Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Chromeban mit jelent az, hogy...

Chromeban mit jelent az, hogy oldal forrásának megtekintése?

Figyelt kérdés
Kipróbáltam megnéztem, kiadott 1 csomó számomra értelmezhetetlen dolgot,ez mi? (meg mikor arra vittem az egeret a nyil átváltott 1 sima vonallá mint mikor irni lehet, de gondolom ebbe idegenek nem piszkálhatnak nem? TERMÉSZETESEN eszembe se jutott próbálgatni csak meglepett, hogy a nyil átváltott egy egyenes vonalra )
ápr. 22. 18:47
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Az oldal forrása mutatja azt a kódot, amiből az oldal kinézete és elemei, tartalma felépül. Ezt a kódot fordítja le a böngésző és jeleníti meg olyan formában, hogy neked értelmezhető legyen.

Bele lehet írni és szerkeszteni fejlesztői módban (pontosabban amit láttál az csak a kijelölésre alkalmas, ezzel jelezte az egérmutató hogy az a szöveg kijelölhető), de a módosítás csak nálad lesz érvényes helyileg, és az oldal frissítése után eltűnik (újra betölti a távoli szerverről az eredeti adatot).

ápr. 22. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm, megijedtem, dehogy akarok én belenyulni, de tudod van amikor az ember véletlenül kattint, és megijedtem, eszembe sincs semmi bajt okozni.
ápr. 22. 19:09
 3/15 2*Sü ***** válasza:
100%

A weboldalak kinézetét alapvetően a HTML nevű jelölőnyelv írja le. Ennek a koncepciója viszonylag egyszerű, vannak un. tag-ek, amiket kacsacsőrök közé tesznek. Sok tag-nek van nyitó és záró párja, a záró párt / jellel jelölik. Pl. a félkövér (angolul bold) szöveg jelölésére szolgál a <b> tag. Pl. ha ezt akarod elérni:


Ez 𝐤𝐢𝐞𝐦𝐞𝐥𝐭 szó


Akkor az a HTML nyelven – az oldal forrásában – így néz ki:


Ez <b>kiemelt</b> szó.


Magyarán azt, amit félkövérrel akarsz megjeleníteni azt <b> és annak záró párja, a </b> tagek közé zárod.


Egy-egy tag-nek aztán lehetnek mindenféle tulajdonságai, amik a nyitó tag-en belül tulajdonságnév=érték formában láthatók. Pl. a linket az <a> tag (anchor) jelöli, ennek az egyik tulajdonsága az az webcím (href), amire a linkelt szöveg mutat. Pl.:


Az általad feltett kérdéseket a <a href="/kerdeseid">Saját kérdéseid</a> menüpont alatt találod.


Dióhéjban így működik a dolog. Vannak persze mindenféle egyebek (CSS, javascript stb…), meg az egész egy bizonyos idő után eléggé komplexszé tud válni, de laikusként ennyit több, mint elég tudni.


~ ~ ~


> de gondolom ebbe idegenek nem piszkálhatnak nem


Nyugodtan belepiszkálhatnál is akár (erre inkább az oldal vizsgálata alkalmasabb). Ez csak nálad, a már letöltött oldalra lesz hatással, a szerveren lévőre nem. Egy oldalfrissítés után el is tűnik a változtatás.


A dolog kicsit ahhoz hasonlít, mintha lefényképeznéd mondjuk Bélát (ennek az az analógiája, mint mikor letöltöd egy weboldal tartalmát). Rajzolhatsz a fényképre mondjuk még három fület, ez csak a te fényképeden fog megtörténni, ettől még Béla továbbra is úgy néz ki, ahogy. Ha ezután mások lefényképezik Bélát (ők is letöltik ugyanazt az oldalt), az ő képükön Bélának két füle lesz és nem öt. Illetve ha te újabb fotót készítesz Béláról (újratöltöd az oldalt), az új fotón újra csak két füle lesz Bélának. Béla nem hogy nem fog ettől megváltozni, de még tudni sem fog arról, hogy te amúgy az egyik róla készült fotóra rajzoltál még három fület.


