Mi lesz a szoftverfejlesztőkkel és a webfejlesztőkkel, ha egy chatgpt már most simán létrehoz fél perc alatt pl. statikus weboldalakat?
Üzleti igényeket és komplex rendszereket értelmezni is kell tudni, ilyeneket nem tud megcsinálni.
Ráadásul sok olyan dolgot sem vesz figyelembe, ami lehet kódban jó, és működik de pl. nem elég gyors. Vagy teljesítménybe a rendszer nem fogja elbírni, vagy vizuálisan nem lesz eladható és még lehetne sorolni :D
Tudjátok mit? A kérdezőnek igaza van!
Ragadjunk kapát és irány vissza a krumplifődre'..
"vajon minden kérdezőnek más oldalt készít, vagy hasonlót, esetleg ugyanazt?"
Ez is milyen jó kérdés. Ezen most elgondolkodtam, de az biztos, hogy még nem tart itt a technika. A kérdés nem is ez, hanem, hogy a jövőben ez milyen változásokat fog majd hozni maga után.
Aki ezek láttán elgondolkozik a szakmaváltáson, az jobb is, ha minél hamarabb vált. Ugyanis az csak azt mutatja, hogy lövése sincs az egészről, de még a szakterületéhez is megkérdőjelezhető a hozzáértése.
"már most simán létrehoz fél perc alatt pl. statikus weboldalakat"
És őszintén érdekelne, hogy milyen piaci értéke van egy statikus weboldalnak? Egy statikus weboldal nagyjából a középszintű érettségi szintje. Ilyesmivel már 20 éve is csak legfeljebb havi 1-2 alkalmi munkát tudott összekaparni az ember, most meg annyit sem.
"A statikus weboldalakból 15 éve még vígan megéltek"
Hát igen, az idő mindent megszépít. :-)
Mondjuk ha volt abban a statikus weboldalban 100 órányi grafikusi és designeri munka, akkor valóban labdába lehetett rúgni, bár a legtöbb webfejlesztő, főleg, aki leragadt a statikus weboldalaknál, általában nem volt egy személyben profi grafikus is.
Egyébként is: ha nem tűnt volna fel, némileg változtak az igények 2008 óta.
"Szóval eléggé jogos a félelmem"
Igen, aki a szakma legalja, az tényleg jogosan fél. De nem csak a "mesterséges intelligenciától" kell, hogy féljen.
" kimegy Ki neked kapálni a földekre?"
Nem tudom, láttál-e már termőföldeket az utóbbi 20 évben, de ezek alapján gyanítom, nem. Elárulom: már jópár évtizede a hobbikerteket, és a háztáji kisgazdaságokat leszámítva nem fogsz találkozni kapálgató emberekkel. Ezek a munkafolyamatok már ha úgy nézzük, automatizálva vannak, csak nem robotokkal, hanem munkagépekkel.
"Ki fogja befűzni a cípőbe a cipőfűzőt?"
Mondjuk akinek ehhez is már robot kell... inkább hagyjuk...
"És szerinted a te nyomorult életed [...]"
Ne magadból indulj ki.
"Éhen hal több millió ember, az kit érdekel?"
Jó, és ennek mi köze az automatizáláshoz? Elárulom: semmi. Afrikában nem azért éheznek, mert a rengeteg robot elvette a munkájukat, hanem mert a gazdaságuk a béka popója alatt van, a technikájuk meg szintén.
"Na, nekem ez a bajom."
Nem.
Neked az a bajod, hogy nincs rálátásod a szakmára, és emellett mindent elhiszel gondolkodás nélkül, amit kellően hatásvadász módon tálalnak.
