Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Lehet olyan programot készíten...

Lehet olyan programot készíteni mint a vasemberben jarvis?

Figyelt kérdés
2016. márc. 19. 08:46
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Természetesen lehet. Csak egyelőre nem sikerült még senkinek, pedig a mesterséges intelligencián nagyon sokan dolgoznak :)


De az biztos, hogy lehetséges lesz. Az agyunk véges összetettségű, tehát előbb-utóbb le tudjuk modellezni pontosan.

2016. márc. 19. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
97%

"De az biztos, hogy lehetséges lesz."


Megint kénytelen leszek neked ellentmondani.

A mesterséges intelligencia több annál, hogy sem lemodellezzük az emberi agyat és kész. Bár tény, hogy ez sem egyszerű feladat és kétséges, hogy valaha is képesek leszünk-e ezt megvalósítani.

A mesterséges intelligencia azt jelentené, hogy a gép az emberével egyenértékű alkotó tevékenységre képes. Ez ma még nyomokban sem létezik. Meglehet, soha nem is fog. Ma mindössze ott tartunk, hogy az ember által bevitt információt képes a gép feldolgozni és abból egy korábban nem létező információt kreál.

Azonban ez, bár a gép gyorsan teszi, csak bizonyos körülmények esetén valósulhat meg.

Pongyolán fogalmazva, például, előre nem látott, vagy nem látható eseményekre a gép nem képes jól, vagy legalábbis az embernél jobban reagálni, nem képes önálló gondolati terméket létrehozni, stb.

Ha tegyük fel, betáplálnánk egy számítógépbe az összes filozófiai munkát, akkor azokból a gép nem lenne képes új, használható filozófiai téziseket előállítani.

2016. márc. 19. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
"használható filozófia" = bölcsészmérnök
2016. márc. 19. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
84%

10:36,


Ezzel tehát azt feltételezed, hogy van az emberi agyon kívül valami, lélek vagy akármi?


Mert ha nincs (és egyelőre semmi, de abszolút semmi bizonyíték nincs ilyen külső entitásra), akkor az emberi agy pontos modellje képes arra, amit az emberi agy elvégez. Sőt, minden bizonnyal vannak egy mesterséges intelligencia szempontjából teljesen fölösleges részek is, amiket alapból ki lehet dobni a kukába.


Amúgy, ajánlom figyelmedbe a mostani Go mestert verő AlphaGo programot. Ő már gondolkozik, hiszen a Go stratégiát igényel, amit a gép maga talál ki a tanulmányaiból. Nem beletáplálták, és kiszámol előre x lépést (mint a legtöbb sakk program teszi) és abból kiválasztja számára a legideálisabbat megadott paraméterek alapján, hanem lényegesen előrébb van már.


Persze, itt most bele lehetne menni filozófiai vitába, hogy akkor most mi is a gondolkozás, meg mit veszünk új filozófiai gondolatnak, deee ezt hagyjuk meg a bölcsészeknek :)

2016. márc. 19. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
42%

4:


Nem a lélekről van szó. Egyszerűen csak arról, hogy amíg az emberi agy képes gondolkozni, addig a gép nem. Az emberi agy leképezésére akkor lesz egyáltalán reményünk, ha meg fogjuk tudni válaszolni, hogyan is működik az agy, mi az, hogy emberi gondolkodás. Mert ma még ezekre a kérdésekre képtelenek vagyunk egzakt választ adni.


A sakkprogramok tulajdonképpen meglehetősen egyszerűek.

Csak definiálni kell a játék szabályait, 8x8-as játékmező, 16-16 figura, stb. - ami azért nem nehéz - és írni egy algoritmust a majdani állapotok kielemzésére és tulajdonképpen kész is van. Az már csak tárterület és idő kérdése, hogy a program milyen lépésszámig analizálja ki az éppen adott szituációt. A sakkprogramok rendre azért és csak azért nyernek az ember ellen, mert nem fáradnak el. Ez az egyetlen előnyük, semmi más. De ez csak az intelligencia szimulálása, nem pedig maga az intelligencia.

Ugyanez a helyzet a Go esetében is. Ez is bizonyítja, hogy a számítógép alkalmas nagyon gyorsan dönteni, nagyon precízen végrehajtani egyes döntéseket, de nem alkalmas absztrakcióra, nem képes arra, amire az emberi agy.


Nagyon egyszerű példa:

Ha én azt mondom neked, hogy 'sok meleget nyom a vidkarim' akkor azt te megérted, ha azt mondom, hogy megadta magát a bluszi tuszi a gépemben, azt is jó eséllyel megérted, még akkor is ha a bluszi tuszi, vagy a vidkari szavakat előtte soha nem hallottad. És akkor még nem is fogalmaztam olyan nagyon áthallásosan. A gép erre a megértésre nem képes, hiába tanítjuk meg magyarul, mert hiányzik belőle az elvonatkoztatási képesség, ami az emberi elme sajátja.


