Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Mi a különbség a Proxmox VM...

Mi a különbség a Proxmox VM és LXC közt biztonságilag?

Figyelt kérdés

Ha feltörnek egy KVM VPS-t akkor csak az ottani adat veszik el.

De ha egy LXC konténert? Akkor az összes LXC vagy a fő Proxmox-os gépnek is annyi?


szept. 23. 23:52
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Minden virtualizációs környezetnek volt már olyan sebezhetősége, amivel "ki lehetett törni" a hypervisor-ra, szóval ha van ilyen, akkor tökmindegy.


Ha csak bejut a vm-re vagy a konténerbe, akkor az ottani adatokkal tud operálni, a host gépet nem éri el sem kvm virtualizáció, sem lxc, sem más (pl. docker) technológia használatával. Persze elméletileg mehet tovább, de oda komolyabb tudás szükségeltetik, nem sok esélyed van rá, hogy ilyennel találkozz.

szept. 24. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
25%

Proxmox VM és LXC: Biztonsági különbségek

A Proxmox Virtual Environment (PVE) egy rugalmas, nyílt forráskódú virtualizációs platform, amely mind hagyományos virtuális gépeket (VM), mind Linux konténereket (LXC) támogat. A VM-ek és az LXC-k között jelentős különbségek vannak a biztonság szempontjából.


Alapvető különbségek

Virtualizációs szint: A VM-ek teljes virtuális hardveres környezetet emulálnak, míg az LXC-k a hoszt operációs rendszer kernelét osztják meg.

Izoláció: A VM-ek jobb izolációt biztosítanak, mivel saját kernelük és hardverük van. Az LXC-k kevésbé izoláltak, mivel a hoszt kernelét használják.

Teljesítmény: Az LXC-k általában gyorsabbak és kevesebb erőforrást igényelnek, mivel nincs szükség teljes virtuális hardveres környezet emulálására.

Biztonsági szempontok

Támadási felület: Egy támadónak nehezebb hozzáférnie egy VM belső működéséhez, mint egy LXC-hez. Az LXC-k esetében a támadó kihasználhatja a hoszt kernelben vagy más megosztott könyvtárakban található sebezhetőségeket.

Kiterjedés: Ha egy VM-et feltörnek, az általában csak az adott VM adatait veszélyezteti. Egy LXC feltörése azonban komolyabb következményekkel járhat, mivel a támadó elméletileg hozzáférhet a hoszt rendszeréhez is, ami más LXC-k vagy a teljes Proxmox környezet kompromittálódásához vezethet.

A kérdésre adott válasz

Ha egy KVM VPS-t (ami lényegében egy VM) feltörnek, akkor általában csak az adott VPS adatai vesznek el. A VM-ek jobb izolációja miatt a támadónak nehezebb továbbterjednie a többi virtuális gépre vagy a hoszt rendszerre.


Ha egy LXC konténert feltörnek, a veszély sokkal nagyobb. Ha a támadó kihasznál egy sebezhetőséget az LXC-ben vagy a hoszt kernelben, akkor elméletileg hozzáférhet a teljes hoszt rendszerhez, beleértve a többi LXC-t és a Proxmoxot is. Ez azt jelenti, hogy az összes adat veszélybe kerülhet.


Hogyan lehet csökkenteni a kockázatokat?

Folyamatos frissítések: Tartsd naprakészen a Proxmoxot, a hoszt operációs rendszert és az összes telepített szoftvert.

Biztonsági gyakorlatok: Használj erős jelszavakat, engedélyezd a tűzfalkat, és korlátozd a felhasználói hozzáférést.

Izoláció: Ha lehetséges, külön hálózatokon futtasd a különböző típusú virtuális gépeket.

Unprivileged LXC-k: Az unprivileged LXC-k kevesebb jogosultsággal rendelkeznek, így korlátozhatod a támadó által okozható károkat.

Biztonsági auditok: Rendszeresen végezz biztonsági auditokat a rendszered állapotának felmérésére.

Összefoglalva: Az LXC-k rugalmasak és hatékonyak, de a biztonság szempontjából nagyobb kockázatot jelentenek, mint a VM-ek. A megfelelő konfigurációval és biztonsági gyakorlatokkal azonban az LXC-k is biztonságosan használhatók.


Fontos megjegyezni: A biztonság egy folyamatos folyamat, és nincsenek tökéletes megoldások. A legjobb védekezés az, ha több rétegű biztonsági megoldást alkalmazol.

szept. 24. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Olyan mint ha egy AI írta volna :) De nagyon összefogó volt 2-tes! Köszönöm.

Akkor maradt a régi KVM VM.

szept. 24. 15:10

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!