Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Miért írja sok ember itt a...

Miért írja sok ember itt a gyakorikérdéseken, hogy nem diploma függő, hogy valaki programozóként dolgozzon?

Figyelt kérdés

Rengeteg álláshírdetést átnéztem szoftverfejlesztés, programozás témakörben. Kb az összeshez elvárás volt minimum Bsc diploma. Plusz még a junior állásokhoz is 1 éves tapasztalatot kérnek. Ha valaki nem végez egyetemez, hanem mondjuk "csak" egy OKJ-t, de mellette fejleszti magát, és otthon tanul online kurzusokból (pl. Udemy-n), akkor adott esetben még több programozói tudása lesz, mint egy friss diplomásnak, aki mellette még tanult 1000 felesleges dolgot, és a cégnek kelljen betanítania, mert amúgy haszontalan a tudása.

Úgy érzem nem fair, hogy még esélyt sem adnak a munkáltatók a diploma nélkülieknek, holott meglehet, hogy simán lepipálná a diplomásta többkörös állásinterjún adott feladatokon. És hogy jelentkezzen valaki úgy, hogy 1 éves tapasztalatot várnak el még a juniot állásokra is? Hogy lesz 1 éves tapasztalata, ha SEHOL nem tud szerezni, mert mindenhova követelmény legalább 1 éves tapasztalat és/vagy diploma is. Sokan itt a gyakorikérdéseken azt állítják, hogy ez a munkakör valójában nem is diplomafüggő, és hogy OKJ-sok is dolgoznak programozóként. Szóval akkor most mi is az igazság? Tényleg el lehet diploma nélkül os helyezkedni? X éves tapasztalatot meg hogy szerezzen valaki, ha be se hívják sehova azokra a gyakornok/junior munkákra, ahol megszerezhető lenne ez az x éves tapasztalat?


2018. dec. 10. 23:36
1 2 3 4 5 6
 1/51 anonim ***** válasza:
100%

Jó kérdéseid vannak. Amennyire rálátásom van, ma sem az igazi a helyzet, bár anno rosszabb volt, még gyakorlott programozóként sem volt könnyű elhelyezkedni Budapesten, legalábbis nekem elég nehezen ment a saját kis körömön belül, mindenhez pedig nem érthetek.

A párom szerzett papírt (drága tanfolyam) s megpróbált elhelyezkedni, neki nem ment, de hamar feladta. Ismerőstől kapott ajánlatot, de messzire, az alapján elvileg vannak jól fejlődő budapesti cégek, akiknek az ilyen apróságok nem számítanak. Hogy tényleg-e? Passz.


Abban igazad van, hogy simán össze tudsz szedni több tudást, mint én az egyetemen. Az már akkor sem ért semmit önmagában, azzal kellett kezdenem, hogy tanulok webfejlesztést autodidakta módon a diploma után... S nálam azért vannak idősebb programozók, akik még nem nyugdíjasok.


Úgyhogy konkrétumot nem tudok, de ahol nagyon kell az ember, azoktól a cégektől elvárnám, hogy tudják azt, amit leírtál. Ha milliókat vesztenek azzal, hogy nincs elég emberük, akkor igazán bevállalhatnak egy kezdő diplomátlant is próbaidőre. Mert az, hogy a diplomást veszik fel, ha a másik jobb is lenne, nos, üdv az életben, ami nem fair.


A konkrét válaszok engem is érdekelnek.



A tudás egyébként nem mindig fontos. Vannak helyek, ahol mindenkit be kell tanítani a cég egyedi cuccaira. S az ember belejön és úgyis fejlesztenie kell magát. Az intelligencia, az alkalmazkodóképesség, csapatmunka s egyebek fontosabbak. A gyakorlat értékessége világos, de lehet, hogy az egyetem is csak okoz valami hasznos változásokat az ember fejében. Visszagondolva a saját esetemben szkeptikus vagyok, de azért ne csodálkozzunk, hogy a diplomának értéke van.

2018. dec. 11. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/51 anonim ***** válasza:
89%

1. Bizonyos fejlesztési munkakörökhöz, projektekhez tényleg nem kell diploma.

2. De azt hozzá kell tenni, hogy a munkaadó JOGOSAN vár el bizonyos szintű tapasztalatot - ezt leginkább munkatapasztalatban látja bizonyítottnak - hisz neki kvázi azonnal bevethető munkaerő kell, nincs ideje a pátyolgatásra.

3. Az, hogy elvégzel egy akármilyen online képzést, dicső. De az online képzések minőségében eléggé nagy a szórás.

Éppen ezért csináltatnak interjúztatáskor feladatokat; vesznek fel próbaidőre; de ha vannak saját komplexebb projekteid, azt is nagyon szívesen veszik.

