Free Pascal-ban mentés?
"megtalálom a "C" meghajtón egy mappában"
tehát elmentetted
kérdés?
Nézz szét a fájl menüben, ott lehet beállítani a munkakönyvtárat ha jól emlékszem. Alapban nem fog neked feldobni olyan ablakot, hogy hova akarod elmenteni. Egyszerűen csak elmenti oda, ahonnan indítottad a cuccot, vagy ahonnan betöltötted a fájlt.
Egyébként ha rám hallgatsz, akkor inkább valami modernebb windowsos IDE-t használsz a programozáshoz (notepad++, geany), bár ha jobban meggondolom ebben az esetben meg a karakterkódolás miatt lesznek problémáid (ékezeteket nem jól fogja megjeleníteni, hála a windows készítőinek, akik nem nagyon iparkodnak bevezetni az egyféle, főként UTF-8 karakterkódolást, hanem helyette parancssor CP852, GUI Windows 1250 karakterkódolással megy...)
A FP saját, konzolos IDE-jét használod? Ez a DOS-ban nagyon kényelmes, de ma már nehézkesnek tűnik. A File menü Change dir... menüjében nagyobb rálátásod van a mentés helyére. Mellesleg némi próbálkozás után a sima Save as... ablakból is ki tudsz keveredni, és eljutni a megfelelő helyre. Ha már egyszer jó helyre mentettél, akkor a FP megjegyzi, és könnyen visszatalálsz.
De igaz, ami igaz, a legkényelmesebb talán tényleg valami mai ízű IDE használata lenne. Nekem a Geany áll kézre, itt a GYK-n olyan is akadt, aki azt gondolta fordítónak, úgyhogy eléggé szervesen illeszkedik a FP-hoz. Viszont a windowsban/linuxban megszokott egyszerű ablakos töltést-mentést tudod használni.
Bocs.
Integrated development environment - beépített fejlesztőkörnyezet, vagyis kifejezetten a fordítóval való együttműködésre tervezett szerkesztőprogram, amely képes parancsokkal meghívni a fordítóprogramot, így a szerkesztőben maradva kérheted a program lefordítását, és futtatását, nem kell külön parancssort nyitnod, és onnan meghívni. Amikor a Free Pascalt az fp.exe-vel indítod, egy ilyen programban dolgozol.
Konzolos IDE: A fentebb említett, "DOS-ablakban" (esetleg a Windowst eltakaró teljes képernyőn) megjelenő, szöveges módú szerkesztő, amely a Turbo Pascal eredeti editorát utánozza, ezért a funkciói a grafikus kezelőfelülethez szokott illetők számára kissé nyögvenyelősen kezelhetők.
"Maibb" IDE: Például az általam (is) ajánlott Geany. Ez a manapság megszokottabb grafikus felületen megjelenő, a Jegyzettömbhöz hasonló, egyszerű szövegszerkesztő, de a fordítás/futtatás elvégeztetésére szolgáló kiegészítésekkel. Nem mellesleg, nem csak a pascal-, hanem a gyakoribb egyéb programnyelvek fordítóival is együttműködik. A használatát a szokásos billentyűkombinációk, egérműveletek és effélék miatt esetleg sokkal kényelmesebbnek találhatod, mint a konzolos szerkesztőét, bár ez megszokás kérdése, az is nagyon okosan van agyalva. Ha eddig nem ezzel dolgoztál, mindenesetre érdemes kipróbálnod. A Geany (és ugyanígy a Notepad++) freeware, tehát jogtiszta ingyenes program, a Gugliban könnyen a nyomukra akadsz. Telepítés után nem igényel külön beállítást, ha telepítve van a pascal-fordító, akkor meg tudja hívni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!