Webprogramozók, honlapkészítők, mi a véleményetek?
Sziasztok!
Az a gondom, hogy amikor megtanultam a html/css-t és használtam akkor jól ment, de aztán elkezdtem a PHP-mysql + CMS rendszerekkel foglalkozni és egyszerűen elfelejtettem a html/css mélyebb bugyrait(azok a parancsok amiket ritkábban használunk), de ha egyszer utána olvasok, akkor előjön a tudás újra. Az a kérdésem, hogy tényleg vannak olyanok akik ha ránéznek egy weblapra vagy programra és egy frankó képre, egyből vágják hogyan kell elkészíten, összerakni vagy a programozóknál: Elmondják nekik hogy mire van szükség és ő már kapásból leül és írja is a programot?
S ha vannak ilyenek, akik fejből, azonnal mindent vágnak akkor ez a normális, vagy a kivétel? S a többiek? Vagy csak azért nem megy még, mert egy éve csinálgatom?
Köszönöm a válaszaitokat!
21/F
Nem kell mindent kapásból fejből tudni, de illek elég sok parancsot ismerni.
De a programozás mondjuk nem abból áll, hogy ismersz x db parancsot. Jóval inkább egy teljesen külön szemléletmód.
Az mondjuk elég előnyös, ha ránézésre kb már tudod, hogy mit hogy fogsz megcsinálni, legalább az alapokat.
én mint programozó(féleség): meg lehet azt csinálni, hogy leülök és kapásból írom a kódot... egy 100-200 soros programnál. egy kicsit is komolyabb, párezer soros, neadjisten objektum orientált programnál már először jobb egy vázlatot készíteni, hogy mégis mi hol mi merre miért, mert nem fogsz belezavarodni. és sztem ez weboldalaknál is így megy, egy kicsi párlinkes statikus oldalnál lehet fejből küldeni, de komolyabb cuccnál, főleg ha bővíteni/karbantartani/továbbadni akarod, szükséges hogy legyen valami terv mögötte és ne egy nagy káosz legyen az egész
persze ránézésből egy nagyjábóli képet ki lehet alakítani, de ez a nagyjábóli kép, és a tényleges billentyápötyögtetés között még előkerül azért a papír meg a ceruza
Na igen, ebben én már nem is mentem bele.
Mert ugye tök jó, ha megvan, hogy kb mit és hogy akarsz megcsinálni, de az nem minden esetben fog tényleg úgy működni, ahogy kitaláltad, illetve menet közben jöhetnek új ötletek.
Egy rendes projektnek mindig része kell legyen egy részletesebb terv is.
A parancsok többségét fejből vágom, de a paraméterek pontos sorrendje nem mindig ugrik be elsőre. Ezen sokat segít egy okos IDE (pl Netbeans) használata, illetve ha a saját kódodban rendesen dokumentálod/kommentezed a függvényeket.
Az oldalak többségénél azt vágom ránézésre, hogy hogyan csinálnám ha ilyet szeretnék, és elég nehéz elvonatkoztatni attól, hogy szakmaian nézzem az oldalakat, és ne vegyek észre hibákat, programozástchnikai érdekességeket.
Igazából a kódok elfelejtése azért lehet nálad gond szerintem mert nem megfelelő fejlesztőkörnyezetet használsz (notepad, notepad++ vagy valami hasonló rövidtávú szerkesztő) vagy nem napi rendszerességgel kódolsz, így nem jönnek elő újra és újra. (Arról nem is beszélve h CMS helyett én inkább a php keretrendszerekbe mentem bele, így azok meg ismét n+1 új parancsot adnak az ember kezébe)
A tervezési fázis (hogyan is fog felépülni működni az oldal) nagysága a projekt méretétől függ. Én mgvallom őszintén sajnos előbb ülök le és kódolok mintsemhogy kitalálnám a működés pontos menetét, de ez sajnos nem jó, próbálok is rajta változtatni.
Sokáig én is úgy dolgoztam, hogy előbb kódoltam.
Aztán egyszer rendesen meg kellett valamit tervezni (szakmai gyakorlaton voltam, 2 hetet adtak csak a tervezésre, de részletesen, előre képernyő képekkel, mindennel)... Után amikor leültem kódolni, folyamatosan dolgoztam és 1:1-ben implementáltam a terveket.
Meglepően minden, elsőre, menet közbeni tesztelés nélkül tökéletesen működött. :)
A kódolás maga így kb negyed annyi idő alatt lett kész, hiba és gányolás nélkül. :)
Szóval ezért is megéri megfelelően tervezni és ez nem egyszeri eset volt. :)
Egy jó terv rengeteg időt és szenvedést spórol meg, illetve a kód maga is sokkal rendezettebb és hatékonyabb lesz, ha nem kell utólag belepiszkálni.
Ha már a frameworkok szóba kerültek, tényleg előnyösek, azokkal is rengeteg időt lehet megspórolni és még rá is kényszerítenek a rendszerezett kódolásra, mivel a többségük MVC felépítést követ és követel. :)
Szerintem aki elmondja,hogy mire van szüksége gyakran nincs tisztában vele,hogy igazából mire van szüksége:)Ezért nem érdemes nekiállni,mint Tóth a vadkörtének.
Szóval meg kell hallgatni és átgondolni, ellenőrizni,hogy tényleg úgy vannak-e a dolgok,ahogy elmondta. A programozni igazából már csak akkor lehetne,ha működő modell van. Persze a prototípusok ,testre szabható modulok megkönnyítik a dolgot.
Értem. Akkor annyira nem gáz amit csinálok, én is megtervezek mindent vázlatosan papíron. Mert ha leülök a programhoz, akkor tudom a kódolást de ha az utcán leszólítana valaki és megkérdezné hogy XY-t milyen paranccsal írjuk le, halvány lila gőzöm sincs róla.
Valószínüleg azért, mert nem használok napi szinten semmit kb.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!