Kezdőoldal » Számítástechnika » Biztonság » Mi a különbség a biztonsági...

Mi a különbség a biztonsági mentés, a lemezkép, illetve a visszaállítási pont között?

Figyelt kérdés

Itt leírja őket, de nem tudom, hogy nekem melyiket kellene csinálnom:

[link]


Annyit akarok még kérdezni, hogy ugye biztonsági mentést (lemezképet és visszaállítási pontot nem?) valamilyen külső adathordozóra érdemes készíteni. Ezt probléma esetén hogyan kell használnom/mit kell csinálnom?



2016. dec. 16. 01:21
 1/4 Hominida ***** válasza:
100%

A biztonsági mentés azt jelenti, hogy az értékesebb fájljaidat valamilyen mobil adathordozóra másolod, majd biztonságba helyezed. A fájlok között helye van a gépen levő programok telepítőcsomagjainak is. Úgy kell készülni, hogy ha a gép egyszer csak tönkremegy, vagy egy kártevő elpusztítja (vagy elérhetetlenné teszi) a merevlemez tartalmát, akkor a biztonsági mentés az, ami a rendelkezésünkre áll, és semmi más. A gép újraépítése, a rendszer újratelepítése után a fájlokat (amelyekre a gépen szükség van) a mentést tartalmazó adathordozóról kell visszamásolni a gépre, illetve az azon levő telepítőcsomagokból lehet a programokat újra feltelepíteni.


A biztonsági mentéssel egy a baj: rendszeresen frissíteni kell, hozzátenni az újabb fájlokat, amelyek elvesztése fájdalmas volna, és kidobni róla a már nem kellő fájokat is. Ha az utolsó mentést egy éve csináltuk, és a gép tartalma végleg elszáll, akkor csak az egy évvel ezelőtt elmentett fájlokat tudjuk elővenni és a gépre visszamásolni, a szabály ilyen egyszerű.


A lemezkép egy lemez vagy lemezegység tartalmának másolata egy az egyben. Lemezképet (pl. ISO, NRG, MDS) lehet csinálni egy CD-ről, DVD-ről is, így lemásolható, akár megosztható a tartalma. Egy lemezkép mindent tartalmaz, ami a lemezen van, ugyanabban a rendben. Ha van egy lemezképünk egy DVD-ről, azt egy íróprogrammal ráírathatjuk egy üres DVD-re, amely így a másik lemez másolata lesz. Vannak módszerek a másolás megakadályozására, de vannak módszerek a másolásvédelem kiiktatására is, a rabló–pandúr játék itt is megy.


Lemezképet valamelyik merevlemezegységről is lehet készíteni, vagy azon belül az egyik logikai lemezegységről, például a rendszert is tartalmazó C: lemezegységről. Ilyenkor ezt is biztonsági mentésként tárolhatjuk egy külső adattárolón. Egy ilyen lemezképet már nem egyszerű csinálni, én az Easy Image 5 programot használom, mert a neves márka, az Acronis nálam egyszer csúf hibát okozott. A mentés felhasználása egy helyreállításkor nem egyszerű, ahhoz gyakorlatra van szükség, hozzáértő segítségére.


A mentés nem mentés, ha csak a gépen tároljuk valahol. Ha a gép meghal, akkor az is meghal. DVD-n, külső winchesteren, memóriakártyán stb. kell tárolni. Igazán értékes anyagokról legalább két független mentést kell tárolni, a biztonsági rendszabályok szerint legalább egyet máshol is kell tárolni, külön helyiségben vagy épületben.


Azért, hogy a rendszerpartícióról (C: lemez) még kezelhető méretű lemezkép készülhessen, érdemes a partíció méretét pár tíz gigabyte-ra korlátozni, és a videókat, képeket, dokumentumokat, valamint a nagyobb méretű programokat egy D:, E: stb. lemezegységre tenni. Ez a gép első "belakása" idején intézhető el, utólag már elég nehézkes, de megoldható.


A visszaállítási pont a Windows egy kétes biztonságú szolgáltatása. Ha előállít egy ilyen pontot, majd később programokat telepít, beállításokat módosít, akkor egy elmentett pontra való visszaállítás ezeket a módosításokat megszünteti. Dokumentumok elvesztésétől nem véd meg, mert csak a rendszerprogramokat és beállításokat tárolja. A szolgáltatás beállításakor meg kell adni, hogy mennyi helyet engedélyezünk a Windowsnak az ilyen visszaállítási pontok tárolására. Ha olyan állapotot szeretnénk visszakapni, amelynek az adatai már "kiestek" a tárterület túlsó oldalán, mert újabb pontok készültek, akkor azt már csak lemezképes biztonsági mentésből tudjuk visszaállítani.

2016. dec. 16. 02:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen Hominida, minden gyakorikérdéseken válaszolgató felhasználónak ilyen válaszokat kellene adnia.


Annyi kéredésem lenne még, hogy lényegében teljes biztonságban éreztehetem magam, ha csak biztonsági mentést, illetve rendszer visszaállítási pontot készítek?

2016. dec. 16. 15:26
 3/4 Hominida ***** válasza:

A rendszervisszaállítási pont szinte semennyi biztonságot nem jelent, mert maximum annyit ér, hogy ha tegnap telepítettél egy nem túl nagy programot, és mára rájöttél, hogy kár volt, akkor a visszaállítással eltüntetheted a nyomait a rendszerből. Eset egy feltelepült, kéretlen toolbarral vagy reklámügynökkel együtt.


Az értékes fájlokról készült biztonsági mentés már biztonság. Marha sok kényelmetlenséget jelent egy nagy rendszerösszedőlés, újra kell telepíteni a programokat, vírus okozta kár esetén a kisebb jelentőségű fájlok eltűnése sem esik jól. De a katasztrófától már meg tud védeni.

2016. dec. 16. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Oké.

A játékok (torrentesekre gondolok, hiszen a megvásároltakat újra le lehet tölteni Steam, Origin vagy Uplay kliensből, és onnan folytatni ahol abbahagytuk) és azok játékmentése is meglesz ha biztonsági másolatot készítek?

2016. dec. 16. 23:53

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!