Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » A régi LCD játékokból (pl....

A régi LCD játékokból (pl. Tetris) ki lehet valahogy olvasni a programkódot?

Figyelt kérdés
Gondolom ezek gyárilag bele vannak égetve a romba, de milyen eszközzel lehetne olvasni?
2012. febr. 5. 13:25
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

Tényleg te veted mások szemére, hogy beszólnak? Nézd már meg egy kicsit, milyen arrogáns reakciókat hánytál ide az emberek - nem mellesleg szegről-végről helyes - válaszaira.


Ha nem arra keresnél, hogy "LCD játék", hanem teszemazt a "tamagotchi firmware", vagy akár "tamagotchi source code" és hasonló kulcsszavak használatára szorítkoznál, valószínűleg több eredménnyel járnál, ugyanis tele van az internet vontakozó forráskódokkal és dokumentációkkal, amelyek, ha nem is gyáriak, de azzal egyenértékűek. Részletkérdés, hogy mégis mit szeretnél egy tetszőleges chipből kinyert félmarék bájttól, amelyek egyébként egy jól ismert és bármikor könnyedén reprodukálható játékot alkotnak.


Az egyetlen épeszű indok a ROM tartalmának kiolvasására a dokumentálatlan feature-ök keresése lehetne (minden mást megtalálsz a neten, függetlenül attól, hogy te ezt elhiszed-e vagy sem), azonban a hozzáállásodból kiindulva ezt az eshetőséget kizárnám.


Az általad linkelt oldalon kerek perec le van írva, hogyan lehet (AZ ADOTT TAMAGOTCHIBÓL) kinyerni a firmware-t. A kérdéses termék egy jól beazonosított, jól ismert chipre épül, valamint a firmware tartalmaz egy kódfuttatási sérülékenységet; így már nem kifejezetten bonyolult kihasználni a bugot, megszerezve ezzel a ROM tartalmát.


Az, hogy egy bármilyen, ilyen jellegű játékból kinyerhető-e a program, illetve, ha igen, akkor hogyan, a termékenként változik, amit magad is beláthatnád, ha mások ledilettánsozása helyett elmélyülnél a mikrokontrollerek és beágyazott rendszerek világában, tudniillik rengeteg dolog múlik a chip képességein, utasításkészletén, a konfiguráción és azon, hogy a fejlesztők milyen hibalehetőségeket "felejtettek benne a kódban" (de szélsőséges esetekben akár specifikációs vagy hardveres probléma is lehetőséget nyújthat arra, hogy a binárist megkaparintsd).


Ahhoz, hogy egyáltalán bármire is legyen esélyed, első sorban nemcsak ismerni kell a CPU/MCU típusát, valamint a perifériákat is figyelembe venni, de az adott chip működését elég jól kell ismerni, különös tekintettel a Vpp alatti viselkedésre. Az pedig, hogy az adott - eredeti, tehát biztosan 6502-vel operáló - Tamagotchi az adott szoftverrel pont tartalmazott egy kódfuttatásra alkalmas hibát, nem implikálja, hogy ugyanezt mindegyik másikkal - pláne nem bármilyen "LDC játékkal" - meg tudd tenni.


Hogy tömör választ is adjak az eredeti kérdésedre, a bináris kód valóban bele van "égetve" a ROM-ba. A chipekből a program néha kiolvasható, azonban nem mindig. Amikor igen, akkor egy kifejezetten erre a célra épített áramkörre van ehhez szükség, valamint számítógépre, illetve az olvasó áramkör bonyolultságától/fejlettségétől függően driverre.


Elég problémás, hogy látványosan nem vagy szakértő a témában, mégis más, segítő szándékú válaszolókat hülyézel le, amikor meg elküld valaki melegebb éghajlatra, akkor sápítozol és fel vagy háborodva.

Hogy egy kicsit a te szavaiddal éljek, komolyan azt gondolod, hogy ezzel a hozzáállással bárki is örömmel fog neked segíteni? Ha már nem értesz a témához, legalább ne ugass le másokat, akik megpróbálnak választ adni a kérdésedre.

2014. nov. 27. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!