Ez a hiszti egyébként ugyanaz, mint amilyen pánik volt (jellemzően a rugalmatlan, és beszűkült gondolkodású szakbarbárok körében) akkor, amikor megjelentek a fejlettebb programozási nyelvek. Hiszen anélkül ki lehetett írni egy Hello Worldöt a képernyőre, hogy ismernéd a processzor felépítését és a memória szervezését. Most gondold el, amit egy egyetemet végzett ember Assemblyben megírt, azt már egy általános iskolás is képes volt megcsinálni 10 perc tanulás után. Tényleg voltak, akik már temették a szakmát, mert hát így bárki tud programot írni. Csak abba nem gondoltak bele, hogy ez az egyszerűsítés mindössze automatizálható rutinfeladatokat rövidít le, a lényegi algoritmust továbbra is a programozónak kell megalkotnia. De hasonló hiszti volt a RAD szoftverek megjelenésekor is. Milyen már, hogy 5 perc alatt összehúzogatod egérrel azt, ami azelőtt 4 oldalnyi kód volt? Akkor is ment a pánik, hogy vége a szakmának, innentől már titkárnők, unatkozó kismamák, meg általános iskolások is már meg tudják oldani azt, amihez addig kemény programozói munka kellett. A valóság meg az, hogy ez továbbra is csak egy repetitív, automatizálható folyamatot egyszerűsített le, és a lényegi részét ugyanúgy a fejlesztő készítette el. Aztán volt még egy hasonló pánikhullám, amikor a blokkprogramozást támogató szoftverek megjelentek, meg amikor színre léptek a játékfejlesztést leegyszerűsítő szoftverek, és mindenki azt vízionálta, hogy menten a Rockstar Games le is húzhatja a rolót, mert két GTA-party között az unatkozó gyerkőc is össze tudja majd dobni a sorozat következő részét, sőt, még jobbat is. Aztán a valóság meg tudjuk, hogy egészen más.
Ugyanez a helyzet most is. Kaptunk egy hasznos segédeszközt, ami sok repetitív, unalmas munkafolyamatot képes felgyorsítani, de a lényegi részét továbbra is a fejlesztő csinálja.
Arról nem is beszélve, hogy a felelősséget ki vállalná egy "mesterséges intelligencia" által generált kódért?
16-os.
Igazán igyekeztél tartalmas választ adni, ezt megköszönöm. Persze nincs mindenben igazad, de bánnya kánya, ilyen is van.
""Ki fogja befűzni a cípőbe a cipőfűzőt?"
Mondjuk akinek ehhez is már robot kell... inkább hagyjuk..."
Nem erről beszéltem, hogy kinek megy, és kinek nem. Hanem, hogy ha ez a dolog is lehetőség lesz az automatizálás világában, akkor elég nagy bajban vagyunk, mert ha erre képes lesz egy robot, akkor képes lesz száz más dologra, amire ma még csak az ember lehet képes.
""Éhen hal több millió ember, az kit érdekel?"
Jó, és ennek mi köze az automatizáláshoz? Elárulom: semmi."
Nincs köze??? Dehogynincs köze. Hát már hogyne lenne köze. És egyre jobban köze van hozzá. Nem Afrikáról beszélek, mely kontinensen ékőket segíteni kell. Teljesen másról.
""Na, nekem ez a bajom."
Nem.
Neked az a bajod, hogy nincs rálátásod a szakmára, és emellett mindent elhiszel gondolkodás nélkül, amit kellően hatásvadász módon tálalnak."
Milyen szakmára? A robotisztika szakmáira? Már elnézést, de te nem érted, amit én mondok.
"Ez a hiszti egyébként ugyanaz, mint amilyen pánik volt (jellemzően a rugalmatlan, és beszűkült gondolkodású szakbarbárok körében) akkor, amikor megjelentek a fejlettebb programozási nyelvek. Hiszen anélkül ki lehetett írni egy Hello Worldöt a képernyőre, hogy ismernéd a processzor felépítését és a memória szervezését"
Legyen így, de nézzük meg, hogy a lópatkolás is kiment a divatból, és cipészek sincsennek sehol. Automatizált világ lett, és messzi még a vége. Remélem 100 év múlva kapok pár bíztató szót ide, mert ma tőled/tőletek nem várhatom ezt el.
Egyébiránt hogy jönnek, pl a raid progik ahhoz, ami történni fog? Te mindent, MINDENT, amit leírsz példaként, azok az emberek munkáját MEGKÖNNYÍTŐ tevékenységek, programok, dolgok, akármik. De nem helyettesítők! Én nem ezekről beszélek, nem ezekért aggódom. Nem a mai chatgpt miatt. a későbbi miatt.
Amiatt, ha már az emberre nem lesz szükség egy gyárban, nem kell már a földekre, nem kell már a zenéhesz(Mennyi auto húzás van, lassan már nem is kell hang az énekesnek!), nem kell filmötletekhez, nem kell az íráshoz, nem kell már a mérnök, nem kell kőműves, és segédmunkás. Nem kell már hűtőszerelő, nem kell már mesélő, mert az ai, már most összedob egy bugyuta mesét, hát még 20 év múlva.
