Ezen videó szerint mégse biztos, hogy kiváltja a programozókat az ai?
https://www.youtube.com/watch?v=jmgUWdLpHfI
A videóban a Programozás Karrier csatorna bemutatja, hogy hogyan "szivatják meg" a Chat GPT-t egy Django-val kapcsolatos feladattal. A céljuk az volt, hogy megtudják, mennyire képes a Chat GPT önállóan programozni.
De kifejti, hogy a chatgpt az alábbi hibákat követi el:
Hibás kódolás: A Chat GPT először egy bonyolultabb kódot generált a könyvobjektum létrehozásához, miközben egy egyszerűbb megoldás is létezett volna. Ez a hiba rávilágít arra, hogy a Chat GPT nem mindig képes a leghatékonyabb megoldást megtalálni egy adott problémára.
Hibás dátumkezelés: A Chat GPT nem vette figyelembe, hogy a dátum stringként érkezik be, és nem konvertálta azt megfelelően dátumtípusúvá, ami hibákhoz vezethetett volna. Ez a hiba a Chat GPT adatfeldolgozási képességeinek korlátait mutatja.
Inkonzisztens információ: A Chat GPT először azt állította, hogy a dátumkonverzió szükséges, majd később azt, hogy nem szükséges. Ez az inkonzisztencia a Chat GPT következtetési képességeinek gyengeségére utal.
Hiányos információ: A Chat GPT nem hívta fel az oktató figyelmét arra, hogy a kód nem kezeli a hibákat megfelelően. Ez a hiba a Chat GPT részletességi szintjének hiányát mutatja.
"Ezen videó szerint mégse biztos, hogy kiváltja a programozókat az ai?
"
A green foxot már sikeresen padlóra küldte.
Semmi köze nem volt a mesterséges intelligenciának a green fox bezárásához. A green fox azért zárt be mert a covid alatt a "bezárkózottság" miatt megtöbbszöröződtek az IT szolgáltatás iránti igények így a cégek a fejlesztőket is elkezdtek felvenni ráadásul jó sokat. Mi történt?
Az hogy megnövekedet kereslet miatt + látván hogy milyen jól keresnek a fejlesztők és a jó marketing miatt sokan kezdték el magukat átképezni.. Sokukat fel is vettek.. Csak véget ért a covid a kereslet az IT szolgáltatásokra visszaesett, normalizálódni kezdett... A sok sok fejlesztőre már nem volt szüksége a cégeknek és leépítésekbe kezdtek. Új fejlesztőkre nagyon lecsökkent az igény (a covid időszakhoz képest). Azok között is inkább a tapasztalt fejlesztőket keresik. Így a greenfox már nem tudta elhelyezni a frissen végzettjeit. A bootcampre már nem is igazán jelentkeznek emberek mert már a m édiában sem hallani minden másodpercben hogy legyél fejlesztő.. És ennyi nincs elég jelentkező -> nincs kurzus -> nincs pénz -> bezárás..
"Az LLM-ek pont, hogy a GreenFoxosok és általában véve az alacsonyabban képzett munkaerő kezére játszanak, mivel ezek felokosodnak az LLM-ekkel."
Az LLM-ek, meg úgy általában a program-generálásra fejlesztett AI csak azok munkáját segíti, akik anélkül is hatékonyak lennének. Aki alapban hülye egy komplexebb alkalmazás lefejlesztéséhez, az hülye marad AI-val együtt is, mert annak szemantikai, és strukturális hibáival nem képes mit kezdeni. Az, hogy a green faxosok be voltak sz.rva a chatGPT-től, az mutatja, hogy számtalan "kamu írást, cikket eredeztettek meg, amelyek mindegyike a chatGPT-t alázta".
Itt van 1-2 részlet:
"Mivel az általa generált kód korábban írt kódok alapján jön létre, nem tudja garantálni, hogy az hiba nélküli, könnyen érthető és karbantartható; nem sérülékeny biztonságtechnikailag, megfelel a vállalat által meghatározott követelményeknek, és hogy nem pontos másolata az interneten talált kódnak."
