gyakran fénylik. Esetleg a smink is csúszkál, nem csak a T-vonalon, hanem a szemen, arccsonton is.
Ezzel szemben a szaraz bőr könnyen húzódik, viszket, pirosodik. Esetleg hámlik vagy repedezik, és gyorsan beszívja a krémeket. A porpúder vagy szemhéjpúder könnyen lepereg róla.
Az olajos kombinált bőr általában normál, jól hidratált és nem zsírosodik, kivéve a T-vonalat (homlok, orr, áll). Általában a pattanasok is itt kelezkeznek. Sokszor a nap folyaman tűnik olajosabbnak a bőr. A sminket szépen fel lehet vinni.
A száraz kombinált az előző ellentéte. Összeségében normál bőr jellemzi, de itt nem zsírosodik, hanem napközben kiszáradásra hajlamos, főleg a szemkörnyéken. A sminket erre is szépen fel lehet vinni.
Teljesen normál bőrű emberrel még nem találkoztam. Szerintem mindenkire igaz valamelyik kategória, még ha csak kis mértékben is.
A bőrtípusod megtalálása után össze kell állítanod egy rutint, és meg kell találnod a bőröd igényeinek megfelelő készítményeket. Nagy hiba ha nem ilyeneket használsz.
Általában ilyen egy alaprutin:
- reggel arctisztítás, tonizálás, hidratálás
- este sminklemosás és arctisztítás, tonizálás, mélyhidratálás
- hetente 1-3 alkalommal radírozás, 1-2 alkalommal arcpakolás használata
Ezt ebben a sorrendben érdemes csinálni, és persze szabadon hozzáadható más készítmény is.
Amikre érdemes figyelni:
- a pattanásos vagy olajos bőrt ne tisztítsd gyakrabban, mert csak kiszárítod, ez pedig arra készteti a bőröd, hogy mégtöbb faggyút termeljen
- ugyanebből kifolyólag mindig hidratálj, este és esetleg télen (ha olyankor szárazabb) egy zsírosabb krémmel, ha olajos bőröd van, akkor lágy, vízalapú, olajmentes krémmel vagy géllel (pl aloe)
- a száraz bőrre ezzel szemben jók lehetnek a természetes olajok (argán, kókusz, mandula)
- a száraz bőrt érdemes tisztító tejjel (krém állagú), az olajosat géllel tisztítani, finom, körkörös mozdulatokkal
- az arctonik szerepe a bőrt kémiailag kiegyenlíteni, amitől finomabb tapintású lesz és a fölösleges olaj is eltűnik, illetve a kedvező pH szint a baktériumok szaporodását is csökkenti; átitatott vattával érdemes áttörölni az arcot
- a radírozásnál vigyázni kell, mivel a szemcsés bőrradírok felsérthetik a pattanásos, érzékeny vagy száraz bőrt, így érdemes inkább kémiai hámlasztót venni (ebben savak vannak); a száraz bőrt ritkábban, az olajosat max hetente 3x érdemes radírozni
-a pakolásokat teljes mértékben aszerint válaszd ki, hogy milyen eredményt akarsz elérni; vannak tisztító, frissítő, hidratáló készítmények is; akár vegyesen is felviheted őket, ha az arcod különböző területei különböző törődést igényelnek
Ha megfelelően követed ezt a rutint, akkor nagy valószínűséggel javulni fog a helyzeted. Ha súlyos a probléma, akkor kozmetikustól vagy bőrgyógyásztól kérj speciális krémet az arcodra. Sose használd másét, mert akár ronthat is rajta, és ne használd a javasoltnál gyakrabban, mert a túl agresszív készítmények roncsolhatják az arcbőrödet.
Azta, köszönöm szépen!! :)
Csak nem kozmetikus vagy? :)
Mindig gondban voltam a bőrtípusommal, mert eleve száraz, érzékeny, a T-vonal zsíros, viszont arctisztítás után akár ott is hajlamos kiszáradni, hámlani. Gondolom ez kombinált bőrtípus.
