Pár kérdés webdesignnal kapcsolatban?
Mivel még nem vagyok keresőképes életorban, csak hobbiszinten szerkesztgetek weblapokat, meg amúgy sem vagyok túl jó (nyílván), így felmerült bennem néhány kérdés:
1. ilyet szabad-e?
<div id="a">
<div id="b">
</div>
</div>
Tehát hogy egy tagen belüli taget a "szülő tagen" kívül zárok le.
2. Erre tényleg van igény?
Pár hónapja találtam ezeket a YouTube csatornákat:
https://www.youtube.com/channel/UCD3KVjbb7aq2OiOffuungzw
https://www.youtube.com/channel/UCbwXnUipZsLfUckBPsC7Jog
Amit ezek csinálnak, arra tényleg igény van?
Persze, van egy-két dolog, ami tényleg jól mutat, pl. az egyedi checkboxok, de pl. a glitch-cselő háttérkép, az alapból színátmenetes gomb, ami még villog is hoverre? Ezek nekem már túl csicsásnak tűnnek.
3. A programozókat, webdesignereket karantén alatt is tudják foglalkoztatni? (Tudom, hogy ez nem a technikai rész, de gondoltam, megkérdezem :D)
4. Mik ezek a Frontend, Backend, Junior-Backend, Ui, Ux-ek? (Nem tudom fejből az összeset.) Tehát ezek mik, mi a különbség köztük, mi mit tud?
Köszönöm szépen az értelmes válaszokat előre is!
a mintádban nem a szülő tag -en kívül zárod le, hanem azon belül előbb a "B" -t majd a szülőt.
Amire te gondolhattál:
<div>
<span>
</div>
</span>
Ami viszont hibás, és a böngésző javítani fogja értelmezéskor:
<div>
<span>
</span>
</div>
és a </span> a végén ignorálja, ha nincs másik nyitott feljebb, de szerkezetileg hibás!
És ha feljebb van nyitott, amit később zárná le, akkor itt most lezárja azt is.
Hasonló az eset ha keresztezik egymást a formázások, az is hibás, még ha a böngésző értelmezni képes is.
<em>Ez a <strong>szövegem</em> ami már nem dőlt, de vastag</strong>
Ezt a böngésző így fogja javítani:
<em>Ez a <strong>szövegem</strong></em><strong> ami már nem dőlt, de vastag</strong>
Ezekre van igény, ez FrontEnd dolgok amik itt a videókba vannak, nem is túl bonyolult példákkal.
De ez csak a megjelenés amit láttam, kapsz egy grafikát az alapján elkészítheted hogy úgy jelenjen meg, mint a tervezeten (UI - UX).
A BackEnd pedig ennek az egész dinamikáját alakítja ki, hogy szerver értelmezi és felépíti a weboldal vázát, amit a fenti videókban CSS -el formáztak.
Azt azért hozzá kell tenni, hogy ha ügyes vagy, sokat lehet vele keresni, viszonylag könnyű munka.
Az ügyfeleknek a látvány számít, ha erre rátudsz érezni, akkor nyert ügyed van, de önmagában ez még kevés, szükséged lesz még FrontEnd keretrendszerek ismeretére is, ez csak alap amit itt bemutatnak.
1. A HTML-nyelv értelmezője mindig a frissen nyitott blokkot zárja le - szóval esetedben:
- megnyitódik az A azonosítójú blokk
- az előbbi blokkon belül megnyitódik a B azonosítójú blokk
- záródik a B blokk
- záródik az A blokk
sokat segít, ha indentálod - az egybe tartozó blokkokat tabulátorral/szóközzel bentebb kezded - a kódot - kódrészlet:
2. A megrendelő általában csicsát vár el. A grafikus meg a képszerkesztő programmal képes ezt előállítani (bár a szépérzékével próbálja a szörnyen giccses ötleteket megregulázni). Az már más kérdés, hogy mennyire lesz felhasználóbarát - mennyire segíti a navigációt, színtévesztőknek/színvakoknak/látássérülteknek mennyire lesz kezelhető (ezért kellene tesztelni, csak ez idő- és emberigényes), a sok grafikai elem/animáció/videó mennyire terheli le a felhasználó gépét/a hálózati erőforrásokat - ezért van feszültség a megrendelő (az általa alkalmazott marketinges), a grafikus és a fejlesztő(k) között.
