Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Weblapkészítéshez jobb a...

Weblapkészítéshez jobb a windows vagy linux?

Figyelt kérdés
Ti mit használtok

2020. szept. 1. 19:47
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

A felsorolásban lényegében kettő csoport van: Windows és Linux.

A "Debora" gondolom Debian akart lenni. :-D

Az Ubuntu a Debian egyik leágazása, annak forkja.

A Kubuntu egy közvetlen forkja az Ubuntunak.

Legfőbb eltérés, hogy KDE grafikus felülettel érkezik.

A Mint pedig egy a Debian - Ubuntu forkja,

eredetileg a Gnome2 tovább fejlesztésével vált külön Mate GUI néven.



A kérdésedre válaszolva, Linux.

Mivel a letöbb weboldal is Linux szerveren fog futni.

2020. szept. 2. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
Vagy a Debora a Debian és Fedora érdekes keresztezése? :-D
2020. szept. 2. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:
Szerintetek windows alól is lehet php-vel foglalkozni meg szerveroldali dolgokkal? pl tudom van winscp,filezilla. total commandert szinte nem is használok mert nekem annyira nem jött be. Ezeket használom: winscp,notepad++(tudom van sublime is de az fizetős). Ha úgy van akkor a virtualboxot is felrakom és felrakok rá egy op rendszert ha nagyon muszáj
2020. szept. 2. 15:23
 14/18 anonim ***** válasza:

Windows alól is lehet, windows -on is lehet futtatni apache szervert vele php -t...

Viszont Linux és Windows közt van pár nagyon fontos eltérés!

Windows -on a könyvtár tagolás \ -jel el történik, Linuxon / -el.

Windows -on a meghajtók vannak C: D: E: ... Linuxon csatolási pontok vannak a / azaz root könyvtáron belül.

Windows nem érzékeny a kis és nagybetűkre, míg Linux különbséget tesz köztük.

Windows -on az adott felhasználó jogával fut amin indítod, és annak jogaival fér hozzá a fájlokhoz.

Linux -on a www-data user jogaival fut alapértelmezetten, és csak az tudja írni olvasni amihez ennek a felhasználónak joga van.

Fájljogosultságok beállítás is Linux only dolog, ami windows -on nem is értelmezhető. (teljesen más módon működik)

Ha ezeket figyelembe véve tudsz dolgozni, fejleszteni úgy hogy a végeredmény nagy valószínűséggel Linux szerveren fog menni, akkor nyugodtan használhatsz Windows -t is.

Windows 7 -ig én is azt használtam, De a 8 -astól nem tetszett az irány amifele a Windows haladt így megtértem Linuxra.

Az elmúlt években már Játékok miatt se kell Windows -ra menni, nem vagyok gammer de amit próbáltam eddig mind gond nélkül, simán elindult Wine 5 -el.

2020. szept. 2. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:
#14 Nem tudom nekem a windows10-el semmi baj sőt a tapasztalataim alapján sokkal jobb lett mint a 7 volt és mostanában rengeteg frissítés jön hozzá. Linuxról azt hallottam nagyon jó szerveroldalnak és arról hostolni cuccokat
2020. szept. 2. 16:31
 16/18 anonim ***** válasza:

#15


Ahogy a #8-as hozzászólásomban leírtam: bármit használhatsz, DE kifejtettem NEKEM miért nem jött be a windows erre a célra és aki a #14-est írta remekül ki is egészítette a különbségekkel (ezekre én ki sem tértem). Mindezek ellenére megoldható természetesen és használják is sokan, csak oda kell figyelni arra, hogy amit csinálsz az a végén működjön a szerveren.

Normálisan megírt kód esetén mindegy, hogy windows vagy linux környezetben fogod futtatni a végén, csak a windows "lazasága" (pl a trehány jogosultságkezelés) ne tévesszen meg és írd multiplatformra a kódot.


"Linuxról azt hallottam nagyon jó szerveroldalnak"

Igen, valóban a webszerverek többsége valamilyen linux kernelre épülő oprendszert futtat. (Köznyelven linuxot).

pl a webhosting cégek többsége cloud linux-ot használ (centos alapú ha jól emlékszem) és kifejezetten erre a célra van optimalizálva és sok olyan dolgot tud, amit windows esetében nem is lehet (normálisan) megvalósítani


Persze van windows-os szerver is, pl az MSSQL adatbázis alá általában azt raknak és az is lehet a "hosting" része, ha pl a db az egyéb szoftverek miatt mondjuk MSSQL-re épül a webes része meg mondjuk egy linux szerverről futtatott php-s alkalmzás. (vagy django..)