Ébresztő, itt már nem az általad hamisan látott hisztiről lészen szó.
"Nem erről beszéltem, hogy kinek megy, és kinek nem. Hanem, hogy ha ez a dolog is lehetőség lesz az automatizálás világában, akkor elég nagy bajban vagyunk, mert ha erre képes lesz egy robot, akkor képes lesz száz más dologra, amire ma még csak az ember lehet képes."
Pedig ez egy olyan feladat, amit az ipari robotok már jópár éve képesek elvégezni. Nem értem, hogy szerinted miért pont a cipőfűzés annyira nagy dolog, az pont egy olyan feladat, amihez még csak neurális hálók sem kellenek. Pár szenzor, meg egy-két robotkar, meg egy pártíz soros programocska kell hozzá. (Oké, bonyolítható a dolog azzal, ha csak úgy igénytelenül odavágjuk hozzá a cipőt, meg ha nem tudjuk előre a paramétereit, de így sem egy nehéz feladat.)
Sok gyárban már ennél precízebb, és komolyabb feladatokat látnak el a robotok. És ez már akkor is létezett, amikor a ChatGPT még csak gondolat sem volt.
"Nincs köze??? Dehogynincs köze. Hát már hogyne lenne köze. És egyre jobban köze van hozzá. Nem Afrikáról beszélek, mely kontinensen ékőket segíteni kell. Teljesen másról."
És az érv az, hogy azért, mert te azt mondod.
Te arra építed ezt a gondolatmenetet, hogy mivel egyre több mindent automatizálnak, ezért egyre több (lassan gyakorlatilag az összes) munkahely megszűnik, így az embereknek nem lesz fizetésük, ha pedig nem lesz fizetésük, akkor nem tudnak élelmiszert venni, és így a világ lakosságának nagy része éhen fog gebedni.
Ha a valóságtól elszakadunk, akkor ez még logikus is lenne, csakhogy ezzel jópár fontos "mellékhatást", és egyéb folyamatot nem vettél figyelembe.
Az egyik ilyen, hogy a robotok bizony termelni (is) fognak. Sőt, könnyen lehet, hogy olcsóbban, és többet. Ha pedig az emberi munkaerőre kevesebb lesz a kereslet, akkor valamilyen módon bevezetésre fog kerülni az a dolog, amit ma alapjövedelemként emlegetnek. Nem biztos, hogy olyan formában fog megvalósulni, ahogy mostanság elképzelik, de ha az ember munka szükségessége a termelésben csökken, úgy fog gyarapodni az alanyi jogon járó javak mennyisége. Csak ehhez túl kell lépni azon a gondolaton, hogy mindennek az alfája és omegája a munka lenne.
A másik dolog, amit kifelejtettél a képletből, az az, hogy az új feladatok új munkaerőket is kívánnak. Azok a gépek nem fognak maguktól működni, azoknak az üzelemtetése, karbantartása, fejlesztése, stb. is munkaerőt kíván. Nyilván más jellegű munkaerőt, mint pl. a szalagmunka, és valószínűleg a jövőben a tanulás jóval hangsúlyosabb szerepet kap, ha erősen lecsökken a biorobot-munkakörök száma.
A harmadik dolog, amit hibásan mértél fel, az az, hogy a munkaköröknek csak egy része automatizálható.
A negyedik pedig az, hogy onnantól szerinted az embereknek megszűnik azon képessége, hogy maguk termeljenek. Nyilván ez a belvárosi panel 8. emeletén erősen macerás, de egy kertes házban megoldható. Legfeljebb majd az lesz a trend, hogy az emebrek egyre inkább a vidéki élet felé fognak orientálódni.
"Már elnézést, de te nem érted, amit én mondok."
Akkor fogalmazz érthetően. ;-)
"a lópatkolás is kiment a divatból"
Mondjuk ha kilépsz a városhatáron kívülre, azért nem nehéz kovácsot találnod, és azért ezzel kapcsolatban pár észrevétel:
- Nyilván "kiment a divatból", mert a lovon való közlekedés szerepe is csökkent.
- Nem tűnik úgy, hogy gazdasági és humanitárius katasztrófa lett volna azért, mert 80%-kal kevesebb kovácsra van szükség.
