Mi a különbség az aws/digitalocean és más tárhely szolgáltatók által nyújtott vps között?
Szedjük külön kicsit.
Tárhely szolgáltató egy kis storaget ad neked amit kívülről el lehet esetleg érni 80-as és 443-as porton webes szolgáltatásokra. Kiválaszthatod, hogy mi fut rajta, jellemzően php volt gyakori régebben. Itthon a legtöbb ilyen szolgáltatónál berendeled és fizeted az x díjat.
Konfigurálási lehetőségek minimálisak, pl php.ini, htaccess, stb.
Feltöltés jellemzően ftp-vel, nem tudom van e ennél jobb megoldás, mindenesetre ftp már 10 éve is kerülendő volt.
VPS már egy virtuális szervert jelent ahol szabadon garázdálkodhatsz. Úgy rontod el ahogy akarod.
DO, AWS, Azure, stb felhő szolgáltatást nyújtanak aminek egyik alapja, hogy több kontinensen, több régióban szolgáltat, akár egyszerre is. Pl CDN esetében ugyanazt a tartalmat több országban is elérheted, így gyorsítva az elérést.
Cloudokban még nagyon jellemző az önkiszolgáló rendszer, ahol nem kell supportot baxogatni ahhoz, hogy valami történjen. Pár kattintással tudsz VM-et indítani vagy más szolgáltatást, skálázni, konfigurálni. Van mellé már minden ilyen helyen cli tool is, illetve rest api amivel tovább lehet automatizálni a rendszereidet, folyamataidat.
Szolgáltatótól függ még az árképzés. DO alatt pl egy VM-ért fix díjat fizetsz attól függően mennyi a computing és a storage. Azure alatt ha kikapcsolod a gépet, akkor a computingért nem kell fizetned, csak akkor ha reserválva van az erőforrás. (ilyenkor kedvezményt kapsz)
További előnyök, hogy cloud szolgáltatóknál előrébb lehet gondolkodni egy sima VM-nél. VM egy IaaS szolgáltatás, ahol szinte mindenért te felelsz. Helyette választhatsz PaaS rendszereket, ahol már az OS-el nem kell foglalkoznod meg a keret alkalmazásokkal, pl kubernetes, app platform (Azure alatt app service), vagy bizonyos esetekben SaaS-t ahol már csak az adatot teszed bele.
DO alatt pl appp platformnál tök ingyenes ha egy sima statikus html oldalt akkarsz kirakni.
Még persze ezer meg ezer különbség van, különböző szolgáltatásook, erforrás típusok.
Ha kezdő vagy, akkor menj DO-ba. Olcsó és egyszerű. Kevés típussal. AWS és Azure túl bonyolult lenne kezdésnek szerintem.
Én pár hónapja váltottam munkahelyet, így Azure-ból mentem át DO-ba. Sok a limitáció, de élhető.
Köszönöm szépen a nagyon jól összeszedett és hasznos választ :)
Szerintem DO-val megyek kezdésnek, jóval egyszerűbbnek tűnik mint az AWS.
Plusz AWS nél nekem megvan kicsit az a félelem, hogy valamit elrontok, túl sok erőforrást használok és világ összes pénzét kiszámlázzák :D
De ha jól értem akkor a DO-nál van fix havidíjas megoldás ahol ez a probléma nem áll fent? Gondolom a dropletek lennének ezek, gyakorlás képpen ezzel kezdek szerintem, mert kezdő vagyok még a témában.
AWS-nél és Azurenél bizony be lehet szedni jó kis számlákat ha ész nélkül csinálod.
Azért sima VM esetében ott sincsenek nagy varázslatok. Fizetsz a gépért, storage-ért a forgalomért, attól függően honnan jön az adat. Plusz még 1-2 dolog.
Azureban VM esetében a leggagyibb gép kerül kb 15 usd-be emlékeim szerint ami kb semmire nem elég, ráadásul Burstable, azaz crediteket kapsz, és ha elfogynak, lekorláztozza a cpu-t meg io-t.
DO alatt 5 dodoóért korrekt tanulógépet kapsz, 10-ért már egész használhatót, persze az is shared cpu, de sokmindenre elég az is.
DO alatt nem sok "rejtett" költség van. Csinálsz dropletet, az jól kiszámítható számlát fog neked adni.
Amúgy nem havi díjas, hanem óra díjas. Létrehozhatsz gépet, amit mondjuk 2 óra múlva kinyírsz, akkor csak a 2 órát számlázzák.
Mit szeretnél gyakorolni konkrétan? Webfejlesztést, vagy a linuxos gépeket, devops-ot, stb?
Összeségében szeretnék kicsit jobban belelátni, hogy hogy működnek ezek, hogy kell beállítani egy ilyet stb.
Webfejlesztéssel foglalkozok, szeretnék jobban belelátni ezekbe egy kicsit devopsosabb tudást is magamra szedni. Akár CI/CD folyamatokat eszközöket is gyakorolni, kipróbálni.
Szeretnék egy laraveles hobby projektet összerakni kitenni egy do dropletre, hogy gyakorolhassam, jobban beleláthassak hogy lehet egy projektet végig vinni a 0-ról.
Kicsit tovább szeretnék menni annál hogy be ftpzzek egy webszerverre és áthúzom a projekt fájlokat :)
Én ezt a sorrendet javaslom, persze majd te látod mi a neked tetsző.
-Webfejlesztés az oké.
- Linux ismeretek
- GIT azon belül devops platform azaz gitlab, github. Én ezeket javaslatom. Egyébként persze lehet sima git és fölé devops rendszer, jetkins-től kezdve ArgoCD-ig ami épp bejön.
- Deployment összelövés ami lehet az is kezdetnek, hogy csak git pull-al lehúzza a cuccot a droplet egy job indulásával. (igazából én mindig azt mondom, hogy clean -f, fetch --all, reset --hard origin/xxx). Aztán lehet buildeket összelőni, komolyabb cuccokra, figyelve arra mi nem törölhető resezelhető (pl upload mappát ne pucolja ki a deploy)
- DO egyéb erőforrások megismerése
Aztán mellé még mehetnek az adatbázisok, redis, stb ami épp kell. Javaslom a managed adatbázisokat majd, persze kezdetnek fel is telepítheted a dropletre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!