Van aki szolgáltat webtárhelyeket magának? Ha igen, jobb több VPS vagy egy nagy szerver gép?
5 VPS-nél tartok, 43 WP oldal (ebből 7 az enyém, többi az ismerősöké).
Megint kellene már egy 6.-dik VPS, azon gondolkodtam, hogy nem lenne-e jobb saját szerver (ha használtan is). Nézegettem 6-8-12 magos XEONokat, szerintetek dedikált szerver jobb lenne mint 6x 4vCPU VPS-ek?
Jelenleg két VPS, három weboldal.
Hogy melyik jobb? Én inkább a VPS mellett döntenék, hacsak nincs valami komoly érv a saját fizikai szerver mellett. VPS-nél ugyanis nem kell törődnöd a hardverrel, azt a VPS szolgáltatója elvégzi helyetted.
Úgy vettem észre amit próbáltam az irodában is hogy a 4 magos dedikált szerver kb 6vCPU maggal ér fel. 24vCPU-t felváltaná-e a dedikált 16 mag.
Napok óta számolgatok hogy lenne jobb, de pasz... (amúgy a VPS sem olcsó kb 4500-5500Ft darabja).
Vagy esetleg dedikált szervert bérelni?
A VPS előnye, hogy hardware hiba esetén a szolgáltató feladata és kötelessége a javítás, illetve a karbantartás. Hiba esetén nem mindegy, mennyi idő alatt van javítva. A népszerű szolgáltatóknak ilyen esetre vannak pót alkatrészei, sőt pót szerverei is (cloud szolgáltatásnál pedig párhuzamosan több szerver szolgálja ki az oldalakat, ha egy meghibásodik, a többi automatikusan átveszi a helyét). A másik ami fontos, hogy megfelelő sávszélesség legyen (illetve előny a szünetmentes táp), ezért szokták a szervereket ún. szerver hotelekben elhelyezni. A szerver elhelyezés/üzemeltetési díj viszont méret és fogyasztás függő, így egy nagy kapacitású szerver üzemeltetése nem sokkal drágább, mint egy kicsié, ellenben sokkal több weboldalt tud kiszolgálni, ezért egy nagy gazdaságosabb, mint sok kicsi.
A nagyobb VPS csomagokra a szolgáltatók kedvezményt adnak, ezért a 6 kicsi helyett érdemes egy nagyot venni, jobban jössz ki árban.
Kérdezted, hogy a VPS vagy a saját szerver gyorsabb-e. A válaszom, hogy attól függ... Vagyis szolgáltatótól vagy csomagtól. Vannak olyan VPS csomagok, melyek kapacitása felér egy komolyabb dedikált szerverével. Az előnye, hogy a VPS kapacitása gyakorlatilag a végtelenségig bővíthető (na jó, túlzással, de több gép összekapcsolásával túl lépheti egy fizikai szerver kapacitását is). Amikor kicsi lett a VPS, nem kellet volna még egyet venni, elég lett volna a meglévőt bővíteni. Erre meg fel lehet tenni valamilyen controll panelt, így minden ügyfél független tárhelyet kaphat. Én az ingyenes HestiaCP panelt használom, minden szolgáltatást tud, amit kell, és Magyar fordítás is van benne.
Létezik még VDS (virtuális Dedikált Szerver) szolgáltatás is. Ez drágább, mint a VPS, cserébe dedikált erőforrásokat biztosít. A VPS úgy van kialakítva, hogy arra számítanak, egy felhasználó nem lépi használja ki a teljes kapacitást, ezért a szolgáltató több virtuális erőforrást oszt ki, mint a szerver tényleges kapacitása. Ezzel addig nincs is gond, amíg a szervert nem értékesítik túl, normális szolgáltató nem is teszi, de olcsóbb VPS-eknél megeshet, hogy csúcsidőben belassul. Erre megoldás a VDS, ott a bérelt erőforrások mindig elérhetőek.
Dedikált szervert is bérelhetsz, ez utóbbi még drágább, cserébe nem kell rajta más felhasználókkal osztozni. A bérlés hasonlóan megy, mint a VPS esetében, hardware hiba esetén a szolgáltató feladata a javítás.
Továbbá még egy lehetőség van, létezik olyan szolgáltatás, hogy viszonteladói tárhely. Ez azért előnyös, mert nem kell a VPS üzemeltetésével foglalkoznod, nem kell a szoftvert frissíteni, karban tartani stb. Viszonteladói tárhelynél az oldalak forgalmával sem kell foglalkoznod, ezeket mind a szolgáltató intézi. Lehet jobban jössz ki árban és időben, mint a VPS-ekkel.
Köszi 3-mas. Mindenképp elkülöníteni akarom őket, mert példának:
2 oldal van a VPS-en. Az egyik frissít (mondjuk Eshop xml és 30000 termék), a másiknak a betöltési ideje már 1,1s pluszba (0,1s vagyis 100ms helyett 1100ms).
Próbáltam már trial verziót egy 8/16 magos dedikált szerverrel, de a betöltési idő itt is majdnem ugyanaz.
Szóval mindenképp elkülöníteni kell őket külön-külön 2-3 maggal kiosztva.
Még annyi hogy próbáltam a webszerver minden kombinációját: Apache, Nginx, Nginx+Apache, Nginx with cache and Apache (fizetett Plesk), OpenLiteSpeed.
Az utolsó bírja a legjobban mindenben, de még így is 1100ms a válaszidő (Nginxes változatok 2-3000ms).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!