"Remélem 100 év múlva kapok pár bíztató szót ide, mert ma tőled/tőletek nem várhatom ezt el."
Megerősítési torzítás. Aki csak azt hajlandó észrevenni, ami az ő teóriáját támasztja alá, az hiába várja, hogy azzal ellentétes véleményt kapjon. Mert kaptál, csak te mindegyikbe belekötsz. :)
"Egyébiránt hogy jönnek, pl a raid progik ahhoz, ami történni fog?"
Ha ezt nem vagy képes felfogni, akkor egyre kevéssé érzem azt, hogy érdemes lenne veled vitázni.
"Te mindent, MINDENT, amit leírsz példaként, azok az emberek munkáját MEGKÖNNYÍTŐ tevékenységek, programok, dolgok, akármik."
Mint ahogy a ChatGPT is.
"De nem helyettesítők!"
Nézőpont kérdése. Mennyire keresett ma az Assembly programozó?
"Ébresztő, itt már nem az általad hamisan látott hisztiről lészen szó."
Nem, itt arról van szó, hogy te a minimálisnál kevesebb rálátással, és az elfogadhatónál nagyobb paranoiával csinálod itt a begőzölt hisztit.
Amúgy meg kíváncsian várom, hogy szerinted a múltbeli példák közül melyik is volt hamis? Csak mert én nem látom, hogy például a titkátnőnk írná az ügyfélnek a célszoftvert...
19-es.
"Sok gyárban már ennél precízebb, és komolyabb feladatokat látnak el a robotok. És ez már akkor is létezett, amikor a ChatGPT még csak gondolat sem volt."
Nem nem, maximum a számítási kapacitásaik, illetőleg a finommechanikai részegységeik lehetnek kiemelkedőek, de ahhoz, hogy megkülönböztessenek egy labdát, és téglától, nekik komoly algoritmus szükségeltetik.
"Te arra építed ezt a gondolatmenetet, hogy mivel egyre több mindent automatizálnak, ezért egyre több (lassan gyakorlatilag az összes) munkahely megszűnik, így az embereknek nem lesz fizetésük, ha pedig nem lesz fizetésük, akkor nem tudnak élelmiszert venni, és így a világ lakosságának nagy része éhen fog gebedni."
Így van, pontosan. Ha nem lesz gyári melós, nem vesz zoknit. Aztán zoknit sem csinálnak, végül pedig pék sem lesz. Oké, nagyon egyszerűsített ez most, direkt írtam így, nyílván nem így lesz, de azért sajnos hasonló dolog történhet.
"Ha pedig az emberi munkaerőre kevesebb lesz a kereslet, akkor valamilyen módon bevezetésre fog kerülni az a dolog, amit ma alapjövedelemként emlegetnek. Nem biztos, hogy olyan formában fog megvalósulni, ahogy mostanság elképzelik, de ha az ember munka szükségessége a termelésben csökken, úgy fog gyarapodni az alanyi jogon járó javak mennyisége. Csak ehhez túl kell lépni azon a gondolaton, hogy mindennek az alfája és omegája a munka lenne."
Na ez az az álomvilág, amitől minden ember óvnék. Már most annyit számítassz mint egy hanyatt lökött gyufásdoboz, nemhogy akkor, amikor rád semmiféle szükség nem lesz.
Te mit hiszel, hogy a két szép szempilládért fognak eltartani téged? Milyen alanyi jog? Ez ki a fészkes fenét fog érdekelni? Álomvilág ez, melyet hinni nem szabad. De. Bárcsak így léenne. Így is fog 100-200 évig. Csak aztán nem.
"A másik dolog, amit kifelejtettél a képletből, az az, hogy az új feladatok új munkaerőket is kívánnak. Azok a gépek nem fognak maguktól működni, azoknak az üzelemtetése, karbantartása, fejlesztése, stb. is munkaerőt kíván. Nyilván más jellegű munkaerőt, mint pl. a szalagmunka, és valószínűleg a jövőben a tanulás jóval hangsúlyosabb szerepet kap, ha erősen lecsökken a biorobot-munkakörök száma."
Ez így van, bár nem felejtettem ki, csak nem emeltem ki. De nyílván lesznek ember által végezhető munkakörök is. De mondjuk ha azt veszem, hogy egy javító robot is létrejön, akkor ez az elmélet megbukik, de tegyük fel, hogy jogos, az első javító robotot mindenképpen ember készíti el majd.
