A Computer Science és a Software Engineering között mik a lényegesebb különbségek?
Mármint az ilyen nevű egyetemi képzésekre gondolsz? Itt vagy egy-egy példa.
BSc Computer Science:
BSc Software engineering:
A linkekre kattintva láthatod, hogy melyik szakon milyen tárgyak fordulnak elő, két különböző egyetemen.
Viszont azt érdemes megjegyezni, hogy az egyetemtől függnek a tárgyak. Szóval előfordulhat, hogy a Computer Science is teljesen különböző két másik egyetemen, főleg ha választható tárgyak vannak. Akkor még egyetemen belül is van különbség, függően attól, hogy ki mit választ.
De egyébként röviden úgy mondanám, hogy a Computer Science egy némileg "általánosabb" informatikai szak, ami sok mindent lefed, és van benne bőven matek és elmélet is. De persze nekik is ugyanúgy vannak gyakorlatiasabb tárgyaik, mondjuk java programozás. Vannak még másféle speckóbb tárgyaik is, mint például az ethical hacking, forensics, mesterséges intelligencia, data science például. Mindenből tanulnak egy keveset, de nem merülnek el benne teljesen.
A Software engineering pedig olyan, mintha eleve 3 évig szakosodnál, és leginkább a programozáson van a hangsúly, többféle nyelveket vesznek, de ugyanúgy van nekik is matek például, meg még szintén egy-kég speckóbb tárgy, szóval némi lefedettség van a kettő között.
A mi egyetemünkön Angliában van például 3 féle IT szak. CIS ami Computing & Information Systems, van játékfejlesztés, illetve networking és system support. Illetve volt webfejlesztés is, de nem jelentleztek elegen és nem indult, helyette ment mindenki CIS-re. Mindegyik szak BSc.
Az előbbit ki lehet találni névből, de inkább egy általánosabb szak, de nincsenek nagyon speckó tárgyak mint CS-en mondjuk.
A játékfejlesztésen csak játékokkal foglalkoznak 3 éven át. Mindenféle 3d modellezés stb stb.
Networking és system support, meg mondjuk egy olyan szak, ahol egyetlen egy félév java programozás van, de ennyi. Se matek, se semmiféle nehezebb tárgy. Csak hálózattelepítés és hardware.
Ezutóbbiakat csak érdekességként írtam le, hogy egyébként milliónyi ága van az informatikának, az oktatásban meg főleg.
Számítógép-tudomány (Computer Science) a számítástudomány (Computational Science) részhalmaza, ami kifejezetten a gyakorlati problémák elméleti alapjaival foglalkozik (jól megcsavartam). Turing-gép működése, kiszámíthatóságelmélet, algoritmusok különböző gyakorlati problémák megoldására, továbbá foglalkozik adatstruktúrákkal és hálózati problémák megoldásával is. Ezeket a területeket az alkalmazott matematika területébe sorolnám. Ugyanis erről van szó: valós életbeli problémákra alkotnak egyre hatékonyabb matematikai modelleket.
Software Engineering ezzel szemben a nevéből is adódóan egy mérnöki tudomány, nem matematikával foglalkozik, viszont erősen építkezik rá: nem az algoritmusok tanulmányozásán, inkább a szoftverek tervezésén van a hangsúly.
"as the broad term for all aspects of the practice of computer programming, as opposed to the theory of computer programming, which is formally studied as a sub-discipline of computer science"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!