Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Hogy lehet számból szöveget...

Hogy lehet számból szöveget csinálni Excelben?

Figyelt kérdés

Kérdésem a következő:


Excelben táblázatot kell készítenem.


Első oszlopba a cég 4 jegyű azonosítóját kell beírni, második oszlopba a cég nevét. Sok időt tudnék megspórolni, ha nem kene egyenként bepötyögnöm a cég teljes nevèt. Ezért az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehetne a 4 jegyű számhoz hozzàrendelni a cég nevét is?



2019. júl. 12. 20:16
 1/5 anonim ***** válasza:
50%
Miért kellene egyesével? Excelen kívül ott a józan ész: CTRL+C/V. Excelben ott az automatikus kiegészítés, ami azt jelenti, hogy ha egymás alá írsz szöveget sorok kihagyása nélkül, akkor automatikusan felajánlja már az első azonos betű leütésekor a teljes előzőleg beírt szöveget, csak le kell enterezned hogy beírja. Ez két triviális megoldás ahelyett, hogy nekiállsz függvényezni és bonyolítani a dolgot.
2019. júl. 12. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Ctrl+C/V megoldàs nem jó, mert kb 400 cégnév közül kell beírni, jópàrat többször is. Maximum egyet tudok kimásolni, azzal viszont joformán semmit nem spórolok.


Tudom ha beìrom az első pàr betűt, kiadja a már egyszer beírtat, de nagyon sok a hasonló cègnév, vagyis kikell írni majdnem az egészet.


Mivel naponta kell ezt csinàlnom és nem kevés időm megy el vele, ezért érdemes lenne fügvényeket csinálnom, azt ugyis csak egyszer kell megcsinálni.

2019. júl. 12. 20:34
 3/5 anonim ***** válasza:

Az a függvény, ami megvizsgálja hogy mi egy adott tartalmú cella, és attól függően kiír valamilyen szöveget egy másikba, a HA-függvény. 400 darab HA-függvényt nem tudsz egymásba ágyazni, hogy minden cég esetén minden kódszám beírása után visszaadja az adott nevet, mert szerintem ez bőven meghaladja a karakterlimitet, plusz kisül az agyad, mire te ötezer zárójelet meg pontosvesszőt beírsz.


Adatbázis-függvények lennének esetleg jók, de én nem látok igazán (AB.MEZŐ talán?). De az is lehet, hogy ilyen komplex adatbáziskezelő programhoz már nem is Excel kellene, hanem valami direkt AB-kezelő.

2019. júl. 12. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A VLOOKUP/HLOOKUP párosról még nem hallottatok? Azért ez elég alap excelben. Nyilván inkább a VLOOKUP lesz nyerő, mert gondolom oszlopokban vannak a számok/nevek.


Magyar nyelven FKERES

2019. júl. 12. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Az a rossz minta nélkül, hogy félreérthető. Ahogy én gondolom, ahhoz tudok megoldást írni.


Ha folyton új és új kódok és cégnevek vannak, akkor nem tudok megoldást.


Ha ismétlődő (vagy javarészt ismétlődő) cégnevek vannak, én az INDEX függvényt használnám.


Az index táblázatba egyszer be kell írni a kódokat és a hozzájuk tartozó cégneveket.

Utána, naponta, elég csak a kódszámot beírni, megjelenik mellette a cégnév.


Rövid és egyszerű példán mutatom be az elvet.


1.) G és H oszlop az index lista, ezt, sajnos, egyszer meg kell írni.(Bővíthető, és az adatoknak nem kell semmiféle sorrendben lenniük; írható hozzá fejléc is.)

[link]


2.) B1 mezőbe beírom a következő képletet:

=HA(A1="";"";HA(NINCS(HOL.VAN(A1;$G$1:$G$10000;HAMIS));"A kód nincs az index táblázatban!";(INDEX($G$1:$H$10000;HOL.VAN(A1;$G$1:$G$10000;HAMIS);2))))

A képlet innen átmásolható. Nem tudom, hogyan jelenik meg; ha több sorba törve, akkor is egyben kell végig kijelölni, az Excelben majd kiegyenesedik.)

Jó nagyra szabtam, 10-ezer soros G-H oszlopos listában tud keresni. Lehet kisebbre is venni, nagyobbra is, ha úgy gondolod.


3.) B1 mezőt lehúzom akármeddig. (Ahány beírás lesz, vagy akár sokkal tovább is. Minden B mező üres, amelyik előtt üres az A mező.)

[link]

Látszik, hogy például, B8 mező üres, és az is látszik, hogy ott van benne a képlet.


4.) Beírok kódokat, a B mezők pedig kitöltődnek.

[link]

A C oszlopban megjelöltem, hogy meddig húztam le a képletet.


Eddig van a veleje. És akkor, egyéb.


5.) Feltételes formázással, a képletekkel feltöltött mezőknél, piros színű legyen „A kód nincs az index táblázatban!” szöveg.

[link]


6.) Jól működne akkor is, ha az index táblázatban többször lenne beírva ugyanaz a cég, de ez elkerülhető.

I1 mezőbe beírom:

=HA(G1="";"";HA(DARABTELI($G$1:$G$10000;G1)>1;"v";""))

J1 mezőbe beírom:

=HA(H1="";"";HA(DARABTELI($H$1:$H$10000;H1)>1;"v";""))

Így, ha ismétlődő kódot írok be, akkor I mezőben, ha ismétlődő cégnevet írok be, akkor J mezőben megjelenik egy v betű. (Persze, lehet más is, pl. már van stb.)

[link]

Lehet, hogy hosszú cégnévnél nem veszi észre az ember a v betűt.

Emiatt,

G mezőinél feltételes formázással (ha az I mezőben v van) színezéssel is figyelmeztetek, illetve, H mezőinél, ha a J mezőben v van.

[link]


7.) Hogy ne látszódjon az index táblázat

• írható valahova, távolabbi oszlopokba,

• írható másik füzetlapra,

• lehet akár másik fájlban is.

Persze, ha másik füzetlapon van, például, Munkalap2 füzetlapon, például A és B oszlopokban, akkor a mezőire, például, A1 mezőjére, Munkalap2!A1 mezőként kell hivatkozni, és mivel a képletben rögzített mező, ezért Munkalap2!$A$1 mezőként.

Ha másik fájlban van, akkor pl. 'C:\Nagy_Jani\Cégek\[Cégtár.xls]Munka1'!$A$1 mezőként.

Rendesen meghosszabbítja az amúgy sem rövid B mezős képletet, de hát, ha így jó, akkor így jó. Egyetlen mező, a B1 mező képletébe kell belebővíteni, aztán akármeddig lehúzható.

És lehet fejléceket használni, a füzetlapokat célszerűen elnevezni.


A feltételes formázást nem írtam le, nem mutattam be.

2019. júl. 17. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!