"A harmadik dolog, amit hibásan mértél fel, az az, hogy a munkaköröknek csak egy része automatizálható."
Nem igaz, a jelenlegi munkakörök 100%-a automatizálható lesz, csak ma még nem az.
Erről beszéltem, ha egy robot képes lesz arra, hogy csúszdázzon, hogy cipőt kössön, ajtót nyisson, dozsemezzen, szép képet fessen, mindenzt úgy, hogy helyesen hibázik is(pl a festészetben nem mindig a "tökéletes" képre törekszik), akkor már nem, vagy csupán elképesztően nehezen fogod majd látni azt, hogy ő vajon egy élő organizmus, vagy egy robot már.
"A negyedik pedig az, hogy onnantól szerinted az embereknek megszűnik azon képessége, hogy maguk termeljenek. Nyilván ez a belvárosi panel 8. emeletén erősen macerás, de egy kertes házban megoldható. Legfeljebb majd az lesz a trend, hogy az emebrek egyre inkább a vidéki élet felé fognak orientálódni."
Nem veszel figyelembe valamit. Álom a kertes ház a jövőben. Mi felé megyünk? A panel, de minimum a társasház felé. Nem csoda, az éri meg, és kisebb helyen, több ember elfér.
""a lópatkolás is kiment a divatból"
Mondjuk ha kilépsz a városhatáron kívülre, azért nem nehéz kovácsot találnod, és azért ezzel kapcsolatban pár észrevétel:
- Nyilván "kiment a divatból", mert a lovon való közlekedés szerepe is csökkent.
- Nem tűnik úgy, hogy gazdasági és humanitárius katasztrófa lett volna azért, mert 80%-kal kevesebb kovácsra van szükség."
Nem hiszem, hogy dúskálnának a mai kovácsok a pénzben, feltéve, hogy csak lópatkolással keresik a kenyerüket, nyílván, más, egyéb képességekkel is rendelkeznek.
Humanitárius katasztrófa sem lesz, hiszen szakma van. Másik. Helyettesítő. NEm erről beszélek. Arról, ha már nem lesz semmi, csak az automatika irányítja körülöttünk a világot.
"Megerősítési torzítás. Aki csak azt hajlandó észrevenni, ami az ő teóriáját támasztja alá, az hiába várja, hogy azzal ellentétes véleményt kapjon. Mert kaptál, csak te mindegyikbe belekötsz. :)"
Nem mindegyikbe. Csak amivel nem értek egyet. Nekem is van véleményem, neked is, és egyik sem képvisel kevesebb értéket a másiknál.
"Egyébiránt hogy jönnek, pl a raid progik ahhoz, ami történni fog?"
Ha ezt nem vagy képes felfogni, akkor egyre kevéssé érzem azt, hogy érdemes lenne veled vitázni."
Úgy érzem, erre nem tudtál válaszolni. Ezen programok nem helyettesítenek teljesen, csupán segítő szerepet töltenek be. Ahogy nem kézzel ássuk fel a földet sem, mert igénybe veszünk segítséget, legyen az állati erő, vagy automatizált folyamat. NYílván az állati erő valahol vidéken, eldugottan történhet, vagy olyan helyeken(Pl Afrika egyes területein) ahol él még ez a régées földművelési stílus.
"Te mindent, MINDENT, amit leírsz példaként, azok az emberek munkáját MEGKÖNNYÍTŐ tevékenységek, programok, dolgok, akármik."
Mint ahogy a ChatGPT is.
"De nem helyettesítők!"
Nézőpont kérdése. Mennyire keresett ma az Assembly programozó?"
Még mindig nem érted. Nem az a kérdés, hogy ma mennyit keres bárki, hanem az, hogy később mi értelme lesz majd elmenni programozni, ha a robot jobb, szebb gyorsabb. Persze lehet törvényeket hozni, védeni a programozókat egy darabig. De a vége úgyis az lesz, hogy ez is egy teljesen automatizált folyamattá válik.
"Nem, itt arról van szó, hogy te a minimálisnál kevesebb rálátással, és az elfogadhatónál nagyobb paranoiával csinálod itt a begőzölt hisztit."
Nyílván:D Én a minimált képviselem. Hmm, de azt egész jól. xd
Remélem, ókulsz egy kicsit te is, és elfogadod a másik érveit is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!