Melyik nyelvet?

Figyelt kérdés

HTML és CSS tudom mire jó.

Elég ködös a kép a fejemben arról, hogy melyik nyelveket kell elsajátítani a weboldalfejlesztéshez. HTML, CSS, Javasript, React, SQL, PHP, Bootstrap - ezeket a neveket hallom állandóan, de kiváncsi lennék például arra, hogy ezeken kívül milyen elengedhetetlen nyelveket kell még megtanulni. Arra is kiváncsi vagyok, hogy vannak-e nyelvek, amik kiütik egymást. Azért kérdezem, mert például sok embertől hallottam olyat, hogy ha PHP-t tanulok, akkor X meg Y nyelvet békén hagyhatom. Meg olyat is, hogy Pythonnal lehet helyettesíteni a Javasriptet. Legyen ebből bármi is igaz. Megköszönöm, ha valaki tisztává tenné ezt a képet a programozási nyelvek kapcsolatáról!



2022. júl. 17. 01:28
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Mivel a weblapkészítés témában tetted fel a kérdést, feltételezem, hogy a webfejlesztés érdekel.


Webfejlesztésnél két fő irányvonal van: a webböngészőben megjelenő/futó frontend és a szerveren futó az előbbivel (és általában a szerveren levő adatbázissal) kommunikáló backend.


A frontendnél a HTML, CSS és a Javscript az alap (az első kettő leírónyelv, az utóbbi programozási nyelv); backendnél nagy a választék, bár legelterjedtebb a PHP, de ott van még a Python, a szerver oldali Javascript (nodeJS), a Ruby, a Go, a C#, a Java (ami nem összekeverendő a Javascripttel), stb...


Mint a frontenden, mind a backenden levő nyelvekre épülnek a munkát megkönnyítő függvénykönyvtárak, keretrendszerek. Ezen felül van egy csomó programozói felület (API), technológia


Ennek a hatalmas mennyiségű lehetőségnek összeszedték egy "útitervét" - mind frontenden:

[link]

mind backenden:

[link]

hogy miket érdemes elsajátítani, milyen sorrendben

2022. júl. 17. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

PHP: korábban ez egy nagyon népszerű választás volt, viszont ma már kevésbé az, így egy PHP-s állásajánlat valószínűleg egy régebbi termék/weboldal karbantartását fogja jelenteni.


SQL: adatbázislekérdező nyelv több dialektussal. Lehet élni anélkül, hogy ezt célzottan tanulnád, igazából nincs olyan projekt vagy feladat, ahol ne lenne perzisztens adattárolás, úgyhogy valamilyen formában találkozni fogsz ezzel.


Bootstrap: CSS-re épülő építőelemek/widgetek gyűjteménye, amit HTML kódból tudsz használni.


React: úgynevezett single-page típusú frontendeket lehet bele csinálni, alapvetően Javascript (és dialektusai) nyelven írsz kódot. Kezdőbarát módon lehet benne gányolni, de hamar belekavarodhatsz. Szerintem nem fogsz érteni túl sokat belőle, így nem ajánlom. Egyébként egy nagyon okos, és trendi keretrendszer.


Ma már egyetlen programozási nyelv is elég lehet (+a UI-t leíró nyelv). Gyakorlatban ez tervezői döntéseken múlik.


Ötvözni sok mindent lehet. Ez nem első sorban technikai kérdés, hanem filozófiai. Pl. (leendő) kollegáid milyen technológiákat ismernek. Pl. single-page jellegű UI a cél, vagy inkább egy klasszikus (szerver oldalon renderelt) UI.


Abszolút kezdésnek én a Python nyelvet ajánlom, és mellé a Flask keretrendszert. A Flask weboldalán van egy csomó infó arról, hogy milyen technológiákat szükséges ismerned ahhoz, hogy egy érdemi webes alkalmazást elkészíts.


Szükséged lesz még egy adatbázisra (pl. mysql, maria, mongo, postgre). Célszerűen egy GUI-s adatbázis böngésző (pl.

2022. júl. 17. 03:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Datagrip). Egy IDE-re vagy text editorra (pl. IDEA termékek, VS Code). Érdemes megismerkedni a Dockerrel is (Docker Engine, Docker Compose).
2022. júl. 17. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!