2018. dec. 11. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/51 A kérdező kommentje:
#2: Melyik feladatkörökhöz nem kell diploma? Webfejlesztés? Frontend vagy Backend? Sajnos a legtöbb helyre diploma hiányában be se hívják az embert, hogy bizonyíthassa a tudását (amit akár online kurzusokon szerzett) a feladatokon keresztül. A médiában meg folyamatosan harsogják, hogy "30-40 ezer embert azonnal fel tudnának venni..milyen nagy a hiány". Ezzel szemben a diplomástól is több éves tapasztalatot várnak el a kezdő állásokhoz is. Azért egy gyakornok, junior állásra nehogy már ne legyen ideje "pátyolgatni" a munkavállalót, vagy akkor ne sírjon a szája, hogy "milyen hiány van, nincs szakember a munkára", vahy hívjon be diploma nélkülieket is, hogy bizonyíthassanak. Mert ez így nem csak értelmetlen bürokrácia, de inkorrektség és unfairség is.
2018. dec. 11. 00:40
 4/51 anonim ***** válasza:
100%

Itt valami nagyon nagy félreértés van arról, hogy a cégeknek milyen képességű jelöltek kellenek. A diplomát és az 1 év munkatapasztalatot nem kell kőbe vésett szabályként nézni - ettől függetlenül simán beadhatod a CV-t a céghez. És nem az az egy év tapasztalat szükséges a cégeknek, hanem az, hogy motivált legyél, akarj fejlődni, legyenek stabil programozáselméleti ismereteid és tudj csapatban dolgozni.


Miért is kell stabil programozáselméleti ismeret? Azért, mert a világunk túl gyorsan fejlődik. Minden nap jönnek az újabb és újabb frameworkök, technológiák, fejlődnek a programozási nyelvek. Tehát ha látsz egy álláshirdetést, valójában kicsi rá az esély, hogy te minden elvárt technológiát ismerni fogsz. Viszont ha megvannak a megfelelő elméleti ismereteid, akkor arra is képes vagy, hogy gyorsan megtanuld ezeket a technológiákat alapszinten használni - aztán majd fejlődsz benne, ahogy egyre többet használod.


Miért kell tudni csapatban dolgozni? Mert mindig lesz egy rendszer, aminek a fejlesztésébe bele fogsz csöppenni. Jobb esetben új feature-öket kell implementálnod, rosszabb esetben bugfix-eket kell termelned, de leggyakrabban mindkettőt csinálod. Először is, le fogod húzni Gitből a kódot. Kezded azzal, hogy megismered nagy vonalakban, hogy a projekt melyik része mire jó. Majd kapsz egy gyakorlófeladatot, amit el is magyaráz neked a team lead vagy egy senior kolléga, és te azt hiszed, érted, mi a feladat. De ez nem így van. Ez az a része a munkának, ahol rögtön elakadsz, de még csak értelmes kérdést sem tudsz feltenni, amíg meg nem érted azt, hogy az adott kódot miért úgy írta meg a költő, ahogy. Miután elb_sztál rá néhány órát és kezd összeállni a kép, tudsz majd feltenni kérdéseket is - és sokan itt buknak el. Fel kell merned vállalni, hogy nem tudsz valamit. Rengetegen nem mernek kérdezni, tanácsot kérni, főleg próbaidő alatt, mert azt hiszik, hogy ezzel meg is ássák a saját sírjukat az adott cégnél. Félretéve a kezdeti nehézségeket, tegyük fel, elkészül a megoldásod. Szépen csinálsz külön branchet, feltolod a kódot a szerverre, pull request-et csinálsz (ami nyilván conflict-olni fog a kollégáid eddig merge-ölt megoldásaival, szóval azt is fel kell oldani), majd jön a code review. Nem beszélve arról, hogy minden reggel van egy ún. stand-up meeting, a sprintek elején van sprint planning, sprint végén sprintzáró meeting. Ez egy csomó olyan tapasztalat, amit az otthon egyedül fejlesztgetett kis hobbiprojektjeidben nem tapasztalsz meg, de még egyetemistaként sem. Pályakezdőktől valamilyen verziókezelő ismerete elvárás szokott lenni, de csak alapszinten. Tudd, mire jó, mik a legalapvetőbb műveletei, stb. Hasonlóan a csapatmunka része az ún. ticket-kezelő rendszer, mint pl. a Jira. A feladatokat jobb esetben egy ilyen rendszeren keresztül kapod. De egyetemi és otthoni környezetben ezzel sem nagyon találkozol. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy teljesen felesleges a hobbi projekt - valóban szükség van rá, mert az interjún arról is el lehet beszélgetni és mindeközben te teljesen hazai pályákon játszol, hiszen te írtad. Ez a legjobb lehetőség arra, hogy eladd önmagad, a szakmai ismereteid bizonygatása mellett.


Pályakezdőként egy dolgon kell nagyon elgondolkozni - hogy milyen területen akarsz dolgozni, mi az, ami érdekel téged, és csak azon az egy területen elmélyedni. Az nyilván nem fog működni, hogy beadod a jelentkezésed egyszerre full-stack web devnek illetve .NET backend devnek, esetleg mellé IoT devnek is, aztán amelyik besikerül, azzal fogsz dolgozni. Sajnos azt kell, hogy mondjam, így egyik sem fog sikerülni. Mindkét területen teljesen más technológiai ismeretekre van szükség, és lehetetlen mindenből a topon lenni.

