Mit gondoltok erről a cikkről, valóban reális képet ad a programozókról?
Azoknak az országoknak van a legnagyobb jövője, ahol a legkorábban kezdik el a gyerekeket programozásra tanítani.
Én már taníttatnám általános iskola első osztálytól fogva és kötelező érettségi tárggyá tenném az informatika és egyéb reál tárgyak mellett.
A programozás tanulása egyébként sok más képességet is fejleszt. Pl.: absztrakció, következetesség, kommunikáció ... stb.
Persze a legtöbben túl lusták és szűklátókörűek ahhoz hogy egy ilyen dolgot elsajátítsanak és gyártják a kifogásokat.
Nem értek egyet a cikkel.
A programozás nem egy olyan dolog, hogy azt egy 2 hetes gyorstalpalón, vagy kóklerek youtube videóiból meg lehessen tanulni. Elszántság, kitartás, elhivatottság, monotonitástűrés, gépi rendszerszintű gondolkodás, optimalizálási hajlandóság. Ez egy életszemlélet. Ahogy a tanárom mondta: erre születni kell. Nem hiába kezdik hatalmas matematikai alapozókkal az egyetemek. Az algoritmizálási képességek se úgy fejlődnek, hogy intuitívan ráérzünk, hanem valódi életben meg kell tapasztalni ezeket a problémákat, és meg kell tanulni ezeket a megoldásokat, hogy legyen egy minimális tapasztalat az új problémák megoldásához.
Egyrészt, a 3-5 oldalas lexikális utasításkészlet egyetemi kurzusos bemagol(tat)ásától még nem lesz senki se programozó, sem szoftverfejlesztő, amit a vizsga tesztjein kérnek. Tény, hogy a BME puskákba sok mindent össze lehet sűríteni abba a pár oldalba, de ettől még max csak kódolvasó lesz az ember, nem fog tudni önállóan problémákat lealgoritmizálni kódjába.
Apropó kóklerek: ha valaki azzal kezdi a videóban, hogy egy bizonyos nyelvi kifejezés hülyeség X programozási nyelvben, akkor sajnos sír róla, hogy nem volt még olyan problémája, amit olyan eljárással kellett volna megoldania, és jelzi a néző felé, hogy ő sem nyitott az újra, mert egyszerűbb a nyelv kitalálóját lehülyézni, mint új megoldásokat kitalálni, vagy építő jelleggel információt kérni az architekttől, hogy mire is gondolt pontosan, amikor az adott nyelvi elemet bevezette a nyelvbe.
Nem lehet mindenkit erőszakkal algoritmizálásra nevelni. Ez pont olyan, hogy akkor most mindenkiből táncbajnokot nevelünk, mert az sporttevékenységnek számít, és égeti a kalóriát, és blablabla további tudományosnak tűnő kábítás, fittyet hányunk arra, hogy az egyén legbelül esetleg író akar lenni, vagy inkább ruhatervező, aminek vajmi kevés köze van a programozáshoz vagy a tánchoz.
Másrészt, ha valóban 22 ezer programozó hiányzik a (feltehetően Magyar) munkaerő piacról, akkor a munkáltatók miért válogatnak és várnak évekig egy jelöltre kamu interjúkkal, fölösleges személyes fejvadász körökkel (mert tudjuk, ők nem értenek a programozáshoz, csak bólogatnak), kötelező fizetési igény megjelöléssel (alku helyett)?
Mert a másik hiba, hogy a munkáltatók (sem multi, sem közepes Kft, sem startup) saját egójukból nem akarnak bértárgyalásba bocsátkozni. Egyszerűbb bekérni egy számot, majd hónapokig nem válaszolni. Szerintem ha annyira kell a munkaerő, akkor a pénz se lehet akadály, vagy megpróbálják megértetni a pályázóval, hogy a jelenlegi tudásszintjéért nem tudnak ennyit fizetni. De még ilyen válaszokat is elvétve adnak, vagy max a fejvadász tájolja be a pályázót a megfelelő bérsávba, de itt sem projekttapasztalat, hanem pusztán programnyelvben eltöltött évek száma alapján.
Ez ellen csak egy esetben tudok kivételt említeni egy kellemetlen tapasztalatom nyomán, hogy 4 év iparban töltött programozás közben bevállaltam egy levelezős mérnöki MSC-t. Majd elvégezve ismét interjúztam, és egész leacsonyító interjúkra hívtak be, kb nagyon gyönge egyetemi laborbeugró prog tesztet irattak velem, és hátrahőköltek a bérigényem hallatán, mert szerintük csak egy "frissdiplomás" vagyok, nem is érdekelte őket, hogy igen komoly innovatív fejlesztéses és multis projekteken vagyok túl a BSC-m után, és az előző projektmenedzsereim elérhetőségét is meg tudom adni. Mondanom sem kell, hogy elbuktam ezt az interjút, másnap értesítettek, hogy találtak helyettem mást (gondolom nulla szaktudásút, akit egyébként is kerestek).
