Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » A jövőben lehetséges, hogy a...

A jövőben lehetséges, hogy a forráskód egy részletes promt alapján lesz generálva?

Figyelt kérdés

Hozzáértők és tapasztaltak véleményére lennék kíváncsi, akik már valóban használták valós dologra a ChatGPT-t és egyéb AI-s cuccot. Kifejezetten azt figyeltem meg, ha egy olyan területre megyek a ChatGPT-vel amihez nem értek, vagy csak simán nagyon részletesen leírom neki mit szeretnék, komoly kódot tud generálni és gyorsabban, mintha én írnám. Olyan, mintha én lennék a manager, és egy aszisztens kódolná azt, amit mondok neki - de ezt nagyon részletesen a szájába kell rágni. Persze utána kell ellenőrözni, de képes korrigálni a hibákat ha megmondom neki hol van és mi az. Lehetséges, hogy a jövőben a cégek valahogy megegyeznek/megbíznak az OpenAI-ban az adatvédelem terén, és nagyon komolyan befut a ChatGPT féle AI a szoftverfejlesztésbe? Ha a bemenő adat mennyisége még nagyobb lenne és gyorsabban generálna, kb semmi értelme nem lenne forráskódként tárolni bizonyos applikációkat, csak magát a nagyon részletes promt-ot és azt generáltatni újra és újra. Nyilván ez rengeteg erőforrást igényel, csak elméleti síkon úgy látom, hogy a szoftverfejlesztés ebbe az irányba fog megváltozni idővel.


Előző munkahelyemen egy gyűjtőmultiba ticket-eket oldottunk, hibajavításokat és egyéb dolgokat csináltunk egy óriási kódbázisban amik visszajöttek a tesztelésről. Na az a helyzet, ha arra a kódbázisra a ChatGPT rá lett volna engedve, (nyilván nem lett mert nem publikus és egyéb adatvédelmi dolgok miatt nem is lesz), akkor az AI a leírás alapján valószinű képes lett volna seperc alatt javítani bizonyos ticketeket, amivel a fejlesztő fél napos munkája pár perc alatt meg lett volna oldva. Ennek köszönhetően annyi ember nem is kellett volna a projectre.


Utoljára például embedded C fejlesztőként webodalat generáltattam C++ backendel, kb. nulla tapasztalattal HTML és .JS-ben, backend pedig boost beast. Csak szimulációra kellett egyelőre, kipróbálni mit tudok összehozni. Sokat vitatkoztam vele, de fingom sem volt a dolgokról, szépen lassan haladtam. Kb 3 óra alatt egy prototípus weboldalat csináltam egy berendezéshez, amihez eznélkül webfjlesztőre lett volna szükség, mivel ennyi idő alatt a hozzá szükséges dolgoknak lehetetlen lett volna utánagooglezni.


Mit gondoltok a meglátásaimról, valóban ez irányba fog menni a szoftverfejlesztés, és aki nem adaptálódik ehhez, az ki fog esni a szakmából? Úgy látom rengeteg mindenre kell rálátással lenni, ha már ez az AI ennyire bejött, tudd fejben össze kapcsolni a dolgokat és az AI leprogramozza helyetted. 7 éve vagyok szoftverfejlesztő, C és C++ a fő vonalam, nem arra gondolok, amikor a full kezdő beül a ChatGPT elé és valamit mókol vele. Hanem arra, hogy ez egy nagyon kétéltű fegyver.



jún. 30. 14:29
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
76%

9 a sértegetés megy, az értő olvasás látom már kevésbé:)

SENKI sem mondta, hogy a GPT nem egy kisebb csoda, vagy azt hogy nem fogját átformálni a munkavégzést (nem csak IT szektorban).

