Mit gondoltok miért változott meg ennyire a légkör a magyar IT-ban?
Ha már a programozás témában tetted fel a kérdést:
A külföldi oldalakon sem honorálják az ostoba kérdéseket programozói témában. Repkednek a UTFG, RTFM-jellegű hozzászólások, a Stackoverflow-n szerencsére lehet pontozni a kérdést is - sok a negatív minősítésű kérdés.
Nem hiába írta Eric Steven Raymond a "Hogyan kérdezzünk okosan" című kiskátéjában még a 2000-es évek elején:
"Úgy tűnhet, durvák vagyunk a kezdőkkel, és nem foglalkozunk velük – de ez nem egészen van így.
Ami viszont igaz, hogy ellentmondást nem tűrően ellenségesek vagyunk azokkal, akik maguk semmire sem hajlandóak a kérdésfeltevés előtt. Az ilyen emberekre csak az időt pazarolnánk – csak kapni akarnak, adni soha. Az ilyenekre elvesztegetett időt érdekesebb kérdésekre fordíthatjuk, arra érdemesebbeket segíthetünk. Az ilyen embereket „vesztes”-nek hívjuk (losers, történelmi okokból gyakran így írjuk: „lusers”).
...
Ha a hozzáállásunkat valaki visszataszítónak, fennhéjázónak, esetleg gőgösnek vélné, annak javaslom, gondolja át még egyszer. Senki sem mondta, hogy térdre kell esni előttünk, sőt, tulajdonképpen mi lennénk a legboldogabbak, ha egyenlő partnerként beszélhetnénk a kérdezővel. Örömmel fogadunk magunk közé bárkit, aki megdolgozik érte. De a munkánk hatékonyságát rontja, ha olyanoknak segítünk, akik magukon sem akarnak. Aki ezt nem tudja elfogadni, annak javaslom, kössön hivatalos terméktámogatási szerződést"
Mondhatnád, hogy "de hát mindenki volt kezdő, nem?".
Viszont itt többnyire már nem kezdőszintről, hanem - mivel már (haladóbb szintű) programozásról beszélünk - feltételezzük, hogy a delikvens képes az autodidakta tanulásra, képes keresni, némi segítséggel képes angol nyelvű szöveget olvasni, képes értelmezni a dokumentációt.
Erre replikázhatnád, hogy "oké, de mi van ha tényleg elakad valaki?".
Erre meg az a válaszom, hogy nem baj, de akkor bizonyítsa a válaszadók felé, hogy tényleg küzdött a kérdés megoldásával. Mutassa be legalább az algoritmust, vagy a forráskódot, hogy mit próbált; linkelje be azokat a cikkeket, amiket olvasott a témában; adja meg milyen választ ad vissza a fordítóprogram, milyen hibajelenségek történnek, a tesztelések során milyen eredményeket kap - és milyenre várt.
Másrészt: ne várja, hogy megoldjuk helyette a feladatot - abból ugyanis nem tanul.
Harmadrészt: ha nem kielégítendő választ kap, ne morogjon, hanem legyen szíves konkretizálja a kérdést, írja le, hogy pontosan mi nem működik neki, mit próbált a probléma megoldásának érdekében, hogy lássák a hozzászólók, hogy igen ez a kérdező tényleg mindent megtesz a megfelelő válasz megkapásához, küzd érte.
Máshol sem tűrik a hülyéket a legtöbb esetben. Egyébként a probléma az, hogy túlnyomóan több itt a hülye, mint az értelmes. Napi szinten van legalább két kérdés, hogy kihajcsae, meg megbírjae a táp a configot, stb. Az ember szíve szerint bezárná ilyenkor a böngészőt, és hagyná az egészet a francba. De nem, inkább segít. És mi jön utána? A kérdezőnek áll majd feljebb, hogy de ezt így nem, meg az tuti kamu, az IT-s haverom is megmondta... Pár ilyet találsz egy nap, utána már nem fog érdekelni, hogy a következő kérdés normális-e.
Régebben én például voltam a toplista élén is, mert kevesebb hülye kérdés volt, és imádtam segíteni az embereknek. Most meg úgy indítok, hogy ékezetek nélkül írt, emoji-val telipakolt, vagy értelmezhetetlen kérdést meg sem nyitok, ami meg marad, abba beleolvasok. De sokszor még ezekből is nem egy olyan, hogy inkább nyomom is a vissza gombot.
