Informatika egyetem után lehetséges webdesigner szakmában elhelyezkedni?
#1: Azért különítsük el a webfejlesztést - ami programozás - és a design-t - ami grafika.
Bár vannak mind a kettőnek területei - főleg a frontenden (HTML, CSS illetve Javascript) - amiben közösek (egy grafikus jó ha minimálisan ismeri legalább a HTML és CSS nyelvet; egy frontend fejlesztő jó ha rendelkezik némi grafikai ismerettel), de két külön terület.
Kérdező:
* ha a weboldalak (és egyebek - legyenek azok alkalmazások felületei, infografikák vagy offline kiadványok: névjegykártya, brossúra, céges levélpapír, reklámtáska, csomagolás) kinézetének megtervezése érdekel - "designer" - akkor technikumi vagy érettségi utáni képzésben a Grafikus (502131609) szakma az irány, felsőoktatás szempontjából a Tervezőgrafika alapszak
* ha a weboldalak kódolása - szóval hogy a grafikus tervéből a számítógép számára használható kód legyen - érdekel, akkor technikumi vagy érettségi utáni képzésben a Szoftverfejlesztő és -tesztelő (506131203) szakma az irány, felsőoktatás szempontjából pedig a Programtervező informatikus alapszak
Utóbbinál az alábbi leírás
szépen kivesézi a szükséges ismeretek körét
#1 A webdesigner munkakörébe nem csak az oldal programozása tartozik, hanem a megtervezése, esetleg videók, képek, hanganyagok szerkesztése. Ez MINIMUM elvárható egy webdesigner-től.
"Ezen kívül szükség lehet különféle keretrendszerek és technológiák ismeretére, mint pl. a Laravel framework, NodeJs, ... de ezeket menet közben tanulja meg az ember."
Nem feltétlen. Ha szabadúszóként dolgozik az ember, a megrendelő nem sokat fog érteni abból, hogy "Akkor ezt az oldalt Bootstrap-pel fogom elkészíteni, ami egy igen népszerű CSS3-ra épülő frontend keretrendszer".
#3
Az, hogy a webdesigner munkakör mit jelent, cégenként mást és mást jelenthet. Van, ahol a webdesigner nem programoz, azt elvégzi az UI/UX designer vagy a frontendes, de van, ahol keményen írja a kódot a designer is. Máshol full stackbe megy az egész, csak nem így nevezik.
Ha a design részét akarja csinálni valaki, az grafika. Photoshop, Sketch, Figma, XD. Ha pedig a fejlesztői részét, akkor az fejlesztés.
Nem a megrendelő miatt kell ismerni a keretrendszereket, hanem mert anélkül hogyan nyúlsz bele?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!