Mely programozói nyelvek hasonlítanak egymásra a leginkább?
Hát a legtöbb mai nyelv (C,) C++ szintaxishoz igyekszik közelíteni, mivel ez egy kvázi szabvány lett. Ezen kívül szemléletben eléggé különböznek a használt nyelvek.
Kezdésnek mondjuk egy Java, vagy egy C# alap szintű elsajátítása jó döntés lehet. Szintaxisban hasonlítanak, és sok egyszerűsítés van bennük, ami miatt viszonylag gyorsan tudsz majd látványos dolgokat készíteni velük.
Szerintem a C és a C++. Vagy a PHP és a Perl.
De ez túl azon, hogy kicsit szubjektív megítélés kérdése, attól is függ, hogy mit tekintünk külön nyelvnek. Van, aki például a C++-t a C egy bővített dialektusának tekinti. A "hivatalos" szakirodalom szerint persze külön nyelv. De pl. az Object Pascal és a standard Pascal között is hasonló a viszony, azt mégis legtöbben ugyanannak a nyelvnek tekintik. Vagy ott van pl. a D nyelv, ami egy bővített C++. Egyesek szerint külön nyelv. Mások szerint csak egy dialektus. A PHP pedig eredetileg egy Perl-bővítményként kezdte. A klasszikus Visual Basicet pedig a legtöbben egy lapon említik a VB.NET-tel, pedig jókora különbségek vannak köztük.
Szóval már csak ezért sem egyértelmű a kérdés.
Annyi bizonyos, hogy azok a nyelvek, amiket ugyanazon ős inspirált, vagy amik ugyanabból a nyelvből fejlődtek ki, azoknál nagyfokú hasonlóság tapasztalható.
De végső soron a legtöbb hasonló elvű programozási nyelv hasonlít egymásra. Pl a Neumann-elvű nyelvek mindegyike nagyfokú hasonlóságot mutat. Ellenben pl. egy Forth vagy Logo minimáis hasonlóságot sem mutat mondjuk a C++-szal.
#2: én inkább azt jelölném meg oknak, hogy ugyanaz volt az "ős"-nyelv, amiből kialakultak. Kezdő nyelvnek a Java-t pedig annak ajánlanám, akivel meg akarom utáltatni a programozást. Félreértés ne essék, szeretek Java-ban programozni, mint ahogy C-ben is, de az, hogy az egykori évfolyamunkban a C(++)-os csoportban 30-ból ketten vittük többre a kegyelemkettesnél, míg a Pascal-os csoportban ugyanez az arány 15 főből 5-6 körül mozgott, azt hiszem, mutat valamit.
A szintaxis meg tanuláskor irreleváns. PROGRAMOZNI kell megtanulni, elemezni a problémát, részekre bontani, és algoritmizálni. A nyelv ehhez csak az eszközt adja, és a tanulási fázisban nem célravezető az, ha a nyelvi sajátosságokon van a hangsúly, és nem magán a programozáson.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!