Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Wordpress-t a profik is...

Wordpress-t a profik is használnak? Mit gondoltok a Joomlárol?

Figyelt kérdés
Mit kéne használnom ha jó weboldalakat akarok csinalni ( kicsit html css és javascript tudásom van )

2014. szept. 24. 14:51
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
Azért az utolsó mondatot kicsit kikérem az ELTE nevében, de a többiben valahol van igazság.
2014. szept. 26. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
30%
Az a baj, kedves 10-es, hogy fogalmad sincs, miről hordasz össze hülyeségeket, de arra van eszed, hogy indulatból idehányd a marhaságodat, aminek alapvetően a kérdéshez sincs semmi köze. Szívből sajnálom, ha rontom a kókler üzletedet, de egy profi biztosan nem nyúl hozzá ilyen szutykokhoz, ha csak nem az ügyfél erőlteti. Igen súlyos különbség van egy már önmagában is tákolt "vördpressz" és egy magas színvonalú, professzionális szoftver között. Az már más krédés, hogy ezt te nem vagy képes a csekélyke felfogásoddal felmérni. Megint más kérdés, hogy minek szólsz hozzá olyasmihez, amihez amúgy érdemben nem tudsz...
2014. szept. 27. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:

Abban azért igazat adok a 10-es hozzászólónak hogy nehéz egy embernek vagy kisebb fejlesztőcsapatnak felvennie a versenyt egy sok ezer ember által fejlesztett wordpressel szemben, amihez amilyen plugint nem írtak meg, arra talán nincs is szükség, de...


És mindig otr van az de.


- Miért nem vásárol mindenki androidos telefont apple helyett?

- Vagy, miért nem vesz mindenki apple telefont androidos helyett?

- Minek állítanánk össze saját fűszerkeveréket a maggi bolognai alap helyett?

- Anyám minek eteti otthon a csirkét ha a Z'ósánban megkapja olcsóbban?

- Miért nem nézi mindenki ugyanazt a tv csatornát?

- Miért nem szívja mindenki ugyanazt a cigit?

- Minek van egynél több Linux disztribúció?

- Miért nincs összefüggés ezek között a kérdések között? :)

2014. szept. 27. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 Drone007 ***** válasza:

Az ingyenes cms rendszerekkel alapvetően két gond van:

1. az ingyenes jellegükből fakadóan bárki hozzáférhet a kódjukhoz, így egy rosszindulatú hacker elég gyorsan fel tudja törni az ilyen oldalak nagy részét. Sajnos a hozzájuk adott ingyenes pluginos csak tovább tágítják a biztonsági réseket.

2. az ingyenes cms-ek általános jellegű tartalomkezelők, és így arra, amire a veveőnek van szüksége nincsenek optimalizálva. Minél inkább speciális feladatot kellene ellátniuk annál inkább így van ez. Az optimalizálatlanságból eredően pedig a kelleténél gyakran sokkal több erőforrást használnak fel, mint szabadna. Ez kliensoldalon lassulást, akadozást, néha fagyást okozhat.


Előnyük persze az áruk, de mennyit ér vajon a biztonság egy üzleti oldalon, mondjuk webshopok, vagy adatnyilvántartó oldalakon?


Mindenütt vannak kóklerek, de a szerződés az szerződés. Ha egy céggel megállapodást köt valaki a honlap elkészítésére és karbantartására, akkor nyilván el fogja várni a minőséget amit kifizet. És ha valaki több százezer forintot vagy akár 7 számjegyű összeget fizet, akkor azt is elvárja, hogy ne egy vacak ingyenes szoftverrel próbálják rászedni.


A legnagyobb kóklerek főleg az ingyenes cms-ek módosítgatói, akik nem jutottak el arra a szintre, hogy önálló független és optimalizált rendszereket alkossanak, csak egy meglévő rendszerbe piszkáljanak (piszkítsanak) bele, és ettől máris úgy gondolják, hogy ők a webfejlesztők elit csoportjának oszlopos tagjai. Őket hívjuk webtákereknek.


Kedves kérdező! Ne legyél webtáker!


Sok sikert!

2014. szept. 27. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

@Drone:


"1. az ingyenes jellegükből fakadóan bárki hozzáférhet a kódjukhoz, így egy rosszindulatú hacker elég gyorsan fel tudja törni az ilyen oldalak nagy részét. Sajnos a hozzájuk adott ingyenes pluginos csak tovább tágítják a biztonsági réseket."

Ez így, ebben a formában nem igaz. Nem attól lesz törhető, hogy bárki hozzáfér a forráskódjához.