2018. dec. 11. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/51 anonim ***** válasza:

"#2: Melyik feladatkörökhöz nem kell diploma? Webfejlesztés? Frontend vagy Backend?"

Például.

* [link]

* [link]

* [link]

* [link] - "Vagy azzal egyenértékű munkatapasztalat"

* [link] - "or strong IT/ Programming experience"

* [link]

* [link]

* [link]


De saját példámból kiindulva: tőlem sem kértek diplomát Delphi + MSSQL rendszerben írt vállalatirányítási rendszer fejlesztésében való részvételkor (jómagam rendszergazda vagyok, de önszántamból foglalkoztam webes és asztali alkalmazásfejlesztéssel is).


"A médiában meg folyamatosan harsogják, hogy "30-40 ezer embert azonnal fel tudnának venni..milyen nagy a hiány"."

Hallottam már 200000-et is. ;) Meg 400000-es junior kezdőfizetést. LOL.


"Azért egy gyakornok, junior állásra nehogy már ne legyen ideje "pátyolgatni" a munkavállalót"

A gyakornok (angol nyelvterületen intern-nek hívják) és a junior két különböző kategória.

Az előbbi tanulmányait folytató hallgatóra vonatkozik, aki a cégnél kap szakmai továbbképzést; az utóbbi tanulmányait már befejező, minimális tapasztalattal rendelkező, részfeladatok elvégzésére alkalmas fejlesztőt jelöl. Az előbbiből lesz az utóbbi.

2018. dec. 11. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/51 anonim ***** válasza:
35%

Kutyat nem erdekel, hogy diplomat kernwm vagy sem. Ahogy irtak fentebb jelentkezz ra.


Az egy eves munkatapasztalat meg onnan jon, hogy pl a diplomasok mar a diplomaszerzes elott dolgozott a szakmaban mint gyakornok.

Viszont ha tudsz mutatni referencit az is kivaltja a legtobb esetben.


Ahogy mwgint csk irtak.. Tudd eloadni magad, lassak hogy ezen a teruleten akarsz dolgozni es naluk.

2018. dec. 11. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/51 anonim ***** válasza:

nekem nincs diplomám, munkát sem kellett keresnem, mert ismerős ismerősének nagyon kellett fejlesztő


alapból papír szerint webfejlesztő vagyok mégis annyira nem volt ember, hogy a cégnek megérte engem alkalmazni úgy, hogy átképeztek C# feladatokra

(igaz jó pár év tapasztalatom volt korábbról és nem csak PHP-ban fejlesztettem)


szóval, ha jó vagy a szakmában, akkor nem kell diploma, volt kollégámnak semmilyen végzettsége nem volt, igaz elkezdte az egyetemet anno, csak ott hagyta, mégis senior pozícióban volt itt és most máshol fejlesztő szintén


nem kell diploma, vannak cégek ahol pár hónapos képzésre elküldenek, már alatta kapod a fizetést, mert ennyire munkaerő hiány van, ha te nem találsz munkát fejlesztőként, akkor az a te hibád, vagy helyileg messze vagy mindentől kb


vagy papír, vagy referencia szükséges, de ha neked nincs egyik se, akkor ne csodálkozz, hogy nem kapkodnak érted


kezdj el otthon magadtól gyártani referenciákat, technológiákkal ismerkedj meg, ne csak lemorzsolódj lazsálás alatt

2018. dec. 11. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/51 anonim ***** válasza:
5%

"Úgy érzem nem fair, hogy még esélyt sem adnak a munkáltatók a diploma nélkülieknek, "


Eszednél vagy te???

Akkor téged műtsön egy diploma nélküli, autódat szerelje egy kontár, a házadat meg tervezze meg a házmester.


"holott meglehet, hogy simán lepipálná a diplomásta"


Persze, hogyne, szép álmokat.. :o)

Gyortalpaló pityuka leveri az MSc-s mérnököt, mi?

2018. dec. 11. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/51 anonim ***** válasza:
Nézd, amikor új embert keresünk a cél, hogy olyat vegyünk fel, aki hasznot termel a cégnek: azaz a feladatokat kitűzött idő alatt ellátja és nen ül rajtuk hetekig. Ehhez kell egyfajta alaptudás. Engem nem zavar, ha nincs diplomád, de még nem nagyon találkoztam olyannal aki diploma nélkül hozta ezt a szintet...mondjuk olyannal számtalannal igen, aki diplomával nem hozta.
2018. dec. 11. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/51 anonim ***** válasza:
Beugró tapasztalatod otthoni, saját projektjeidből lesz. Ha pedig egyetemet végzel, akkor gyakornokként is lehet tapasztalatod.
2018. dec. 11. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!