Szerintem szimplán mindenkinek elege van a hisztiből, hogy "úristen az AI elveszi a munkánk, 10 év múlva nem kell majd programozó" (most nem a kérdezőre értem, hanem általánosságban)

Persze erre is megvan az esély, nagyon nehéz megjósolni a fejlődését a technológiának. Most iszonyatos pénzeket nyomnak a fejlesztésbe és az elmúlt évtizedben nagyon komoly fejlődést láttunk. Senki nem tudja, mikor fog ez stagnálni. Pontosan azért, mert ez elsősorban egy tudományág, nem valami muli random projektje. A GPT jövőjét egyetemeken írják.

júl. 2. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

"úristen az AI elveszi a munkánk, 10 év múlva nem kell majd programozó" (most nem a kérdezőre értem, hanem általánosságban)"


Hát abból mindenkinek, csak hosszabb próbálgatás után úgy gondoltam kiírom ezt a kérdést, mert pl. munkahelyemen kevés embernek van ezzel tapasztalata. Főként úgy fogalmaznák, hogy az AI át fogja formálni, nem elvenni a munkánkat. Aztán a jövőben valóban a jóisten se tudja mi lesz, lehet valóban csak promt lesz valami féle pszeudókóddal a program. Nyilván jelenleg a chatgpt erre nem képes, az nyilvánvaló.


Köszönöm az eddigi válaszokat mindenkinek.

júl. 3. 21:04
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem a jövőben, hanem részben már a jelenben is. Értelmes ember LLM-mel dolgozik ma is. Az egy dolog, hogy a fejlesztőeszközben (nálam vscode) állandóan be van kapcsolba a Copilot, amivel ledraftoltatom a függvényeket és kitöltetem a repetitív feladatokat stb. De a másik ablakban nyitva van nálam a chatGPT, azzal konzultálok folyamatosan, és rész-kódokat is iratok vele. Nem egy teljes megoldást egyelőre, bár szeretnék azt is.


Számomra hatalmas előnyt jelent a chatgpt. Más (üzleti) területről vándoroltam át data science-re, de van egy erős akadémiai végzettségem is hozzá. Ez azt jelenti, hogy a domain ismeretben nagyon erős vagyok (a legtöbbször erősebb, mint a saját üzleti ügyfeleim – a saját területükön [!]); és a matematikai/statisztikai alapokban is eléggé elől járok. De a konkrét gyakorlatban van egy kis hátrányom azokkal szemben, akik 5-10 éve ilyeneket programoznak. Vagy eddig VOLT egy kis hátrányom. Ezt a hátrányt nyomtalanul eltünteti a chatgpt, ugyanis nem kell dokumentációt böngésznem, soronként összevadásznom a megoldást stackoverflow-ról – hanem beírom a chatgpt-nek, hogy mit akarok, és legyártja nekem.

tegnap 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

#13 Oké, de ne felejtsük már el hozzátenni, hogy te ha végigsöpörsz a nézéseddel a válaszain, pontosan tudod, hol kell promptot pontosítanod. Nyilván nem full lehetetlen, hogy (kicsit értelmesebben újrafogalmazva a kérdést) képesek lesznek gépek gépeket készíteni célokra, de azért addig eléggé hosszú út vezet még, miközben a részfeladatait is hellyel-közzel érti a tudományos világ krémje is.

Valószínűleg egyébként sokkal rövidebb út vezet a gép által készített gép megalkotásához, nem szorul rá, hogy kódoljon, képessé teszi magát neurális mintázatok alkotására, aztán szia ember, bízhatunk a jóban, de nem árt szárazon tartani a puskaport, nem árt extrém jó fedezéket találni, nem árt a mennyiségi és logikai fölény elsöprésére ténylegesen kreatív fölénnyel válaszolni, remekül kiszámíthatatlan eséllyel.

Az egyetlen bizakodnivalónk az, hogy a tudat, a tudatosság, a mechanikus emberagy mögötti megfoghatatlan valami, az nem agyi természetű, talán túl is van a normál tapasztalatainkon, talán bőven túlmutat bármin, amit gép alkothat. És persze hogy ott leszünk, tudjuk mi van, és csináljuk. Valld be a népszámláláson, hogy valamilyen vallásod azért van :)

tegnap 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!