"A legnagyobb kóklerek főleg az ingyenes cms-ek módosítgatói, akik nem jutottak el arra a szintre, hogy önálló független és optimalizált rendszereket alkossanak, csak egy meglévő rendszerbe piszkáljanak (piszkítsanak) bele, és ettől máris úgy gondolják, hogy ők a webfejlesztők elit csoportjának oszlopos tagjai. Őket hívjuk webtákereknek. "


A WP-be nincs mit belepiszkítani, maga a piszok. Ha vetetted már össze a forráskódját egy bármilyen, profik által, tisztességesen megírt alkalmazás forrásával, akkor tudnod kell, mire célzok.


Valamelyik jóképességű persze alaposan lepontozott mindenkit, aki le merte húzni a hőn imádott vördpresszét. Pedig a helyzet továbbra is az, hogy a WP amatőrök által "fejlesztett" (értsd: gányolt), a minőséget nélkülöző garázsszoftver, profik pedig nem használnak ilyet, csak ha az ügyfelet nem lehet arról meggyőzni, hogy

A) Nem akar WP-t

B) Abba szóljon bele, hogy mit akar, ne pedig abba, hogy hogyan. Én sem mondom meg a szobafestőnek, hogy milyen ecsettel dolgozzon.


Kedves kérdező, csiszold meg azt a HTML/CSS/JavaScript tudást, aztán fejeld meg egy PHP-val, aztán tedd fel a kérdést, mi is az a kódminőség, nehogy a csúcsszuper tutorialok nyomán olyan kódokat kezdj el gyártani, mint amilyen a WordPress-é is.

2014. szept. 27. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:

Na jó, azért itt páron vagy el vannak szállva maguktól, vagy pusztán a "profi" szó mögötti misztikumtól.

Nem attól lesz valaki jó webfejlesztő, ha leül és nulláról ír meg mindent. Itt is, mint a programozás más területein meg kell válogatni az eszközöket és minden a megrendelőtől függ.


Ha egy ügyfél, valami egyszerű kis oldalt akar, olcsón, akkor tök fölösleges (neki is és a fejlesztőnek is) annyi pénzt és időt áldozni a feladatra, hogy nulláról/egy keretrendszerből mindent lefejlesszen. Ilyenkor jönnek jól a CMS rendszerek. (Mint azt már korábban említettem egy jól lepontozott válaszban.)


Elérhető a forráskód? Ezért megtalálják benne a hibákat?

Igen, ugyanakkor ez is kétélű dolog, mivel a javítások is kijönnek és ezeket nem a fejlesztőnek kell intézni.


Lassúak az ilyen rendszerek?

Nos valóban lassabbak lehetnek, de ne gondoljátok, hogy egy kész CMS sokkal gyengébben teljesít, mint egy hatalmas frameworkkel összedobott rendszer. (Rég láttam fejlesztőt aki teljesen nulláról állt volna neki egy komplex rendszernek, bár megesik ez is, optimalizálni igazán pedig csak így lehet, de ez baromi sok idő és pénz, amire a megrendelők 99%-ának se igénye se pénze.)

Illetve ezen a ponton jön be a cachelés. Egy Wordpress fölé is be lehet (akár URL alapon a statikus oldalakhoz) húzni egy Redis-t mondjuk. (Van is egy jó tutorial a neten, akit érdekel.)

Máris drasztikusan gyorsabb lesz minden.


Az optimalizálásnál pedig a legtöbb nem magán a kódon múlik már. Vannak nagy, erős szerverek és lehet elosztott alkalmazásokat írni amiket jóformán a "végtelenségig" lehet skálázni.

Persze ésszerűen nem árt optimalizálni és nem mindent, mindenhol, sokszor betölteni és végig csinálni, de nem ezen fog múlni főként az eredmény.

(Csak viszonyítási alapként, a prezi is a forgalomtól függően indít el plusz szervereket, ha kell és állítja le őket, ha már nem szükségesek.)



Lehet szidni, a CMS-eket, hogy mindegyik így vagy úgy sz*r, de ez kb olyan mint amikor valaki a C++-t szereti és elkezd anyázni a java-ra, hogy rossz, vagy a Pythonra vagy akármilyen más nyelvre. Értelmetlen.


Én össze tudok hozni nulláról egy komplett rendszert, unit tesztekkel, 100%-os coveraggel, elég gyorsan ha kell (pont ez volt a felvételi követelmény az ustream-hez, igen, felvettek márpedig oda azért nem gányolni járnak az emberek), de azt hiszem nem teljesen "új" nekem a szakma. 10+ éve kezdtem el még régen HTML-t pötyögni, de azóta még egy MSc programtervező diplomát is szereztem és meg tudok tervezni nagyobb, elosztott rendszereket is. (Kis infó, hogy ne az legyen az első komment, hogy nem értek hozzá.)


Mégsem anyázok egy eszközre sem. Ezeket a helyükön kell tudni kezelni és pont.

