Dolgozó programozók! Milyen feladatokat kaptok a munkahelyen?
Sziasztok! Jelenleg rendszergazdai OKJ-s képzésen veszek részt, azonban a képzésen vannak programozói órák (adatb. és szoft. fejlesztés). Vagyok egy bizonyos szinten, eljutottam addig, hogy tudok session alapú regisztrációs rendszert csinálni, tudom kezelni a mySQL adatbázist, alap css, stb. Mivel a gyakorlat kedvéért többször megcsináltam pl. a regisztrációs/bejelentkezős rendszert, most azon a szinten tartok, hogy fél óra alatt megírok egy ilyet. Az lenne a kérdésem, hogy aki valamilyen cégnél, webfejlesztőként dolgozik, konkrétan milyen megbízásokat, feladatokat kap? Vagy ha valaki annyira ért hozzá, megcsinálja egy órában, a maradék hét órában meg úgy csinál mint aki dolgozik, közbe meg megy a szabad foglalkozás? :D
Avagy ha kérnek is fejlesztéseket, milyen típusúakat? Például mennyi idő alatt várják el egy munkahelyen a reg/log rendszer elkészítését?
Nem csak webfejlesztőknek szól a kérdés, alapvetőleg kíváncsi vagyok milyen egy programozó élete a munkahelyén. A fizetés milyen? Szeretitek? Megéri programtervezői főiskolát választani? Előre is köszönöm. :)
Bár én már rég nem dolgozok programozóként, volt idő, amikor igen. Webfejlesztő voltam. Nem kerestem nagyon sokat (pedig már akkor is az folyt a csapból is, hogy a programozóknak jól megy, azóta ez igencsak fokozódott), de azért annyira nem vészesen rosszul, s elvoltam egy ideig (mivel a körülmények folyamatosan romlottak s a végén kiléptem).
Szerinted van valami nagy egység ebben? Kinek sokat kell dolgoznia, kinek keveset, kinél ilyenek az elvárások, kinél másmilyen. Nekem volt kemény túlórázós korszak (kemény határidős munkáknál. poénos, ha nincs túl sűrűn s elég jó vagy :) bár a munkával rengeteget késő designerek azért sokat tudnak rontani) s amit írtál, az 1 óra munka, 7 óra más (netezés) is...
Nekem még teljesen grafikus bannereket és játékdesignt is kellett csinálnom néha, nemhogy programozói munkákat...
S hol gányolni kellett a fő oldalunkon, ami fantasztikusan rugalmas volt, de a kliensek, akik a pénzt hozták, azért kitaláltak valami speckót, ami borította a dolgot (s pénz beszél, pedig utálok gányolni), hol pedig hónapokig dolgoztam egyetlen komoly oldalon (plusz közben ami apróságok beestek). Ez változó.
Aki pusztán játékprogramozó, az játékokat ír. Ez ilyen.
S van, aki egyedül dolgozik, maximum designerekkel s a mindent összefogó menedzserrel, van, aki nagy csapatban. Nekem kis csapat és egyedüli munka is volt, extra esetben én voltam a designer is (bár akkoriban nem voltam benne jó, egy alap esztétikai érzék nem sokra elég).
Reg/log rendszer? Mit tudom én, nekem komplett admin oldal adatbázistervezéssel meg komplett honlap vagy játék volt, a regisztrációs rész csak egy rész, azt mindig újrahasznosítottam, ha jól értem, hogy mire gondolsz.
De a legextrémebb "hoppá, jut eszembe, 3 nap múlva el kell készülnie egy oldalnak, design nincs, csak ez a pár kép, csináljatok valamit" kivételével nekem aztán sosem volt gondom a határidőkkel. Nem úgy ment, hogy na most félóra alatt írjak meg valamit from scratch mert különben.
Persze létezhetnek olyan helyek is, én nem tudhatom, de szerintem a legtöbb helyen emberek vannak, nem gépek s ez valahol azért le is jön a munkafolyamatokban.
Kánikulában az agyam képességei töredékére esnek, de így sem dühítettem fel a főnökeimet a lassúságommal. Mondjuk IQ-m az van, néha biztos ér valamit.
Mentségemre szóljon, hogy az első körben csak ismerkedtem az egész sessionnel, másodjára állt össze, talán nem is volt fél óra, de harmadjára biztos vagyok benne, hogy még ennyi idő sem lesz. :D
A rendszergazdai meg csak egy plusz papír, mivel megtetszett a programozás ebben az irányba mennék, csak előtte gondoltam érdeklődök.
Egyébként mi van akkor ha egy weboldal elkészül? Vagy nincs olyan, mindig kell valami plusz funkció, mindaddig amíg tart a programozó hozzáértése?
Nézd, nulla tudással is el lehet helyezkedni, vannak helyek, ahol speciális környezetben dolgoznak, semmit nem érsz a másféle tudásoddal azon túl, hogy gyakorlottabb vagy a tanulásban s talán könnyebben megy az új. Ott betanítanak arra a rendszerre aztán hadd szóljon. Bár ez nem webfejlesztés.
Ami neked van, az nekem még elég volt anno, de az tizenpár éve volt... Közben felszedtem a Flasht, béke poraira (sokan utálták, tényleg megvoltak a problémái, de én elvoltam vele, tudtam, hogyan kell optimalizálni s mit nem célszerű erőltetni benne)... Váltani kell s egész életedben tanulni, remélem, ez nem újdonság.
