Mi számít programozáson belül kuli munkának?
Szia!
Köszi a választ, írtam privát üzenetet.
A lényeg az lenne, hogy egy erre kiképzett csapat képes lehet-e programozói segédmunkára távmunkában?
Vannak-e a programozásnak olyan területei ahol ez elképzelhető, és ahol erre nagyobb arányban lenne is igény?
Úgy gondolom, hogy főleg kisebb közepes cégek számára lehetne érdekes egy ilyen lehetőség, akik hirtelen megnyernek egy nagyobb projektet, és még nem tudják, hogy honnan pótolják a hirtelen megnövekedett humán erőforrás igényüket. Vagy pont azért vágnának bele egy nagyobb projektbe, mert igény esetén bérelhetnek programozói segédmunkást
Másképp:
A programozásnak vannak-e olyan területei amelyek szétdarabolhatóak úgy mint például az autógyártásban. A szalagmunkásnak ott sem kell gépészmérnöknek lennie ahhoz, hogy részt tudjon venni a gyártási folyamatban. Mely területek lehet igény legnagyobb számban "programozói szalagmunkásra"?
1,5 év alatt sok mindent meg lehet tanulni. Ha heti 5 órát tanulsz akkor még a junior szintre sem jutnál el.
Ha napi szinten tanulnál legalább 5 órát 1,5 év alatt fel tudnád magadat tornászni egy normális szintre.
Pl.: Scott Young, amerikai újságíró, 1 év alatt elvégezte az MIT CS bachelor's degree programot otthonról.
Nem... nem vették fel az MITre, hanem az MITnek az oldalán fent van minden anyag amit leadnak az ott tanulóknak és nagyon sok előadásról még videó is van. Ő megcsinálta online a vizsgákat és le is ellenőrizte magának. 1 év eltelte után sok nagy cég munkát ajánlott neki, de vissza utasította, mert jobban szereti az újságírást.
És mielőtt megkérdeznéd ... nem ... ő nem egy zseni, átalagos az IQ szintje, csak napi szinten több órát tanult, úgy, hogy az újságírói feladatait is ellátta.
Szóval az a 1,5 év nagyon kevés és sok is lehet. Éppen ezért hülyeség azon gondolkozni, hogy milyen "aljas munkák" vannak a programozáson belül.
Ha ki kellet tenned ezt a kérdést, nem hiszem, hogy Scott Young nyomdokaiba lépnél...
Ne így akarj betörni az IT világba.
Mellesleg a kisebb cégeknek se érdeke, hogy kókány munkát adjanak ki. Nagyobb projektbe meg eleve nem vágnak bele, ha nincs meg a kellő szakképzett/megbízható erőforrás (gondolj csak bele, elvállalnak egy nagyobb lehetőséget és felvesznek pár teljesen ismeretlen, szakképzetlen embert? És ha nem tudják betanítani? Vagy ha simán otthagyják, mert nem szeretik?).
Ennek nem ez a módja. Még a manuális teszteléshez is kell némi logika és kreativitás.
Ez leginkább akkor tud működni, és páran mi is gondokodtunk hasonlón, ha normális mentorprogram keretében tudjátok megoldani. Nekem az volt a gondolatom, hogy max 3-4 fős csapatokat hozunk létre, a csapatokat pedig mentorok irányítják, olyan senior fejlesztők, akik kellő szakmai tudással és érzékkel rendelkeznek a feladatok szétosztásában.
Megfelelő módszertanok és processzek alkalmazásával a csapatok a metnorok hathatós közreműködésével jól tudnak dolgozni.
Tanulók alkalmazása viszont valahol mindenképpen plusz költséget jelent, de szerintem rohadtul megéri a befektetés.
(Írj privátban, szívesen segítek egyébként a projektben)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!