És hát, a sebesség. Itt is vannak gondok, mert míg én képes vagyok felismerni nagyon összetett alakzatokat (arcfelismerés) szemvillanás alatt, addig ugyanerre a számítógépnek hozzám képest elég sok időre van szüksége, már ha az adott gép egyáltalán képes erre. Én meg tudom állapítani az egyik barátomról már a mozgása alapján, hogy ő az, holott még olyan távol van tőlem, hogy nem látom az arcát. Ugyanezt a gép nem tudja megtenni. Lehetne ilyen épet építeni, felprogramozni, de sok erőforrásigénnyel és akkor még mindig ott tartanánk, hogy a gép ezt tudja, de csak ezt, semmi mást. Ez talán érzékelteti, hogy még egy 10 éves gyerek ismeretanyaga, képességei is milyen hallatlanul komolyak egy mai szuper-számítógéphez képest. Pedig nem valódi gondolkodásról beszélek, mindössze csak annak realisztikus szimulációjáról.


A turing tesztet a mai napig nem teljesítette még számítógép, pedig ott csak ez a feladat. Hogy szimuláljon a masina egy valódi embert mindössze öt percen keresztül úgy, hogy a vele vezetéken keresztül kommunikáló személy ne ismerje fel, hogy egy géppel társalog. Hát itt tartunk jelenleg.

2016. márc. 19. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Az emberi agy lemodellezése nagyon szépen hangzik, csakhogy millió falba ütközik. Ebből a két legjelentősebb, hogy az emberi agy pontos működése a mai napig nem teljesen egyértelmű, valamint, hogy az emberi agy TELJESEN más elven működik, mint egy számítógép. (Akárhogy is próbáljuk szépíteni, meg foldozgatni, a számítógép bitekben 'gondolkodik', bináris adatok sokaságából építi fel az információkat. Az emberi agy ezzel szemben teljesen eltérve ettől, kémiai reakciókkal működik, és távolról sem úgy működik, hogy konkrét információkat 'írunk' az agyunkba. Az emberi agyban minden emlék, gondolat, döntés asszociációs elven keletkezik. Nem pusztán információtárolásról van szó, hanem kapcsolati rendszerek széles tárházáról.


Egy jól érzékelhető példa, hogy megérzel egy illatot, és azonnal eszedbe jut egy sok évvel ezelőtti nyaralás minden részlete, mert ott is ezt az illatot érezted anno. És ez még az egyszerűbb esetek közé tartozik, az igazság az, hogy az agyunk olyan szinten absztrakt és asszociáción alapuló működéssel bír, hogy a számítógépek ezt kérdéses, hogy valaha szimulálni akarják. Ne feledd: Az agynak ez a természetes működési elve. Olyan egyszerű folyamat ez az agyunk számára, mint a számítógépnek két bit megcserélése. De a számítógépet megtanítani asszociáltan gondolkozni lehetetlen, a saját elvén megpróbálhatod szimulálni, utánozni, de ez még a legegyszerűbb dolgoknál is méretes erőforrást igényel. Mintha lovat tanítanál csettinteni.

2016. márc. 19. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Amit értünk azt le tudjuk programozni - a saját működésünket csak nagyon magas szinten ismerjük, ennélfogvamég jó sokáig nem lesz erre példa. Idővel erre is egészen biztosan lesz példa, de erős a gyanúm, hogy ehhez teljesen nulláról kell újragondolni a számítógépet - ez a gép arra készült, amit a neve is sugall, számolni, utasítások alapján műveleteket végezni, semmi egyébre. Mi az oka annak, hogy jól esik döglődni, ha valami dolgod lenne, de máskor megőrülsz, ha nem tudsz mit csinálni? Na, ha a gép majd képes lesz feltenni ezt a kérdést(és megválaszolni!), akkor lesz Jarvis is.
2016. márc. 20. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Akkor lehet majd csak megcsinálni ha az emberi agy minden folyamatát le tudjuk írni matematikai képletekben (előbb utóbb el jön ez az idő is). Onnantól kezdve már szabad az út.
2016. márc. 20. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim válasza:
hogy tudnád pl a humort leprogramozni úgy, hogy a gép is értse azt, ne csak generálja?
2016. márc. 20. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

" hogy tudnád pl a humort leprogramozni úgy, hogy a gép is értse azt, ne csak generálja?"


Az ilyen kérdéseknek nincs semmi értelme. Ha most nem tudunk valamit, akkor hogyan tudna rá válaszolni? Ha minden olyan lehetőségét elvetnénk, amit éppen most nem tudunk megválaszolni, akkor még mindig a fákon csücsülnénk.


Az emberi agy semmi más, csak egy baromi nagy és összetett információ feldolgozó egység, ugyan úgy futkosnak benne az elektronok mint a számítógép "belsejében". Most nyilvánvalóan a közelébe sem vagyunk a lemodellezésének, de amikor az ember az első tutajt megépítette, akkor sem az volt a következő lépés, hogy atom-tengeralattjárót hozzon létre.


Évtizedek óta létezik a gépi tanulás és üzleti intelligencia programok, ezek jelképezhetik a tutajt. Odébb van még a mesterséges intelligencia.


Valaki felhozta a Turning-tesztet, hogy azt még mindig nem sikerült teljesíteni. Hát ezzel az a baj, hogy majdnem 2 éve sikerült:

[link]


[link]

2016. márc. 23. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!