(Amúgy legalább annyi undorító kódot láttam magukat "profi", natívan/framework-el fejlesztő emberektől, mint a CMS-eket bővítőktől. Nem ettől lesz valaki hozzáértő, gányolni mindenben lehet. Ha nem kell egy adott struktúrához ragaszkodni, akkor többet is szoktak az emberek.)

2014. szept. 27. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 Drone007 ***** válasza:

Kedves #16 - ismeretlen!


Vicces dolgokat írsz, de igazából nem mondtál nekem ellent. Ez nem is csoda, hiszen, csak olyasmit írtam, és előttem páran szintén, ami igaz az ingyenes tartalomkezelőkkel kapcsolatban.


"Nem attól lesz valaki jó webfejlesztő, ha leül és nulláról ír meg mindent."

Nem, nem attól, hanem attól, hogy képes lenne rá. Párszor már leírtam - én is és még pár hozzáértő - hogy az, hogy egyedi rendszer, nem azt jelenti, hogy nulláról kell megírni a rendszert. Minden webfejlesztőnek megvan a saját kis eljárás kollekciója, kedvenc frameworkje, amivel "nulláról" is elég gyorsan össze tud rakni egy egyszerű keretet. Ezt te mint "diplomás MSc programtervező" bizonyára tisztában vagy.


Ahogy azzal is, hogy egy "nagy és erős szervert" berakni egy wordpress alá nem optimalizálást jelent. Ez kb olyan, mintha azt mondanád, ha az Opelem motorját Ferrarira cserélem, majd kevesebbet fog enni...


Én nem szidtam egyik ingyenes tartalomkezelő rendszert sem - mégis az én megjegyzéseimre reagálsz - csak elmondtam, hogy mire nem jók. Egy joomla, egy wordpress, vagy drupal is jó ha hobbioldalt, blogot akar valaki csinálni, de mihelyst pénz vagy biztonság kerül a középpontba ezek a rendszerek egyszerűen elvéreznek.

Tudom, mert volt már dolgom olyan megrendelővel, aki ragaszkodott a wordpresshez, hiába jeleztük neki, hogy a rendszer optimalizálása, és biztonságossá tétele drágábban fog kijönni, mintha a megfelelő eszközöket használnánk.


Egyébként undorító kódot profiktól nem láthatsz. Akiknek a kódját láttad azok nem lehettek profik. Ezt az ELTE-sek biztosan jobban igazolhatják mint én.


Visszatérve a kérdezőhöz: sokan úgy gondolják, hogy egy kész cms használatával könnyebb elkezdeni a webfejlesztés tanulását, és ezért nyúlnak az ilyen gyors eredmény adó eszközökhöz. A valóság azonban az, hogy sokkal nehezebb ezeken a tartalomkezelőkön át megtanulni a szakmát, mintha önmagadtól, a megfelelő lépéseket tanulva sajátítanád el azt.


Ezért még mindig azt tudom tanácsolni - nem csak a kérdezőnek -, hogy ne legyél webtáker!

Sok sikert!

2014. szept. 27. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

Globálisan válaszoltam, a te hozzászólásodból csak pár elemet külön még kiemeltem.

Te személy szerint valóban nem szóltad le őket különösebben, ellenben pár korábbi válaszolóval.


De most kicsit akkor reagálok rád külön.


Mint írtam nem attól lesz valaki "jó" fejlesztő, hogy meg tud írni a nulláról valamit. Te ezt megtoltad annyira, hogy valóban, attól lesz az, ha képes is rá. De még ezt is tovább lehet bontani, ugyanis ugyan azt a rendszert meg lehet írni több módon is.

Attól, hogy valaki képes pár php fájlt egybefűzni és csinálni "valamit", ami még működik is, ettől még nem lesz jó fejlesztő.

Ezzel nem mondtam neked ellent, de ha már, akkor a te válaszodat is tovább lehetne vinni ezen a téren. (Sajnos sokan esnek amúgy abba a hibába manapság, hogy írnak egy php-s login rendszert vagy nulláról vagy akárhogy és máris hű de profinak érzik magukat.)

De oké, ebben a pontban nem mondtam ellent.


Azért a saját kis kollekciókkal viszont óvatosan, ha már felhoztad a biztonság témáját is felhoztad.

Sok ilyen kollekcióban lehetnek (sőt vannak is) olyan hibák, amire maga a fejlesztő esetleg nem is gondolt és tekintve, hogy más rajta kívül nem használja, ezekre nehéz is fényt deríteni.

Mint írtam, BIZTONSÁG terén valóban ott a gond a CMS-eknél, hogy találhatnak rá exploitot, ugyanakkor ugyan így ezeket javítják is elég hamar, vagy bárki maga is javíthatja.

