Milyen Operációs Rendszerre váltsak?
Hamarosan lejár a Windows XP támogatása,és nemtudom milyen oprendszerre váltsak.
Gépem:Intel Celeron 2.66GHz 1,24GB RAM
Szóval,szerintetek milyen/melyik oprendszerre váltsak?
"Továbbá Linuxra kevesebb vírus készül, mint a Windows operációs rendszerekhez."
Továbbá Linuxon gyakorlatilag semmilyen értelmes szoftvert nem tudsz futtatni, de az már részletkérdés, ugye? :D
Nincsenek játékok, se Excel, se Word, se semmi, amit egy átlag user használ és már megszokta a használatát.
(És nehogy leírd, hogy wine, mert tökön szúron magam :D az kb. semmire se használható..)
Egy szó, mint száz, ennyi információ birtokában Linuxot ajánlani valakinek nem bölcs tanács.
Kérdező, én azt mondanám, hogy csak akkor válts Linuxra, ha van némi hozzáértésed/affinitásod a számítógéphez, szeretsz kísérletezni és új dolgokat tanulni, és elsősorban nem játékra használod a gépet.
Ellenkező esetben két lehetőséged van:
1. Maradsz az XP-nél, ez a hardver mást nem bír el
2. Beruházol egy komolyabb vasra, és Win7-et raksz rá
Én az Ubuntut tudom ajánlani, évek óta az összes gépemen azt használom, munkában és otthon is. A bejelentett hibákra hamar válaszolnak, és a javítás folyamatát te is végig követheted. Windows esetében max reménykedhetsz, hogy valaki elolvassa, hogy neked mi a bajod.
Amennyiben lassúnak bizonyul az Ubuntu ezen a konfigon (nekem egy hasonló konfigomon egész jók megy), akkor még mindig telepítheted a Xubuntu felületet ( [link] ami kevesebb memóriát igényel.
"Továbbá Linuxon gyakorlatilag semmilyen értelmes szoftvert nem tudsz futtatni, de az már részletkérdés, ugye? :D "
Én pont fordítva tapasztalom, egy év Linux használat után már idegesít, ha Windowst kell használnom, mert nincsenek meg a megszokott programok. És mint kiderült sokkal hatékonyabban, gyorsabban és kényelmesebben dolgozom. Arról nem is beszélve, hogy kevesebb áramot fogyaszt, mivel a notim +1-1.5 órát bír vele akksiról, max fényerő mellett! Miközben a Windows "okosan" fényerőt váltogat, meg isten tudja mit csinál még hogy spóroljon a szuflával.
Amúgy tudtad hogy a Windows piaci részesedése 2012-ben csak 20% volt? Ha ez a tendencia pár évig folytatódik, 5 éven belül nem lesz aki Windowst használ. Mondjuk ez egyébként is megjósolható volt. Nekem pl. az új notim Ubuntuval előre telepítve érkezett, és meg sem fordult a fejemben lecserélni Windowsra. Próba szintjén feltelepítettem mellé egy Win 7-et, mert volt egy legális példányom, de a fent már említett okok miatt kiderült hogy szart sem ér, úgyhogy levettem.
Szerintem amikor a pattanásos 13 éves csodálkozik, hogy kattint a .exe fájlra és nem történik semmi, majd elordítja magát hogy mi ez a fos Linux, az nem a Linux hibája. Ha a kacsa nem tud úszni, nem a víz hülye. Ez az egyik ok, amiért én sem szoktam ajánlgatni az embereknek az Ubuntut. Aki ért hozzá, az előbb utóbb úgy is valamilyen Unix-szerű rendszer mellett köt ki, OS X, vagy Ubuntu legnagyobb valószínűséggel. A többiek engem nem érdekelnek, ők úgy is sodródnak az árral. Mivel nem vagyok érdekelt abban, hogy többen használjanak Linuxot, ezért marhára nem zavar. Ha kérdezik az emberek, hogy mit ajánlok, akkor megmondom, hogy szerintem az Ubuntut érdemes használni, ha elkezdenek papolni hogy baromságokkal tömöm a fejüket, mert nekik Windows kell, akkor megmondom "Te kérdezted!" aztán leteszem a telefont. Mégis mit fűzhetnék én hozzá? :D Attól, hogy engem megkérdeznek, nem lesz jobb a Windows. De annak idején, még évekkel ezelőtt nekem is nehézkes volt az átszokás. Kb. 1 évig még ott csücsült a Windows az Ubuntu mellett, hátha át kell bootolni valamiért. Hál istennek nagyon ritkán kellett, így idővel le is törölhettem. De eleinte még sok türelem kellett ahhoz, hogy megszokjam.
Amúgy az egyetlen érvem, hogy ha annyira szar lenne, akkor nem ajánlanák ennyien. :) Amint látod arányaiban jóval többen ajánlják, mint ahányan használják, vagyis a Windows felhasználók java része sem meri jó szívvel ajánlani a Windows-t. :P Én mint akinek mindkét rendszer használatában tapasztalatom van, azt mondom, hogy érdemes a Linuxnak is egy esélyt adni, mivel hogy nem véletlenül ennyire népszerű. Teljesen más szemlélet, mint a Windows, viszont mint számomra kiderült, ez előnyére válik. Szóval türelem és befogadó képesség kell a megszokásához, de az előnyei már hamar látszanak. Ráadásul a Windows-on kívül gyakorlatilag az összes népszerű operációs rendszer a Unix-szerű szemléletet használja: OS X, Linux, FreeBSD, Android, iOS. Ha ezeket összeadod, máris kiderül, hogy már ma népszerűbb a Unix-szerű szemlélet, mint a Windows-é. És ez a tendencia folytatódik, hiszen 2012-ben már csak 20% volt a Windows piaci részesedése.
Otthon és is Linux disztrót használok. Eredetileg Ubuntu 10.10 volt, de a 12.04-hez gyengusz a gépen, úgyhogy egy Linux Mint 13-at tettem fel + Mate desktop. Nagyon megszerettem.
De ha az XP-nél maradsz, az sem katasztrófa. Szerintem rengetegen használják évek óta támogatás nélkül, fű alatt. :)
A DistroWatch.com oldalain mindig friss információkat találsz a szabadon használható és terjeszthető operációs rendszerek (Linux,BSD) különböző összeállításairól:
A magam részéről a legrégebbi (1993) és még ma is létező linux összeállítás a Slackware (és leszármazottai) híve vagyok 1996 óta (és FreeBSD/PCBSD is van a gépenen). Ez(ek) +mentesek a legnépszerűbbekre (pl. Ubuntu) jellemző kicsit M$-os hozzáállástól, ami szerint a "felhasználó azt éri el amit mi elérhetővé akarunk tenni számára", viszont biztosan nehezebb megszokni őket. Persze aki frissen érkezik annak így eleinte kényelmesebb és könnyebb.
Lényeg a lényeg: ha megismered és megszokod (a váltáshoz elszántság kell) már nem akarsz majd mást.
Itt pedig egy kis "reklám" (ha lehet ilyenről beszélni a szabadsággal kapcsolatban):
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!