Frontend vagy backend fejlesztő keres többet? Melyik a nehezebb? Melyikkel könnyebb egy alap piacképes szintre eljutni?
backend: a szerveren futó logika megírásáért felel, adatbázis kapcsolat, lekérdezések, üzleti logika, stb.
frontend: a weboldal kinézetét programozza le, HTML, JavaScript, CSS, Flash, meg a többi f-stalicska technológia használatával.
mindkettő nehéz, 5 év kb., backend ált. jobban keres.
No, az #1 által leírtak így, ebben a formában nem teljesen igazak, bár elnagyolva valamelyest mutatják a helyzetet.
Mind a két "ág" más képességeket, más tudást igényel, de bőven van "átjárás" a kettő között.
A frontend fejlesztő feladata elsősorban a felhasználói felület kialakítása/megvalósítása. Ez lehet egy weboldal is, ha az illető webes fejlesztésekben mozog, de gyakorlatilag szinte minden nagyobb program(csomag)nál megjelenik ez a feladatkör. Egy frontend-fejlesztőnek jórészt a bugyuta userke fejével kell gondolkodnia, itt kell(ene) kialakítani a hibás adatbevitelek ellen az elsődleges védelmet, itt kell "könnyen" kezelhetővé tenni az adott programot/felületet a felhasználó számára.
Ezen a területen "könnyebbség", hogy viszonylag(!) egyszerűbb programozási feladatokkal kerül szembe a fejlesztő, viszont hátránya lehet, hogy legalább annyit kell tökölni a leendő juzerek hasfájásaival, mint az érdemi munkával. Előbb-utóbb itt csapódik le a képezetlen felhasználó összes nyűgje, és itt is kell jórészt azokat megoldani.
A backend-fejlesztő már más tészta. neki elég, hogy "valahogy" beesik valami adat, amivel "valamit" csinál, az eredményt meg "valahova" kiköpi. A felhasználói élménnyel nem igazán foglalkozik, bőven elvan "kattintgatások", csicsamicsa ikonok, rendezett táblák helyett egyszerű karakteres konzolba ömlesztett adatokkal. Ez a terület szintén létezik szerver-kliens környezetben (pl. netes alapú fejlesztések), de lehet akár egy kép- vagy videofeldolgozó szoftver "belseje" is.
Előnye ennek a területnek, hogy szinte 100%-ban az adott feladat megvalósításával tud foglalkozni. Hátránya, hogy sok esetben az adott feladat igazán elegáns és gyors megvalósítása olyan szintű elméleti tudást és tapasztalatot igényel, amelynek megszerzéséhez igazán nagy elhivatottságra van szükség. No, ez az a terület, ahol hirtelen azt veszi észre az ember, hogy a környezetében elméleti matematikusok kereszteződtek kvantumfizikusokkal, minek következtében adott esetben még a kérdést se érti épeszű halandó :)
Hogy melyik a nehezebb? Azt neked kell eldönteni. Ha inkább "elméleti" emberke vagy, akkor backend. Ha "látványos" produktumokat szeretnél kiadni a kezedből, akkor inkább frontend (bár főleg a webes alkalmazásoknál a kettő szinte együtt jár).
A "piacképes szint" szintén csak rajtad múlik, de ha hónapokban gondolkodsz, akkor max. hobbinak jó számodra a programozás. Ha nagyon nekifekszel és érdekel is, akkor 1-2 év alatt elsajátíthatod az általános programozási elveket, szabályokat, és "mellesleg" kiismerhetsz nagy vonalakban 2-3 nyelvet. A következő 2-3 év alatt "szakosodhatsz" 1-2 nyelvre és esetleg egy oprendszerre, elmélyedve az adott nyelv/felület sajátosságaiban.
A másik lehetőséged, hogy nem szorítkozol 1-2 nyelvre (és/vagy oprendszerre), hanem az általános elméleti tudásodat mélyíted olyan szintre, hogy egy adott feladatot akár 10 nyelven is meg tudj írni (használva a nyelv dokumentációját), de egyúttal képes is legyél kiválasztani az adott feladathoz legmegfelelőbb "eszközt". Ez kicsit talán a backend-fejlesztőhöz áll közelebb, de inkább univerzális fejlesztőnek nevezném. Nem lesz akkora tudásod, mint a "szakosodott", 1-2 nyelvet ismerő "profiknak", viszont középszinten sokkal több környezetben tudod megállni a helyed.
"Frontend vagy backend fejlesztő keres többet?"
Aki mindkettőt tudja vállalható, és eladható minőségben.
"Melyik a nehezebb?"
Egyforma nehezek,
frontendesnek minden böngésző és azok verziói, egyedi vacakolásával boldogulnia kell.
backendesnek meg ismernie kell 4-5 CMS/framework rendszert, azok biztonsági dolgait napra készen ismerve.
"Melyikkel könnyebb egy alap piacképes szintre eljutni?"
Külön-külön nagyon profinak kell lenned, hogy az piacképes legyen.
Ha mindkettőben nem is vagy profi, de otthon mozogsz bennük, és van tehetséged akkor egyszerűbb piacképes tudást össze kaparni.
elég sok dologban vagyok otthon alapszinten(js,php,html,css,mysql,c++,java,tp).
Tudom, hogy java,c++ lenne a legkifizetődőbb ,de nem érdekel annyira mint a web.
Web-nél meg egyszerre érdekel front- és backend, mert olyan jó érzés ,ha egyedül csinálok mindent és tudom, hogy 100%-ban az én alkotásom,még ha szar is :D
Viszont specializálódnom kellene ...
"még ha szar is"..
Ebből nem lesz piacképes produktum!
Marad a hobbi, és élvezheted a munkád gyümölcsét. Maximum ha már nem elég ha szar, akkor van esélyed arra, hogy akár piacképes is legyél :)
Sziasztok!
És mi van azzal hogy most már 4 hónap alatt kiképeznek ? és egyből állást ajánlanak?
#7: Kiképeznek egy partnernek egy feladatára, amire épp szüksége van.
Aztán letellik a szerződés - projekt és csak állás nézelődsz, mert mindenhova kevés vagy.
Kb. olyan mint ha csak a krumpli sütést tanulnád, és ha vége a szezonnak, megpróbálnál elhelyezkedni szakácsként. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!