Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Webfont probléma. Hogy tudnám...

Webfont probléma. Hogy tudnám ezt megoldani?

Figyelt kérdés

Nos, a weblapomon a Tw Cen MT betűtípust szeretném használni, viszont tudomásom szerint ez azért nincs mindenhol támogatva. Kerestem ezt a betűt Google Webfonts-on is meg még két másik ilyesmi oldalon, de nemigen találtam hozzá hasonlót, illetve ha találtam, azok fizetősek voltak. Hallottam valami olyasmiról, hogy meg lehet oldani úgy, hogy a betűfájlt feltöltöm szintén a weblapom mellé, és valahogy css-el beincludeolom - na erre is rákerestem, kirpóbáltam, nem ment (bár lehet csak rossz leírást néztem). Hogy lehetne megoldani a dolgot ?


A válaszokat előre is köszi!



2013. febr. 20. 23:25
 1/9 anonim ***** válasza:

Van jogod ezt a fontot erre használni? Engedélyezte a tulajdonos? Attól, hogy kiadványban használhatod, nem feltétlenül jelenti azt, hogy weben is! Sőt. Ha nem vásároltad meg akkor eleve eszedbe se jusson ilyet csinálni.


A másik dolog, hogy a Google Webfonts-ot sem véletlenül találták ki. Egyébként ha csak egy mód van rá, érdemes kerülni az ilyen betűtípusokat. CSS-el kontárkodni úgy, hogy olyan szinten áll a tudásod, amilyet a leírás tükröz, egyáltalán nem érdemes. Nagyon rossz ötlet. Egyébként megsúgom, az sem mindegy, hogy a kiszolgáló szerver milyen, és hogyan van beállítva. Szükséged lesz minimum erős felhasználói szintű Linux ismeretekre is.

2013. febr. 20. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Szóval én a helyedben kiválasztanék egy elterjedtebb fontot, vagy ha nagyon ez a mániád, akkor Google Webfonts.
2013. febr. 20. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Drone007 ***** válasza:

Ha a webtárhelyeden lévő betűkészletet akarsz használni, akkor először is tudnod kell, hogy az ie böngészők nem tudják használni a ttf vagy otf típust, csak a eot (embedded-opentype) típust, ezért azzal is rendelkezned kell a kérdéses betűkészletből. Ha nincs meg, akkor a google-nek a ttf2eot.exe programjával konvertálhatod a ttf típust eot-ba. (ingyenes program google gyorsan rátalál)


A megfelelő css kódot minden variánshoz (dőlt/vastag/dőlt-vastag/700/800/dőlt-300/...) el kell készítened amit használni akarsz (nyilván külön font fájlok linkelésével):

CSS pl:


@font-face {

font-family: 'Font neve';

src: url("font_normal.eot") format("embedded-opentype");

src: url("font_normal.ttf") format("truetype");

font-weight: normal;

font-style: normal;

}

@font-face {

font-family: 'Font neve';

src: url("font_vastag.eot") format("embedded-opentype");

src: url("font_vastag.ttf") format("truetype");

font-weight: bold;

font-style: normal;

}


/* vastag spec font használata: */

h1 {

font-family: 'Font neve';

font-weight: bold;

}


Persze a font fájlok url-jére ügyelni kell!

2013. febr. 20. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Egyébként utána néztem neked. Ezen a weboldalon tudod licenszelni ezt a betűtípust, igaz, nem ugyanezen a néven van fent, de meg fogod találni, mert a kereső is kiadja. Ez a betűtípus több néven is fut

[link]

2013. febr. 20. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

A másik válaszadóhoz azt tenném hozzá, hogy nem árt ám a szervert is megfelelően konfigurálni... Ha nem jó a header a válaszban, a HTTP válaszban akkor bizony a böngészők nem fogják elfogadni.


És megint a probléma: azt a konvertálót, amit linkelt, csak akkor legális használni, ha erre külön engedélyt kaptál a font készítőjétől! De miért is kérnél, amikor a font egyébként marha olcsón licenszelhető is ilyen célra?

2013. febr. 20. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Amúgy nem kell rögtön szidni, most rakom össze életemben az első, relatíve nagyobb szabású weblapomat, css-ből annyit tudok kb. hogy hogy kell a div-eket formázni, s csak érdeklődtem, hogy lehet-e ilyet, amit fentebb említettem. A webfont licencelésről meg most hallok először. Tényleg nem lehet csakúgy használni akármilyen betűt? Vagy csak úgy nem lehet használni, hogy feltöltöm a webhelyre, ha meg csak simán beírom CSS-be hogy használja azt (ergo, a betűfájl csak az otthoni gépemen van rajta, nem töltöm sehova) úgy oké ? Bocsi, nem vagyok jártas az ilyen licencelős dolgokban, türelmet kérek. :D
2013. febr. 21. 00:08
 7/9 Drone007 ***** válasza:

Valóban, a Twentieth Century betűtípus család variánsonként 35$, ami nem olcsó. Ugyanakkor én nem kívántam lopásra buzdítani senkit, csupán a technikai megoldását írtam le annak, hogyan lehet egy betűkészletet ilyen módon használni.

Ha a HTTP válasz rossz, akkor más betűkészlet sem fog működni, ennek sok köze nincs egymáshoz. És hogy ehhez felhasználó szintű linux ismeretek kellenének? Ezt cáfolnám.

Sok helyen használtam már egyedi betűkészletet, és egyik tárhelyen sem fértem hozzá a szerverhez, hogy a "felhasználói szintű linux ismereteimet" használhattam volna, mégis jól működnek mai napig ezek a weboldalak.

2013. febr. 21. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Amúgy nem szidni akartalak, konstruktív jelleggel intettelek inkább óva :) Csak kicsit fásult vagyok ma este (nátha) ezért nyers a stílusom.


A webfontot licenszelni kell igen, mint ahogy egyébként bármilyen más felhasználásra is. Viszont tömkelegével érhetőek el szabadon felhasználható betűtípusok, amik egy alacsonyabb költségvetésű, vagy hobbiszinten készülő oldal esetében teljesen jók, csak be kell érni azzal, hogy nem használod a fizetőset. 35 dollár egyébként egy licenszelésért egyáltalán nem sok(gondolj bele, 3 főre egy félheti bevásárlás többe kerül), de gondolom ebben nincs benne korlátlan használat.


Amúgy ha másban kell segítség, szívesen segítek, privátban is megkereslek. Szerintem tudnék hasznos tanácsokat adni a tanuláshoz.

2013. febr. 21. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
* privátban is megkereshetsz
2013. febr. 21. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!