Programozók: mennyi az IQ-tok?
"Az IQ teszteken csak ábrák vannak, semmi szöveg. "
:o))
Az IQ tesztek alanya nem kell hogy tudjon olvasni. Különféle tesztek vannak, akadnak kérdések is de ezeket a tesztvezető olvassa fel az alanynak. A kérdések egyike-másika kultúra-specifikus, tehát pl. ki írta az anyám tyúkja c. verset?
Elvileg nincs akadálya annak, hogy nemzetközi tesztet kidolgozzanak, hiszen a reál tárgyak jó részét (matek, fizika, kémia, stb) midenütt ugyanúgy tanítják.
Az IQ-nak egy szint felett nincs sok köze a programfejlesztéshez, mint készséghez.
Alacsony IQ-val is lehet valaki jó programozó. Az analitikus gondolkodásmód az, ami meg kell legyen.
14: Az IQ készség.
Van akinek jó a készsége, képessége ahhoz, hogy megértse, művelje a matematikát, van akinek csak kevesebb. E kettő közötti különbség mérhető.
Úgy érted, hogy az IQ a matematikát méri?
Vagy hogy a programozáshoz kell/nem kell a matematika?
Az "analitikus gondolkodásmód" kifejezésed értelmezésére lennék kíváncsi.
Elég sokat forgolódtam programozók között. Néhány tiszteletet érdemlő kivételtől eltekintve az egójuk sokkal magasabb volt az IQ-juknál - ha az egójukról az IQ-jukra estek volna, sokan törték volna össze magukat.
Másrészt, a programozás - szorosabban véve kódolás - sajátos gondolkodásmódot igényel. A programozó egyfajta tolmácsnak felel meg az emberi megfogalmazású probléma, és a gépi logika között. Ebben a szerepkörben túl sok IQ-t nem várnék el.
A bonyolult szoftverrendszereket fejlesztő projektek elemző, tervező tagjainak az IQ-ja már más tészta. A valóság modellezéséhez, szoftverrendszerekre való leképezéséhez szükség van magas IQ-ra.
IQ-nál nem érdekes sem a matek, sem a fizika, de még az sem, hogy tudod-e, hogy ki írta az anyám tyúkját. Sokan beleesnek abba a hibába, hogy összekeverik az intelligenciát a műveltséggel.
Első analitikus gondolkodásmód, a második pedig lexikális tudás. Az IQ teszt az elsőt méri. Nem kell hozzá sem a szorzótábla ismerete, sem a kortárs művészetek ismerete.
A kérdésre pedig: A programozóknál fontos, hogy egy probléma megoldására tudjon egy absztrakt modellt tervezni. Ebben segít a magas IQ.
Nem, a matek csak egy példa volt.
Az IQ teszt készségek meglétét vizsgálja. Több félét. Ezekből von egy átlagot. Ez lesz az alany IQ-ja, számszerűsítve.
Az analitikus gondolkodásmódra egy példa:
Valaki észrevette, hogy a boltokban azzal, hogy ha véletlenszerű helyett módszeresen pakolják az árukat a polcokra, befolyásolni lehet a fogyasztást. Ez az ember analitikus gondolkdásmódú volt, hiszen vizsgált egy kiinduló állapotot, felállított egy hipotézist és igazolta azt.
A programfejlesztésnél ilyen készségre szükség van, de szükség van egyéb készségekre is, mint pl. a jó memória, vagy az absztrakciós készség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!