Megfogadom a tanácsaidat, oda fogok figyelni ezekre, köszönöm szépen (mindre ment a zöld)!!! :)
Fú, na ez lesz az utólsó része a válaszomnak, de mondtam, hogy ez egy bonyolult téma :D
A pattanások kezelésében a másik nagyon fontos pillér a higiénia. Persze senki nem feltételezni, hogy nem tartod magad tisztán, de vannak gyakori és nehezen észrevehető rossz szokasok is, szóval kapsz pár tippet ezen a téren is:
- az előbb beszéltem az arctisztításról, és tisztaban vagyok vele, hogy vannak olyan napok és esték, amikor ez az utolsó, amivel az ember foglalkozni akar/tud; viszont az ilyen alkalmakkor is mindig mosd le a sminked, sose feküdj le poros, olajos, sminkes arccal aludni, mert megbosszulja magát, iszonyatosan eltömíti a pórusokat és van, hogy rögtön meglátszik; a legegyszerűbb, ha nedves sminklemosókendő is van kéznél (táskában, ágy mellett)
- ne piszkáld napközben az arcod, mielőtt hozzáérnél, mindig moss kezet; ez fokozottan érvényes a pattanásokra (azok piszkálását inkább próbáld a kozmetikusra bízni, nagyjából 3-6x egy évben)
- ha mégis kinyomnál egy pattanást vagy miteszert, akkor tisztán és óvatosan tedd, lehetőleg fürdés után, mert a gőztől és meleg víztől kitágulnak a pórusok, aztán fertőtlenítsd és finoman jegeld le a felületet, hogy ne fertőződjön meg újra, és csak olyan pattanást próbálj kinyomni aminek tisztán látszik a genny a közepén; ha nem megfelelően jarsz el, akkor heg maradhat a bőrödön
- ha a hajvonalnál gyakoribbak a pattanások, akkor lehet, hogy a hajadra használt szerek is eltömítik a bőröd; ha viszont a szád körül jelentkeznek, akkor lehet hogy a szőlőzsír a hibás
- mindent tisztíts le rendszeresen, ami az arcodhoz ér: a sminkecseteket hetente áztasd samponos vízbe, a mobilodat akar mindennap töröld le fertőtlenítő kendővel, gyakran (1-2 hetente cseréld ki a parnahúzatodat és törölköződet, és persze mosd ki a sálaidat is (ezek egy rakás baktériumnak adhatnak otthont)
- ha a homlokod hajlamos a pattanásokra, akkor lehetőleg tűzd el a hajad, esetleg az első tincseidet mosd gyakrabban, mint a hajad többi részét, akár csak vízzel
Most nagyjából ennyi jutott eszembe. Egyébként még két plusz tipp:
1. Ha dohányzol, akkor rendszeresen, ha időnkét alkoholt fogyasztasz, akkor azon a napon igyál több vízet, hogy tiszta és hidratált maradjon a bőröd.
2. Ha otthoni megoldásokra vágysz, akkor ezeket tudom ajánlani:
- a mézből (és méginkább a propoliszos változatból) készült pakolás fertőtleníti és hidratálja az arcot
- a paradicsomból pürét készítve és pakolásként alkalmazva jó bőrnyugtatót kapsz
- a zabos vagy tojásos pakolás csökkenti a zsírosodást
- a citrom leve higítva úgyszintén hatásos lehet, de sok bőrtípushoz túl durva, helyette bedörzsölheted az arcod a narancs benedvesített héjjával
- a kamillateás borogatás is enyhén gyulladáscsökkentő
- a higított almaecet vagy a csodamogyorókivonat kiváló lehet tonizálásra
Na, szerintem ennyi lenne (egyébként a forrásaim a saját tapasztalataim, kozmetikusok és egy nevesebb külföldi bőrápolási márka -Mario Badescu- blogja, ami kifejezetten a pattanásos bőrre specializálódott)
Ja hogy még volt, oké :D
Hát tényleg nagyon szépen köszönöm, aranyos vagy hogy így összeszedted nekem!:)
Tényleg volt olyan amire nem is gondoltam. Persze amúgy is ki szoktam mosni a sálam, de akkor innentől kezdve gyakrabban teszem:)
Az UV sugárzás sehogy sem segít a gyulladáson, ráadásul öregíti a bőrt, pigmentfoltos leszel, és 50 évesen nem fogsz tudni egy hónapot sem letagadni.
Inkább költsd a pénzed valami jó kozmetikumra, ami segít kordában tartani a pattikat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!