Hogy manapság mi kell? Jó kérdés, de tényleg a semmi és a szinte minden között van az elvárás. Fogj egy állást, ahol elég vagy te is, aztán menet közben belejössz. Ha értelmes vagy, ez fog történni, hacsak nem harapsz túl nagyot.
Főiskola? Nekem egyetemi diplomám van, ha eszem van, 3 év után hagyom, mielőtt betelik a piac, na mindegy, akkor főiskolait kaptam volna. Nos, tapasztalataim szerint tudás kell, nem papír, bár biztos van, amikor az utóbbi is számít, főleg, ha sokat még nem tudsz felmutatni. De ha jó vagy, elhelyezkedsz papír nélkül is vagy inkább megélsz állás nélkül.
De sokaknak hasznos lehet egy megfelelő tanfolyam vagy iskola. A párom most olyan tanfolyamra jár, ahol benyomják a végén valahova, elsősorban emiatt jár, mert tanulni remekül tudna magától is. A webfejlesztői tudásom teljes skáláját magam tanultam én is, az egyetemen pont nem volt szó ilyesmiről az én időmben, igaz, amikor kezdtem, még www is épphogy volt :D
A tanulási képesség, az intelligencia, a megfelelő beállítottság meg effélék sokat számítanak, azt hiszem.
Amikor elkészül egy honlap, sok dolog történhet. Megint régi sztorikkal foglak untatni, de hát ez van, ha az ember már nem készít oldalakat, régen viszont tette.
Sok esetben az oldal elkészült és erről ennyit. Volt, hogy pár hétig kellett egyáltalán működnie, mert egy időszakos játékra volt. Volt, hogy az admin oldallal onnantól elvolt a tulaj. S volt, hogy igenis kellett rajta dolgozni, de ez inkább a saját tulajdonú oldalaknál jelent meg. Olykor kellhet új funkció, igen. S szerencsétlenebb dolgok is, problémák azért vannak. Béna s mások által egészen kiismerhetetlen formában megírt bonyolult admin oldal, speciális hópehely kliensek, s
egyszer volt, hogy a PHP új verziójában olyan óriási változások történtek, hogy a verzióváltás után az oldal megszűnt rendesen működni s át kellett írni a megváltozott függvényneveket...
De most már hagyom, ezeknek nem tudom, mekkora része vihető át a jelenre, bár hogy az emberek egy jelentős része ma is keresztbetesz a másiknak a munkájával és csapatmunkásként sem tud csapatban dolgozni, az valószínű.
Hát nem tudom mit csinálnék, ha csak reg és login rendszert kéne fejlesztenem egész nap :D elég egy síkú lenne a dolog...
Volt olyan, hogy 0-ról nekem kellett megcsinálnom egy egész weboldalt, volt egy ötlet ami eléggé felszínes volt, nekem kellett mindent megtervezni a designon kívül...
Kb mintha azt mondták volna neked, hogy "akarok egy autót" és ha visszakérdezel csak annyit kapsz: "tudod legyen 4 kereke, motorja, ablaka..."
Az egy elég sos projekt volt, de konkrétumok nélkül.
Kaptam egy design tervet PDF-ben!!! Amit kb feldugtam volna a designernek :D vagy 5 kört futottam amire eljutottunk oda, hogy megkapjam a színkódokat és a képeket...SOS munka, tegnapra kellett, egyedül kellett csinálnom, de még sakkozzak a designerrel és végezzem el az ő munkáját is...
A másik sos projekt szintén olyan volt, hogy egyedül csináltam kevés infóból, na ott nagyobb problémák akadtak :D a megrendelő nem értette minek kell a regisztrációnál jelszó :D
Volt egy harmadik ahol szintén 0-ról csináltam, először sokkal egyszerűbbnek tűnt, de aztán bonyolítottak rajta bőven. Még ez, még az, még amaz kell...
Ott egy txt-ből csináltam PHP-kat és SQL táblákat.
A txt csak az adatok struktúráját tartalmazta.
Főleg olyan feladatokat kapok munkahelyen, hogy egy már meglevő rendszert (1-10+ éves kódok) kell javítani, vagy továbbfejleszteni. Dokumentáció vagy nincs, vagy hiányos, vagy a legrosszabb: hülyeségeket tartalmaz...na ilyenkor kell doksikat írni és/vagy módosítani (ez nagyon fontos lépés!!!).
23F
Most komolyan írtál egy regisztrációs, bejelentkezős felületet? És ezt begyakoroltad, hogy fél óra alatt menjen? :D Minek? :D Ugyan azt megcsináltad többször? :D Ez a gyakorlatban úgy megy, hogy copy, paste.
Ez egyetemen egy webfejlesztés kurzuson belül mondjuk egy olyan 2. heti anyag, lenyomják másfél óra alatt és csók a családnak.
Látszik, hogy eléggé távolról sincs lövésed a dolgokhoz, de ha érdekel amit tanulsz, akkor én mindenképp javasolnám az egyetemet, bele leszel kényszerítve, hogy foglalkozz vele (normálisan) és ne ugyan azt írd újra 15x...
Persze, mert nem konkrétan erről szól ez a szak, inkább a hardveri részekről, viszont engem elkezdett érdekelni, és magamtól ez tűnt a "legbonyolultabbaknak".
Azóta mondjuk írtam egy alapszintű neveldét, meg webshoprendszert, szóval jó úton haladok. :D
Az egyetem a jövő meséje, persze nem vetem el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!