Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Korai mesterséges intelligenci...

Korai mesterséges intelligencia és kibernatika?

Figyelt kérdés

Neumann, Turing és Wiener látta, hogy mire alkalmas a számítógép?


Mert Wiener igencsak félt a következményektől.


dec. 27. 13:31
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

És mi a kérdésed pontosan?


Összeesküvés elméleteket szeretnél?

dec. 27. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
85%
Majd meglátjuk, ha egyszer megszületik a korai mesterséges intelligencia.
dec. 27. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

[link]


Az első találat a Google-ön:



Alan Turing, a mesterséges intelligencia atyja


[link]


Kömlődi Ferenc

2001.07.10. 19:43

A mai informatika (és a kapcsolódó csúcstechnológiák) elméleti alapjait, még a harmincas-negyvenes években négy tudós rakta le: Neumann János, Claude Shannon, Norbert Wiener és Alan Turing. Utóbbit leginkább akkor emlegetjük, ha a mesterséges intelligenciáról merengünk. Például az új Kubrick-Spielberg mozi ürügyén.

dec. 27. 17:35
 4/12 A kérdező kommentje:

1.3.2. A mesterséges intelligencia megszületése (1956)


Princeton volt az otthona az MI egy másik befolyásos személyiségének, John McCarthynak. Az egyetem befejezése után McCarthy a Dartmouth College-ba került, ami a témakör hivatalos szülőhelye lett. McCarthy meggyőzte Minskyt, Claude Shannont és Nathaniel Rochestert, hogy segítsenek neki azokat az amerikai kutatókat összehozni, akik érdekeltek az automataelméletben, a neurális hálókban és az intelligencia kutatásában. 1956 nyarán egy két hónapos munkatalálkozót szerveztek Dartmouthban. Összesen tíz résztvevő gyűlt össze, beleértve Trenchard More-t Princetonból, Arthur Samuelt az IBM-től, valamint Ray Solomonoffot és Oliver Selfridge-et az MIT-ből.


A pálmát a Carnegie Tech.[13] két kutatója, Allen Newell és Herbert Simon vitte el. Bár másoknak is voltak ötletei, és néhány esetben konkrét alkalmazásra – dámajátékra – voltak programjaik is, Newell és Simon már egy következtető programmal, a Logic Theorist (LT)-vel rendelkezett.[14] Erről Simon azt állította, hogy „egy olyan programot találtunk fel, amely képes nemnumerikusan gondolkodni, és ezzel meg is oldottuk a tiszteletre méltó anyag-szellem viszony problémáját”. Nem sokkal a munkatalálkozó után a program képes volt bebizonyítani a Russell és Whitehead Principia Mathematica c. művének 2. fejezetében foglalt tételek többségét. Azt mondják, Russell el volt ragadtatva, amikor Simon megmutatta neki, hogy az egyik tétel esetén a program rövidebb bizonyítással állt elő, mint amit a Principiában közöltek. A Journal of Symbolic Logic szerkesztőit kevésbé hatotta meg a dolog. A Newell, Simon és a Logic Theorist szerzői hármastól származó cikket elutasították.


A dartmouthi munkatalálkozó új áttöréshez ugyan nem vezetett, de a fontos személyiségek bemutatkoztak egymásnak. A következő húsz évben ők, továbbá hallgatóik és kollégáik az MIT-n, a CMU-n, a Stanfordon és az IBM-nél lesznek azok, akik meghatározó szerepet töltenek be az MI területén. A munkatalálkozó talán legtartósabb eredménye az volt, hogy elfogadták a terület McCarthy által kreált új nevét, azaz a mesterséges intelligenciát (artificial intelligence). A „számítási racionalitás” talán jobb név lett volna, de az „MI” név azóta is megmaradt.


Ha bepillantunk a dartmouthi munkatalálkozót javasló anyagba (McCarthy és társai, 1955), látjuk, miért volt szükségszerű, hogy az MI egy külön területté váljon. De miért nem lehetett az MI-kutatást az irányításelmélet, az operációkutatás vagy a döntéselmélet keretein belül tartani, amikor ráadásul ezek célkitűzései nagyon hasonlók az MI célkitűzéseihez? Vagy az MI miért nem lett a matematika egyik ága? Az első válasz az, hogy az MI a kezdetek óta sajátjának tekintette az olyan emberi képességek duplikálását, mint a kreativitás, az önfejlesztés és a nyelv használata. Ezekkel a kérdésekkel semmilyen más terület nem foglalkozott. A másik válasz a módszertanban rejlik. Az említett területek közül tisztán csak az MI tekinthető a számítógépes tudományok egy ágának (bár az operációkutatás szintén súlyt helyez a számítógépes szimulációkra). Az MI az egyetlen olyan terület, ahol bonyolult, változó környezetben autonóm módon működő gépek építése a cél.

dec. 27. 17:42
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

1. Ha érdekel a téma ne index.hu-t olvass.


2. Mégegyszer mi a kérdés?


3. Nem tudom, hogy a fenti szöveget másoltad e vagy magad írtad, de a hiba ott van, hogy az MI fejlődését mint kutatást és fejlesztést megszemélyesíted.


(Értsd: mi az hogy az MI célja? Az embereknek van célja az MI-vel, nem az MI-nek magával)


4. Most technikai részletek érdekelnek vagy filozófia elmélkedés?

dec. 27. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
A fenti szöveget a BME oldaláról vettem. Elég hiteles a BME?:D
dec. 27. 18:44
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Senki nem kérdőjelezte meg a szöveg hitelességét. Elvagy tévedve. Nincs kérdésed. Mi a célod?
dec. 27. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
73%

Neumann stb. nem látták, mire képes a mesterséges intelligencia. Azon oknál fogva, hogy a korai szakaszban a formális mesterséges intelligenciában hittek, azaz kb. le akarták programozni a formális logikát. A LISP nyelvet is erre hozták eredetileg létre.


Ez a koncepció azonban zsákutcának bizonyult, ezért alakult ki az AI winter: [link]


Az áttörés akkor jött el, amikor "brute force" módszerrel, sok primitív algoritmus nagytömegű használatával kezdtek el dolgozni. Ide tartoznak nem csak a neurális hálók, de az összes ensemble modell (pl. boosted decision trees) is. Emlékszem, amikor a Deep Blue rommá verte Kasparovot, akkor még arról cikkeztek felháborodva, hogy pedig a Deep Blue "buta", "ostoba", "brute force" stb. Pedig valójában ez volt az igazi áttörés, és ami azóta van, csak ennek a módszernek az organikus fejlődése (a chatgpt is).


Ezt az egészet, ami történni fog, a formális logika és komputáció atyjai nem látták, nem láthatták előre.

dec. 29. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
29%

"Neumann stb. nem látták, mire képes a mesterséges intelligencia."


A legtöbben ma sem látják. Talán néhány ezer ember képes felmérni a jelent és belátni a jövőt.

A ma eredményei egyértelműen a számítási és a tárkapacitás növekedésének tudhatók be. A holnap történéseit pedig a kvantum számítógépek fogják behatárolni.

dec. 29. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

"A legtöbben ma sem látják. Talán néhány ezer ember képes felmérni a jelent és belátni a jövőt.


A ma eredményei egyértelműen a számítási és a tárkapacitás növekedésének tudhatók be. A holnap történéseit pedig a kvantum számítógépek fogják behatárolni."


Te sem látod a jövőt. Kvantumszámítógépek, haha

dec. 29. 18:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!