Másrészt - bár ez a személyes véleményem - én nem rajongok a videókban való programozás-/kódolás-oktatásnak.
Inkább szövegesen (hogy a tanuló ki tudja magának másolni, és tesztelhesse saját gépén), kódrészletekre bontva, működő gyakorlati példákkal (ott van erre a Codepen, a JSbin, a JSFiddle,...) illusztrálva. Ha meg egy komplexebb dolgot (mondjuk egy nyelvet, egy keretrendszert) oktatunk, akkor lehet feladatokat adni (például ilyen a Codecademy ).
3. Persze. Ha van gépe, fejlesztőeszköze, Internet-elérhetősége, tárhely - ahova dolgozhat - simán. Ha a megrendelővel (szabadúszó full stack fejlesztőként) vagy a munkatársakkal (ha csak részfeladatot végző frontend-/backend-fejlesztő) kell kommunikálnia arra ott vannak a különböző VOIP-/IM-szoftverek, email, telefon. Csoportmunkához is vannak megoldások - JIRA, GIT, stb...
4. Frontend - ő foglalkozik a kliensoldalon, a böngészőben futó kóddal - HTML, CSS, Javascript (illetve az erre épülő megoldásokkal, keretrendszerekkel, függvénykönyvtárakkal,...)
Backend - ő foglalkozik a szerveroldalon futó - PHP, ASP, JSP, Python, NodeJS,... - kóddal, ami fogadja a kliensoldalról jövő kéréseket, kommunikál az adatbázissal, majd ebből a kliensoldalnak megfelelő válaszokat formál
Junior - "kezdő", maximum pár éves tapasztalattal rendelkező fejlesztő. Ezzel szemben ott a senior, az "öreg róka" sok évnyi tapasztalattal.
UI - user interface, a felhasználó előtt megjelenő felület, amin keresztül kommunikál az alkalmazással, weboldallal - ezt lehet tervezni, ebből a tervből csinál a frontendes kódot
UX - user experience, a felhasználó reagálása az adott termékre, szolgáltatásra, alkalmazásra - ezt lehet tesztelni, mérni, statisztikákat csinálni belőle, finomhangolni - erre vannak metodikák
Köszönöm a válaszokat!
Az 1. kérdésemnél beljebb kezdtem a b divet, csak az oldal úgy gondolta, hogy ezt most ne, vagy nem tudom, de erre is választ kaptam (igazatok van, tényleg eltérő tagekkel kellett volna írnom a példát).
2.Nekem nem azzal volt a bajom, hogy írásban vagy videóanyagban oktatnak-e, mert ezek a YT csatornák ránézésre nem feltétlen oktató célúak, csak odáig, hogy egy-egy elemet hogyan tudnak kidíszíteni.
4. Tehát ha jól értem, a backend fejlesztő a programozó, a frontend fejlesztő pedig magával a felülettel foglalkozik, amit a felhasználó is lát?
#4 a youtube-os oktatásnak sztem az a célja, hogy a feltöltő pénzt lásson a videókból.
Kérdező! A videókban lévő példáknak nyilván vagy van haszna, vagy nincs, de ami fontos az az elkészítés menete. Hogx azután te pontosan milyenre fogod testreszabni, az már mellékes. Az szerintem nem kérdés, hogy esztétikus környezetben kellemesebb létezni, szivesebben viszsjön az ember, illetve pl. Egy webes játékban a csicsa elősegítheti az ember elmélyülését az adott világban.
"#4 a youtube-os oktatásnak sztem az a célja, hogy a feltöltő pénzt lásson a videókból."
Igen, sajnos (Bár bizonyos esetekben - például ahol egy folyamatot kell bemutatni, mondjuk egy barkácsolásnál vagy teszem azt képszerkesztésnél - már több értelmét látom. De ez már oktatástechnikai kérdés.)
"4. Tehát ha jól értem, a backend fejlesztő a programozó, a frontend fejlesztő pedig magával a felülettel foglalkozik, amit a felhasználó is lát?"
Mind a kettő programozó (ezért fejlesztő), csak az egyik a kliensen futó kóddal foglalkozik (ami éppúgy lehet komplex), a másik meg a szerveren futóval.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!