A gyakorinak a színvonala nem reprezentálja a magyar IT "légkört".
Meg az itt válaszolók nagy része nem dolgozik programozóként.
Persze itt nem csak "már 2 éve tanulom a C-t szakközépben" tipusú kezdőkre gondolok :) persze belőlük is van rengeteg, de van a a réteg, aki már éppen eleget tud, hogy kompetensnek tünjön a témában így hiteles a válasza akár egy +5 év tapasztalattal rendelkező fejlesztőnek is.
Ez nem jelenti azt, hogy jó is, csak elhihető, hogy egy tényleges fejlesztő írta a kommentet.
Pl.: Ilyenek az egyetemisták vagy éppen gőzerővel programozni tanuló OKJsek vagy bootcampesek, akik pár blog post elolvasása után úgy érzik, hogy tökéletesen belátják a szakmát és itt karrier tanácsokat adogatnak :D
Aki járt egyetemen az tudja, hogy tele van öntelt emberekkel akik őszintén azt hiszik, hogy tudnak programozn pedig saját szavaikban nem tudják megfogalmazni mi az a enkapszuláció, de ők a "Janik", mert már egy noname könytár segítségével, mondjuk C nyelven megírtak egy akasztófa játékot.
Vagy éppen a ZHjuk max pontos lett, ahol csak egy linked listát kellet implementálniuk és mondjuk egy random szám renerátor hülyeséget írniuk.
Meg sokan csak trollkodni és kötekedni jönnek fel. Itt élik ki az agressziójukat, mert amúgy sajnálatra méltó az életük.
Egy ilyen oldalt nem lehet figyelembe venni.
Menj olyan helyekre ahol felvállalják a nevüket. pl.: facebook csoportok.
Szerintem is inkább a témaindítókkal van a baj sok esetben.
Nagyon sok az elképesztően amatőr -1. szintű kérdés. Nem tudnak az emberek ciklust és elágazást írni illetve összekombinálni. Nem tudnak elemi lépésekre bontani olyan problémákat, amikkel egy emelt szintű érettségi programozási feladatában bármikor találkozhatnak. Tipikusan nem tudják a beolvasandó adatot hogyan kellene a programban reprezentálni és azon kiválasztást, rendezést végezni.
Pár kérdéssel visszább a csávó két éve tanul programozni oktatási intézmény keretein belül és saját bevallása szerint nem tudja mi az a függvény, metódus, konstruktor, stb. El sem tudom képzelni, hogy akkor mit tanult meg ennyi idő alatt.
Néhány kérdező videóból akar megtanulni programozni, mert nem tudnak mit kezdeni egy amúgy működő kóddal. Nem tudják hova kell kattintani a felületen, fogalmuk sincs nagyjából milyen lépésekre van szükség, hogy a forráskódból futtatható állomány legyen.
Amikor mutatják, hogy meddig jutottak, a beszúrt forráskód már ránézésre sem fordulhat le, nem hogy lefusson akár hibásan is. Ott villog neki a kurzor a grafikus felületen és kiírja pirossal, hogy "itt kihagytál egy pontosvesszőt b+", de nem tudja magától kijavítani. Ja, hát igen, angolul írja ki.
Imádom, hogy ennek ellenére mindenki azon stresszel, melyik programozási nyelven kellene elkezdeni a saját 3D játék projektjét.
Programozási alapokból aligha tudsz olyan kérdést feltenni, amire ne lenne már válasz. Alapvetően egy problémát részekre kell szétszedni, akinek fingja nincs az alapokról, az nem fogja tudni ezt megtenni és így születik nyilván a húszmilliomodik hülye kérdés is, hogy hogy írjam meg ezt és ezt.
Én nemrég kezdtem el megtanulni programozni, egyelőre a ciklusok meg függvények létrehozása szintjén vagyok és érdekes módon mindenre sikerült választ találnom az interneten eddig. A legtöbbször az a bajom inkább, hogy van elképzelésem, hogy oldok meg egy problémát, csak a szintaktikát nem tudom meg még így egyben, teljesen átgondolni, hogy mi hogy működik egészen pontosan, de addig próbálkozom, míg össze nem jön, utána meg csak fogom a fejem, hogy basszus, ez mennyire egyszerű.
DE!!! Senki nem írja meg helyettem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!