Nos hát, ebben a szakmában már kezdőként is nem csak az számít, hogy eddig milyen projekttapasztalatod van, hanem legyél embereket irányító, fejlett szociális és emocionális mérnökmenedzser is amellett, hogy akár egyedül is levezeted/leszervezed a teljes fejlesztést, de ugyanakkor legyél egyben frissdiplomás pályakezdő is, hogy ne kelljen sokat fizetni. Sajnos ez a kettő vagy több tulajdonság még ritkábban ötvöződik egy emberben, vagy már rég eltávoztak külföldre. Ez a valódi keresleti igény, ebből kellene 22 ezer munkavállaló.
Akár (br?) 700 ezret is kereshetsz - csakhogy aki már ennyit tud, az külföldön egy közepes beszélt angol nyelvtudásra már megkeresi ennek tízszeresét is, és akkor nagyon szerény szorzót mondtam, mert ha egyben menedzser is, akkor annyit kap, ahogy halad felfelé a vezetői létrán felfelé. Az ilyen hírdetésekre nem szabad jelentkezni, ezek tutibiztos, hogy továbbléépés nélküli fejvadász körök lesznek. A versenyszférás munkáltatók sose fognak fizetési igényt beletenni az álláshírdetéseket, max a közszférában, ahol egyébként se fizetnek túl jól.
További csapda, hogy ezt az iparágat a magas fluktuáció jellemzi, folyamatosan cserélődnek az emberek. Itt projektspecifikus feladatok vannak, amelyek EU támogatás, vagy multis protoípus bevezetésig tart a fejlesztés. Az utána jövő meló inkább nagyon száraz bugfix. Aki csinált már hasonlót, az meg tud engem érteni. Nem olyan hűde jó nyugdíjas állás, ahogy azt a médiában felfújják, és kábítják a hozzá nem értőket.
Véleményem szerint épp annyi programozó van most (magyar) munkában, amennyi a jelenlegi feladatok ellátásához feltétlenül szükséges. Nagyon jó lenne olyan kezdőt találni, aki nagyon gyorsan tanul, de ez sajnos mára már nem érték, hanem tényleg csak a programozásban eltöltött évek számítanak a multiknál (lehetőleg szoftverkarbantartó/teszter), kis cégeknél tényleg fizethetnek jól, csak nagyon instabilan állnak a piacon. Könnyen megeshet, hogy a jó fizetés max 6 hónapig tart, mert nagyon ki vannak szolgáltatva a multis megrendelők üzleti döntéseinek.
Számomra érdekes, hogy állandóan sírnak, hogy 10-20 ezer betöltetlen fejlesztői állás van az országban és ennek ellenére a munkaadók irreálisan magas elvárásokat állítanak jóval a tényleges piaci érték alatti fizetésekért.
Amiért fizetnének Magyarországon nettó 250-et, azért bármely más Európai székhelyű cég hozzávág az emberhez 2x-3x-6x annyit távmunkában.
Szívesen dolgoznék egy Budapesti irodában, de az a helyzet, hogy a kompenzáció nem találkozik az elvárásokkal.
A cikkben az nagyon igaz, hogy az informatika oktatás irdatlanul rossz. Ráadásul még csökkentették is az óraszámot, mert hát ugye minek.
A közép és általános iskolában nem a programozók képzése a cél, ezzel egyetértünk, de (ahogy ezek a meglévő fiataloknak szóló programok teszik), azt kéne ott elérni, hogy a gyerekek lássák, hogy nem olyan rossz és gonosz dolog ez.
Ami most ott megy kb arra jó, hogy mindenkit a lehető legmesszebb elriasszanak az informatikától, ami semmiképpen nem jó az országnak.
Ami meg szintén szóba került, hogy vannak képzések ahol pár hónap vagy év után "profi programozót" csinálnak valakiből, na az mind kamu. Ez pont egy olyan szakma amit nem lehet így tanulni, hogy ha tudod ezt meg azt az algoritmust meg ilyen olyan nyelvet, akkor profi vagy és kapsz munkát.
Azért az ilyenek miatt szeretem az indexet... a többiek már kivesézték a lényegi részt, én elmondanám ezt.
"Havonta 5,5 milliárd forintot elbukunk"
Nem, nem bukunk el ennyit. Ennyi erővel pedig naponta több ezer gyerek nem fogan meg a maszturbálás miatt, tiltsuk be. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!