Webfont probléma. Hogy tudnám ezt megoldani?
Nos, a weblapomon a Tw Cen MT betűtípust szeretném használni, viszont tudomásom szerint ez azért nincs mindenhol támogatva. Kerestem ezt a betűt Google Webfonts-on is meg még két másik ilyesmi oldalon, de nemigen találtam hozzá hasonlót, illetve ha találtam, azok fizetősek voltak. Hallottam valami olyasmiról, hogy meg lehet oldani úgy, hogy a betűfájlt feltöltöm szintén a weblapom mellé, és valahogy css-el beincludeolom - na erre is rákerestem, kirpóbáltam, nem ment (bár lehet csak rossz leírást néztem). Hogy lehetne megoldani a dolgot ?
A válaszokat előre is köszi!
Van jogod ezt a fontot erre használni? Engedélyezte a tulajdonos? Attól, hogy kiadványban használhatod, nem feltétlenül jelenti azt, hogy weben is! Sőt. Ha nem vásároltad meg akkor eleve eszedbe se jusson ilyet csinálni.
A másik dolog, hogy a Google Webfonts-ot sem véletlenül találták ki. Egyébként ha csak egy mód van rá, érdemes kerülni az ilyen betűtípusokat. CSS-el kontárkodni úgy, hogy olyan szinten áll a tudásod, amilyet a leírás tükröz, egyáltalán nem érdemes. Nagyon rossz ötlet. Egyébként megsúgom, az sem mindegy, hogy a kiszolgáló szerver milyen, és hogyan van beállítva. Szükséged lesz minimum erős felhasználói szintű Linux ismeretekre is.
Ha a webtárhelyeden lévő betűkészletet akarsz használni, akkor először is tudnod kell, hogy az ie böngészők nem tudják használni a ttf vagy otf típust, csak a eot (embedded-opentype) típust, ezért azzal is rendelkezned kell a kérdéses betűkészletből. Ha nincs meg, akkor a google-nek a ttf2eot.exe programjával konvertálhatod a ttf típust eot-ba. (ingyenes program google gyorsan rátalál)
A megfelelő css kódot minden variánshoz (dőlt/vastag/dőlt-vastag/700/800/dőlt-300/...) el kell készítened amit használni akarsz (nyilván külön font fájlok linkelésével):
CSS pl:
@font-face {
font-family: 'Font neve';
src: url("font_normal.eot") format("embedded-opentype");
src: url("font_normal.ttf") format("truetype");
font-weight: normal;
font-style: normal;
}
@font-face {
font-family: 'Font neve';
src: url("font_vastag.eot") format("embedded-opentype");
src: url("font_vastag.ttf") format("truetype");
font-weight: bold;
font-style: normal;
}
/* vastag spec font használata: */
h1 {
font-family: 'Font neve';
font-weight: bold;
}
Persze a font fájlok url-jére ügyelni kell!
Egyébként utána néztem neked. Ezen a weboldalon tudod licenszelni ezt a betűtípust, igaz, nem ugyanezen a néven van fent, de meg fogod találni, mert a kereső is kiadja. Ez a betűtípus több néven is fut
A másik válaszadóhoz azt tenném hozzá, hogy nem árt ám a szervert is megfelelően konfigurálni... Ha nem jó a header a válaszban, a HTTP válaszban akkor bizony a böngészők nem fogják elfogadni.
És megint a probléma: azt a konvertálót, amit linkelt, csak akkor legális használni, ha erre külön engedélyt kaptál a font készítőjétől! De miért is kérnél, amikor a font egyébként marha olcsón licenszelhető is ilyen célra?
Valóban, a Twentieth Century betűtípus család variánsonként 35$, ami nem olcsó. Ugyanakkor én nem kívántam lopásra buzdítani senkit, csupán a technikai megoldását írtam le annak, hogyan lehet egy betűkészletet ilyen módon használni.
Ha a HTTP válasz rossz, akkor más betűkészlet sem fog működni, ennek sok köze nincs egymáshoz. És hogy ehhez felhasználó szintű linux ismeretek kellenének? Ezt cáfolnám.
Sok helyen használtam már egyedi betűkészletet, és egyik tárhelyen sem fértem hozzá a szerverhez, hogy a "felhasználói szintű linux ismereteimet" használhattam volna, mégis jól működnek mai napig ezek a weboldalak.
Amúgy nem szidni akartalak, konstruktív jelleggel intettelek inkább óva :) Csak kicsit fásult vagyok ma este (nátha) ezért nyers a stílusom.
A webfontot licenszelni kell igen, mint ahogy egyébként bármilyen más felhasználásra is. Viszont tömkelegével érhetőek el szabadon felhasználható betűtípusok, amik egy alacsonyabb költségvetésű, vagy hobbiszinten készülő oldal esetében teljesen jók, csak be kell érni azzal, hogy nem használod a fizetőset. 35 dollár egyébként egy licenszelésért egyáltalán nem sok(gondolj bele, 3 főre egy félheti bevásárlás többe kerül), de gondolom ebben nincs benne korlátlan használat.
Amúgy ha másban kell segítség, szívesen segítek, privátban is megkereslek. Szerintem tudnék hasznos tanácsokat adni a tanuláshoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!