Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Van itt olyan egyén aki...

Moozygoo kérdése:

Van itt olyan egyén aki programozóként dolgozik felsőoktatási papír nélkül, vagy úgy kezdett el és később úgy döntött elvégez egy egyetemet/főiskolát?

Figyelt kérdés
Az érdekelne hogy tényleg van-e realitás alapja az ilyesfajta szóbeszédeknek, miszerint valaki többnyelven tud programozni és ebben a szakmában dolgozik nap mint nap, de nincs programozói papírja. Esetleg itt vagy privátban egy rövid történetet ha megosztanátok az ilyen tapasztalataitokról, hálás lennék érte :)

2017. nov. 27. 14:47
 1/5 marcusek ***** válasza:
61%
Úgy kezdtem weboldalakat csinálni magyar cégnél, hogy nem volt csak érettségim. Azóta megcsináltam egy OKJ-s cuccot, de maga az oktatás nem sokat ért (ingyenes állami OKJ, hát sajnos annyit is ér amennyibe került). Szerintem ezt a munkaadók is tudják, ezért nem is erőltetik annyira. Nem árt a papír, de ha magabiztosan tudod a dolgod, akkor nem igazán kell, főleg mivel a cégek már kezdenek a saját képzés útjára lépni. Én elmentem fősuliba is, 2.5 évig bírtam, aztán eljöttem. Mind az 5 elvégzett félévemben megvolt a kreditem, nem azért jöttem el, mert nem tudtam volna megcsinálni, hanem mert nem akartam félévente 0.5 millát kidobni a nagy semmire. A magyar programfejlesztők világszínvonalúak, de csak az, aki magát képzi, mert az oktatásunk a béka segge alatt van, ráadásul le is van maradva úgy 10-20 évvel.
2017. nov. 27. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm hogy megosztottad ezt velem, ment a zöld pacsi
2017. nov. 27. 17:53
 3/5 2*Sü ***** válasza:
73%

Én villamosenergia-ipari technikusként végeztem. Innen úgy logikus folytatásként jött, hogy villamosmérnöknek tanuljak tovább. De az oktatási rendszer finoman szólva katasztrofális volt. Akkor jöttem rá, hogy tulajdonképpen 10 éves korom óta programozok, miért ne menjek át informatika szakra. Így is történt. De itt még pocsékabb körülmények voltak, én meg lusta is voltam, így kibuktam.


De akkor, mikor félbehagytam a főiskolát, már pár hónapja benne voltam egy nagyobb programozási projektben. Egy ismerősöm révén kaptam meg a munkát. Az álláskeresés annyiból állt, hogy felhívtam a főnökömet, és megkérdeztem, nem akar-e főállásban felvenni. Akart… Azóta is ott dolgozom, immár vagy 17 éve. Közben bővültünk, és bár a cégnek nem főtevékenysége az informatika, de már ketten vagyunk programozók, van egy rendszergazdánk és egy mindenesünk.


Főleg az elején minden rám szakadt, a rendszergazdai tevékenység, a programozás, a tervezés, néha még a tárgyalás is.


Anno Commodore Basicben kezdtem, aztán jött a pascal, aztán az assembly, előbb csak Pascal betétként, majd alla nature. (Videókártya, hangkártya programozás.) Innen jött a Delphi, illetve az SQL. Majd jött a web őskorában a HTML, CSS, javascript. (Akkor még sehol nem volt PHP.) Később a Flash, Flex, amiben egy komolyabb projektet is összedobtunk. Aztán jött a PHP, MySQL, node.js. Persze idővel a webszerverek fenntartása is rám szakadt (apache2, nginx, postfix, bind, dovecot, stb…). A linux parancssort is egész jól forgatom, nem esek kétségbe egy komplexebb dolognak a shell scriptben való megírásától sem. Kóstolgatás szinten foglalkoztam kicsit C-vel, C++-al, C#-al, Javaval (főleg Android alkalmazáskészítésként). Meg persze sokféle dologgal még, a POVRay-től kezdve az Excel makrókig. Most pl. hobbiként a neurális hálózatok felé kacsintgatok. Hogy ez nagy tudás-e, vagy sem? Relatív. Alapvetően full stack developerként azt gondolom, hogy elég, főleg úgy, hogy kicsit többek is vagyunk a kollégámmal, mint fejlesztők, egyben tervezők, meg szerelők is vagyunk, ha nagyon kell.


Bár még soha nem voltam állásinterjún, de azt hiszem a referenciám bőven helyettesíti a végzettséget. Ahol csak a papír fontos, ott én is papír lennék. Azt gondolom, hogy az informatika, de még a programozás is túl szerteágazó. Ismerek olyan embert, aki lediplomázott – a szakdolgozata felét én írtam meg –, de képtelen lenne egy épkézláb programot összedobni bármilyen nyelven. Én viszont már középiskolás korom kezdetén írtam két szólamot is tudó kottaszerkesztő és lejátszó programot DOS alá, ami kezelte a tempót, az előjegyzéseket, a pontozott ritmusokat, triolákat, hajlításokat.


Mivel kis cégnél vagyok, nincs azért nagy tapasztalatom nagyobb teamben való fejlesztésben, bár a kollégámtól hallottam róla eleget. Bizonyára van az a szint, amiben gányolásnak tűnhet amit csinálok, meg van az a szint, amiben ugyanez tűnhet vérprofizmusnak.

2017. nov. 27. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Az előttem szólókkal ellentétben, nekem adott a főiskola, ráadásul csupa hasznosat, értékeset, amivel több, jobb lettem. Felét sem érném most.

Nagyon nagy hiba lett volna kihagyni.

Ráadásul, volt olyan anyag, amire én is azt mondtam, hogy, na, ezt már tényleg nem kéne.

Hát, vicc, de ahogy munkába álltam, éppen arra volt szükség. Én meg bújhattam a jegyzeteket, mert abból a témából éppen nem voltam túl perfekt.

2017. nov. 28. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Bocsi, hogy beszállok a vitába, kicsit off válasz lesz, de a főiskolai/egyetemi végzettség ellen/mellett irnék a t9bbi válaszadónak:D


Az, hogy valaki nem végzi el nem jelent semmit. Az én Párom vezetői szerepet kapott nem olyan régen, pedig csak 1,5 éve kezdte a főiskolát. A legjobban tényleg az önképzés számít, ezt bármelyik területre igaz szerintem. Ha van elég tapasztalat, az rengeteg esetben felülírja azt a nyomorék papírt amit kapsz. Én is 4 éve szívok egy karon, mert szánalmas a képzés színvonala, a tanterv stb. Saját magamtól megoldottam volna, magyarázat nélkül, kisebb enegerfia befektetéssel.

Ami az egyetemek mellett szól, az az, hogy ez nem óvoda.... Neked kell utánajárni mindennek és nem fogják a szádba rágni. Alap dolog egy diploma megléte.

És amit xy nem sajátított el/nézett utána azért nem az intézmény a felelős. Persze azon vitatkozhatnánk, hogy olyan emberek is bekerülnek illetve ki (dpilomával), akiknek az adott területre vonatkozó kompetencia-szintje szánalomra méltó.


Szóval papír ide vagy oda a tapasztalat a legfontosabb, de jó ha van papírod/bizonyítékod. Én mindenesetre megcsinálom(épp most írom a szakdolgozatomat), de a többi rajtam múlik.

Pacsi :)

2017. dec. 1. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!