Ugyanakkor futtatható (már) MSSQL linux szerveren is (nem próbáltam így nem is nyilatkozok róla) épp úgy ahogy az apache is windows alatt (bár erről viszont olvastam kritikákat). De ha asp.net-es oldal IIS szerveren fut akkor is windows-t fogsz szervernek használni.


Tehát továbbra is azt mondom: a technológia fogja meghatározni, hogy mit ÉRDEMES használni.


És ugyanez igaz a desktop vonalon is. Hatalmas tévedés, hogy a linux nem jó dekstop rendszernek. De. Jó. 7+ éve használom erre a célra napi szinten (munkára is) és teljesen megfelel. (nyilván arra amire én használom, tehát backend fejlesztéshez szerintem ideális)


Ellenben ha a linuxról csak hallottál és abszolút windows vonalon mozogsz, akkor azt javaslom: először kezdj el a linuxszal ismerkedni , működése, felépítése, jogosultságkezelés, stb...legalább alap szinten ezzel legyél tisztában, mert pl egy cron-t is illik tudni felparaméterezni (Igen, a windowsosoknak is illik tudni, mert spec ez pont az a dolog, amit egy cpanel-en is néha kézzel kell beállítani). De ott a git bash, amivel szintén találkozni fogsz valószínűleg és az megint csak egy linux shell linuxos parancsokkal.... Szóval ha ezen már túl vagy, akkor eldöntheted, hogy használod-e desktopnak is, de elsőre tisztában kell lenni az alapokkal különben nem lesz egyszerűbb mint windows esetében.


Ha pedig később elkezdenél dockerezni (eléggé a devops fele megy a világ) akkor meg pláne érdemes elgondolkodni, hogy linuxra válts, mert:

1) a konténered is linux alapú lesz (csak win alatt még egy virtuális gép is fut majd mögötte)

2) ha azon dolgozol jobban megismered a működését és pl össze tudsz rakni egy saját konténert a webalkalmazásodnak (persze a keretrendszerek ma már adnak egy alapot, de szinte kivétel nélkül bele kell nyúlni docker-compose fileba még a fejlesztés esetén is)


Na megint hosszú lett, de ezt nem lehet egy mondatban lerendezni, hogy A vagy B. Tehát azt mondom MINDKETTŐ. Ha ismered mindkét rendszert, akkor technikailag mindegy melyiken dolgozol, mert már egyedül is el tudod dönteni neked melyik kényelmesebb. Addig viszont az első lépés: megismerni a linuxot is.

2020. szept. 3. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

A Linux a szerverek terén verhetetlen, nem véeltlen, hogy a professzionális alkalmazások nagy része Linux szerveren fut.

Kliensként pedig preferencia kérdése. Ha neked jobban bejön a Windows, szíved joga, használd. ;) Én nincs az a pénz, amiért a Linux Mintet lecserélném windows 10-re. :)

De PHP mindkét paltformon van. MySQL szintén. Apache dettó. Szóval: teljesen mindegy, hogy melyik rendszeren fejlesztesz.

2020. szept. 3. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

Én nem fogom tépni a számat, minden féle bizonyítással, mert:

- elöttem szólók már ledarálták

- minek mondjam el én is.


Fejleszteni, fejlesztési időszakban Windows/Linux oly mondegy (persze nyelv függvénye). PHP, JS/TS/NodeJS, Java, Python, és interpreteres társai esetében oly mindegy...


Én fejleszettem Ubuntu-n, ArchLinux-on és most Windowson tevékenykedek. Példának kedvéért a JetBrains IDE-k felmennek Linux-ra is meg Windows-ra is. Git is van mind2 rendszerre.


Én most éppen Java SpringBoot alapú BackEnd, Angular FrontEnd projektet csinálok egymagam. Windows-on futtatom fejlesztési időben, az Angulart meg a NodeJS adja alám, szintúgy Windowsról. Adatbázisnak meg Cassandra-t és Redis-t meg egy VMware virtualizált linux adja, ami ki van vezetve Windowsnak a localhost portra.


Publikálni, mert Azure-ba (jaj Microsoft) virtualizált Linux gépre telepítem.


Szóval, ennyit a szájkaratéról.

2020. szept. 11. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!