Bűn, ha én egy másik honlapról szedek le szövegeket, hogy kiegészítsem a saját honlapomat?
Bűn? Ugyan. Akkor mi van a zenészekkel, doktort írókkal, politikusokkal...stb. És mi van a egymást utánzó keresztény pásztorokkal???
Régen irodalomból csak saját gondolatokat írtál??? Ugye nem.
Szoktak ilyen esetekről a honlapokon rendelkezni. Nézz rajta körül! A forrásmegjelölés témájának is nézz utána!
Más tollával ékeskedni egyébként minimum nem illik.
Azért ez nem teljesen így van. Bármilyen szellemi termék – kép, zene, festmény, könyv, írás – esetén a szerző rendelkezik az összes szerzői joggal. Például ha valaki feltölt a Youtube-ra egy videót, az nem válik szabad prédává, ott csak megtekintési jogot kaptál, illetve a Youtube feltételei miatt – ha a feltöltő nem tiltja le kimondottan – jogosult vagy a videó beillesztésére, linkelésére is. A szöveg már kicsit problémásabb. A szerzői jog mindenesetre megfogalmaz bizonyos jogosultságokat, amik a szerző írásbeli engedélye nélkül is gyakorolhatóak. Ilyen például az idézés, az átvétel, a magáncélú másolat. Illetve itt nem lényegtelen ezeknek a felhasználási célzata, például nonprofit oktatási célú felhasználás, tájékoztatási célú felhasználást. Továbbá nem lényegtelen az sem, hogy ebből te szerzel-e hasznot, vagy sem. Szintén nem lényegtelen, hogy a felhasználandó tartalom pontosan micsoda, egy novella egészen más, mint egy hír, egy sajtótájékoztató anyaga, vagy egy nyilvános előadás.
Úgy összességében a törvénykezés célja az, hogy megengedje az eredeti mű felhasználását akkor, ha az indokolt, ha ez kiegészít, értelmezhetővé tesz egy új szellemi produktumot. De tiltja azt, ha az új szellemi produktum az eredeti produktumból származik, ha nélküle „üres”, nem ad hozzá új tartalmat.
Ha innen-onnan veszel át mondjuk cikkeket – forrásmegjelenítés ide vagy oda –, akkor az problémás, hiszen az általad gyártott tartalom – mondjuk egy honlap – ezekre alapoz, ez a gerince, enélkül nem lenne tartalma. (Persze itt sem lényegtelen, hogy hírekről, cikkekről, blogbejegyzésekről, vagy miről van szó.) Megint más, ha írsz mondjuk egy esszét, blogbejegyzést, és abban idézel mondjuk egy cikkből, hírből, hogy értelmezhető legyen az, amit TE írsz.
A kérdés tehát, hogy pontosan mit akarsz csinálni, milyen jellegű tartalommal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!