~ ~ ~


Az oldal forrásának a megtekintése alapvetően a fejlesztőknek szól. Illetve bizonyos esetekben haladó szintű felhasználóknak is hasznos lehet (pl. kigyűjteni az összes kép linkjét egy oldalról). Ha nem tudod mire való, akkor neked aligha jó semmire. Bajt persze nem okozol ezzel, szépen is néznénk ki, ha egy weboldal tartalmát az első jött-ment módosítgatni tudná akár szándékosan, akár véletlenül.

ápr. 22. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Amit ott láttál az a HTML forráskód. A HTML egy leíró nyelv, ami egy szöveges tartalom, olyan elemekkel, melyek alapján a böngésző felépíti és megjeleníti a weboldalt. Ha úgy tetszik, ez egy tervrajz, mint mondjuk egy háznál.

Nyugodtan beleírhatsz, akár ki is próbálhatod, hogy egy-egy változtatás mit eredményez a képernyőn. A weboldalt nem fogod elrontani, mert bármi, amit ott átírsz csak nálad fog látszani és csak addig, amíg újra nem töltöd az oldalt.

ápr. 23. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

3-4 köszönöm, inkább belenyúlni nem fogok, de akkor a lényeg, ebből semmi baj nem lehet, ha érdekességnek mint laikus, megnéztem mondjuk a gyakorit, hogyan épül fel. (tényleg érdekes)


Van még 1 olyan, hogy oldal vizsgálata, de nem merem azt már megnézni, abból lehet baj ha kipróbálom?

ápr. 23. 10:34
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Miért tennék bele a funkciót több százmillió felhasználó által használt programokba, ha bajt csinál? Semmi nem fog történni, amitől így kell rettegni. Megnézed mit csinál egy adott menüpont vagy funkció, legfeljebb bezárod ha nem tudod értelmezni. Egyik sem fogja megtámadni, elrontani, módosítani a weboldalakat.
ápr. 23. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
6 köszi. De az óvatosság nem árt(!!) , nyilván a legtöbb ember nem akar bajba kerülni 1 óvatlan dolog miatt. Ezért inkább megkérdezem.
ápr. 23. 11:01
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Csak úgy tudsz dolgokat megtanulni, ha mered kipróbálni őket, és megnézed mi történik. Képtelenség a világ összes dolgára rákérdezni hogy "ugye nem lesz baj?", és mindig megerősítést várni másoktól. Ez csak egy program a gépen, nem tudsz katasztrófát csinálni.

Olyan dolgot sem tudsz jellemzően csinálni, amit ne lehetne helyreállítani és visszavonni, ha figyelmes vagy és értelmezed amit a képernyőn látsz.

ápr. 23. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Az oldal vizsgálatát is nyugodtan kipróbálhatod. Be fogja hozni majdnem ugyanazt a kódot, annyi különbséggel, hogy ott az egérrel kijelölve azt is megmutatja, hogy az adott kódrészlet az oldalon melyik elemet jelenti.


Ne félj kipróbálni az ilyesmit, mert így tanul az ember. A számítógépes programoknál alapvetés, hogy bármi olyan műveletre, amivel valamit "elronthatnál", pl törlés rá fog kérdezni, hogy biztos vagy-e benne. Amire nem kérdez rá, az nem destruktív művelet, nyugodtan kipróbálhatod.


Nagyon sok ember épp azért nem fog soha érteni a számítógéphez, mert nem meri felfedezni, kipróbálni, hogy mi mit csinál, illetve nem érdekli, hogy hogyan is épülnek fel a dolgok. Téged érdekel és ez jó! Fedezd fel, próbáld ki!

ápr. 23. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
9 es csak most láttam az irásod, értelek meg a többieket is akik azt irják, hogy nézzem meg de ugye te meg megérted azt, hogy jogi ügyet meg ilyeneket nem szeretnék,,,,, ezért nem merem próbálni mondjuk az oldal vizsgálatot sem, azt se értem mi -mi, nem vagyok hülye értem , hogy csak az én gépemen, de azt se tudom mi ez..
máj. 29. 14:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!