Tekintve, hogy több helyen fut azonos kód és azt többen nézik át, jelentősen tud redukálódni a hibák száma, a saját fejlesztésekkel ellentétben.

Te azt mondod, hogy hamarabb a kész CMS-ekben (de ez amúgy a frameworkokra is van amikor igaz), oké ezzel egyetértek, ugyanakkor én azt mondom, hogy ezeket könnyebb is javítani, ha megvannak. Egy ismertebb rendszer esetén nem igazán maradhat olyan hiba a rendszerben amin keresztül egy támadó akár éveken át ki-be járkálhat észrevétlenül.



"Ahogy azzal is, hogy egy "nagy és erős szervert" berakni egy wordpress alá nem optimalizálást jelent."

Valóban nem, ezt nem is állítottam. Azt mondtam, hogy cacheléssel és megfelelő architektúrával megkerülhető a dolog, cserébe beépítve sokkal több lehetőség érhető el, kevesebb energia befektetéssel.

De rugaszkodjunk el, elég csak a frameworkökre gondolni.

Ha az optimalizálás kell, akkor nem is "szabad" nagyobb rendszereket alkalmazni (CakePHP, Zend, Symfony stb), inkább microframeworkoket. Több velük a fejlesztési idő, mivel kevesebb a kész modul, cserébe gyorsabb. De ha még jobban kell, akkor valóban, hajrá essünk neki kézzel a semmiből. Így lehet a legjobb teljesítményt elérni, cserébe ez a legtöbb idő.


Meg kell találni az egyensúlyt, a fejlesztési idő, a pénz és a kívánt eredmény között.

A te példádban is mondtad, hogy a Wordpress nem volt jó rá és te is a "megfelelő eszközöket" emlegetted.

Ugyan ezt mondtam én is, viszont én a ezek köréből nem zártam ki a CMS-eket és újfent említem, NEM csak a te válaszodra reagáltam, hanem a többire is.

Vannak feladatok, amire a Wordpress tökéletesen elég.



"Egyébként undorító kódot profiktól nem láthatsz."

Dehogynem. Amikor már szorít a határidő, mert sikeresen elmérték magukat a fejlesztők, akkor a legjobbak is hajlamosak gányolni. Sajnos a pénz és a főnökség nyomása nagy úr.

Szerencsére bizonyos szinten ez már nagyon ritka, valóban.



Összegezve pedig, igen az ember tanuljon meg önállóan is lefejleszteni egy rendszert. Legyen meg a képessége arra, hogy ha elé tesznek egy szervert és egy notepad-et (Notepad++, Sublime mindegy), abból tudjon kihozni egy megfelelő, minőségi munkát.

De ettől még nem kell leállni sz*rozni minden CMS-t.

(Drone007 nem rád gondoltam, újfent. :) )


Amúgy abban meg egyetértek, hogy a kérdező is inkább tanuljon még php-t, illetve az alapokat. Ha már meglesz a stabil tudása, akkor nem lesz kérdés, hogy mit használjon, mert el fogja tudni dönteni, hogy az adott feladatához mi az ami elég/szükséges.

2014. szept. 27. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

#18:


Nagyjából egyet is értek. Ne találjuk fel a kereket újra és újra. Ez szerintem magától értetődő.


A WordPress esetén a probléma ott gyökeredzik, hogy nemhogy a minőségéből kifolyólag nem alkalmas megbízható, jól karbantartható, ... (hadd ne soroljam fel pont neked), vállalható szoftver alapkövének, de még csak nem is frameworknek lett kitalálva, így nem is volna szabad annak használni.


Mint írtad, bármiben lehet gányolni. Ez tökéletesen igaz, ennek az ellenkezője azonban sajnos nem. Hiába rakod körbe a WP-t makulátlannak szánt, a legapróbb részletekig is jól átgondolt kóddal, csúnyán rányomja a bélyegét az egészre.

Ha valami ennyire antipatternek és szakmai baklövések tárháza, mint ez, nem fogod tudni költséghatékonyan megoldani, hogy egyszerre támaszkodj rá, és el is absztraháld magad tőle.

Abban az esetben pedig, ha nekiállsz refaktorálni (átírni, actually), akkor már többszörösen el is veszítetted azt az előnyt, amit a meglevő funkcionalitással nyertél volna.


Ilyen munkára frameworkök és library-k valók, azokra kell építkezni, nem misuse-olni, addig feszegetni egy erre teljesen alkalmatlan, önálló alkalmazást, amíg bele nem passzol az általunk (ügyfél által) kitalált képkeretbe. A Notepad++ is pluginozható, mégsem erőltet belőle össze az ember egy expense tracking rendszert.


Hidd el, ha jól átgondolod a dolgot, végül csak ellenérv marad.

2014. szept. 27. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!