Változó beillesztése adatbázisba?
Sziasztok.
Nemrég kezdtem a PHP-t, most kezdek adatbázissal dolgozni.
Van egy adott változóm, ami 3-4 percenként változik (netes forrásból).
Az a célom, hogy folyamatosan eltárolja ‘log szerűen’ az SQL-ben ezeket az értékeket, ahogy változik. Tehát a program 24 órában futna.
Utána szeretném visszahívni is ezt.
Tehát magyarul előzményeket szeretnék készíteni.
Tudom, hogy azért ez nem egy 5 perces történet, de ha valaki legalább abban tudna segíteni, hogy hogyan álljak neki mint kezdő, megköszönöm! :)
#2 most páran biztos nekem fognak esni (nem izgat) de a xampp-ot engedjük el szerintem. (tudom, egyszerűbb telepíteni, de nekem sok negatív tapasztalatom volt vele régebben)
Tehát vegyük sorra mire lesz szükséged:
1.) Egy linuxos szerver (nee, windows-t ne erőltessük webszerver esetén). Tehát bármilyen linux VPS vagy meglévő szerver megfelelő a célra.
2.) Feltepelített apache vagy nginx (mint webszerver) és minimum egy php 7.4 (de jobb egy 8.1, mert az még sokáig támogatott). Adatbázisnak sok minden megfelelhet, de a felhasználási mód alapján én egy mysql vagy mariadb-t ajánlanék (legfrissebb verzióban).
3.) Az adatbázis táblát nyugodtan rakhatod InnoDB motor alá. (nagy mennyiségű adat, elsősorban írás, stb..) szóval megelel a célra és később több mindenre ad lehetőséhet.
4.) PHP oldalról a db kapcsolathoz használj PDO-t.
5.) Nem írtad, hogy pontosan milyen típusú az adatforrásod. Ez lehet SOAP (pl árfolyamot akarsz lekérdezni az MNB-től) de lehet bármi más is, szóval a forrásnak megfelelő módon lekéred az értéket a php szkriptedben.
6.) Hibakezelésről ne feledkezz meg!!!!! Amennyiben sikeres az adatletöltés, azt beírod a db tábládba. (id, érték,...(tetszőleges egyéb mező, amit lekérdezel)...,időbélyegző) Ha sikertelen volt a letöltés, akkor egy log táblába írd bele. (id, hiba típusa, hiba részletei, időbélyegző)
7.) hozz létre egy cron job-ot ami rendszeresen (mondjuk percenként vagy 2 percenként futtatja a szkriptedet)
8.) csinálj egy külön felületet, ami megjeleníti az adatokat. itt megint nem tudom mi a cél, tehát ez lehet egy grafikon vagy bármi egyéb, pl táblázat)
9.) valahol jelenítsd meg a hibanaplót is, hogy lásd a sikertelen letöltéseket.
10.) ha nem akarod hogy bárki elérje ezt, akkor a legegyszerűbb hogyha (pl apache esetén) a basic authentication-t használod. ezzel felhasználónév és jelszó korlátozást adtál a weblapnak.
további tipp: csak azt rakd az apache számára elérhető helyre, amit feltétlen kell. tehát a megjelenítő részt. az updater szkriptet bárhova rakhatod, mert úgyis a crontab fogja meghívni (tehát a php-cli fogja futtatni) nem kell a webről elérhetőnek lennie.
Ha kicsit többet elárulsz, akkor tudok pontosabb instrukciókat is mondani.
Ugyanakkor ez egy felületes leírás, ahol sok mindennek utána kell nézned, tehát a webszerver telepítése és konfigurálása sem 1,5 perc ha azt szeretnéd, hogy biztonságos is legyen és minden működjön amire szükséged van. (pl ha SOAP-ra vagy XML-re van szükséged, akkor valószínűleg azt a modult külön kell telepíteni, stb..)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!