"További korlátja, hogy jelenleg csak viszonylag egyszerű programokat tud létrehozni. Ha kérünk tőle valami túl összetettet – például egy kifinomultabb játékot vagy üzleti alkalmazást, egyből “beismeri gyengeségét”, és azt mondja, hogy a kért feladat jelenleg meghaladja a képességeit."
Ez a két állítás, úgy ahogy van, hülyeség. Kamu, szándékos dezinformáció.
A chatGPT nem lop kódot, hanem analizál és ennek mentén fejlődik. Nekem egy év alatt soha nem adott olyan kódrészt, ami az internet publikus részén elérhető lett volna, pedig ezt sokszor ellenőriztem, pláne olyankor, amikor valami nagyon eredetivel állt elő.
A második idézet meg még hülyének is nézi az olvasót. Az, hogy a chatGPT nem áll neki komplett oprendszereket, kereskedelmi alkalmazásokat generálni, még nem jelenti azt, hogy nem is volna képes erre. Csak nem akar ilyet tenni.
Egy srác amúgy már publikált olyan játékoprogramot, amit 100 %-ban a chatGPT-vel iratott meg, ennek az ötletnek az alapján én is irattam vele közel háromezer soros (kb. 140 függvény) fejlesztést. Ezt legalább 92-94 %-ban a chatGPT generálta, függvényről függvényre. A maradék 6-8 % az én későbbi kisebb-nagyobb módosításom volt, aminek elvégzéséhez már körülményes lett volna a chatGPT-t használni.
És ez csak a chatGPT, ami, hogy tudjátok, bár, talán a legjobb általános AI, de a legrosszabb speciális AI is egyben. Ugyanis nem programírásra lett kifejlesztve, az ebbéli képessége csupán egy hasznos mellékhatás.
A mesterséges intelligencia ugyanakkor nem csak LLM, és nem csak chatGPT.
Szóval, az átlagos képességű programozók napjai meg vannak számlálva, a nagyon jók valamivel tovább húzzák majd, de ők se sokkal. A legtovább a beágyazott rendszerek fejlesztői húzzák majd, meg a mechások, mert ott a szerzett speciális illetve perifériális tudás komoly értékkel bír, amit körülményes az AI-val kiváltani. Egy jelentős részt meg nem is nagyon lehet. Aki ma 30-35 éves, az már garantáltan nem programfejlesztőként fog nyugdíjba menni. Még én sem, pedig 35-nél idősebb vagyok.
Az, hogy ma már nem kellenek olyan tömegben a juniorok mint korábban, az első lépés a szakma sírba tétele felé.
#16
Most mit személyeskedsz? Csak feltettem egy egyszerű kérdést.
A piac egyelőre nem azért dülöngél, mert hirtelen olyan erős lett az AI, hanem azért, mert a mostani gazdasági környezetben hirtelen nincs szükség annyi fejlesztőre.
A COVID idején elindult egy nagyon durva digitalizálási hullám, és irdatlan mennyiségű szoftverre volt nagyon gyorsan igény. Emiatt 2019-től nagyjából Ukrajna lerohanásáig szinte bárkit felvettek fejlesztőnek.
Most megváltozott a helyzet, és szoftverekre ugyan továbbra is szükség van, de a cégek inkább senior kollégákat keresnek, szóval szétvált a piac elég rendesen. Egyszerűen nem akarnak a vállalatok kockázatot vállalni a juniorok betanításával, inkább tapasztalt fejlesztőket keresnek abban a reményben, hogy így "áramvonalasabbá" tehetik a futó projekteket. Vagyis abban, hogy egy szenior többet ér, mint két vagy több junior, plusz nem kell költeni a junirok nevelésére, sem vállalni a kockázatot, hogy elmegy.
A bootcamp cégeknek, mint amilyen a GreenFox is volt, az tett be (többek között), hogy gyakorlatilag megszűnt a keresleti oldal a junior piacon. A GreenFox jelen volt lényegében fejvadászként is a piacon, plusz nagyon sok olyan hallgató volt, akik olyan szerződést kötöttek, ami szerint a tandíjat utólag, miután munkát szereztek, a fizetésükből automatikusa vonják X ideig, így a GreenFox gyakorlatilag meghitelezte a képzést. A junior piac összeomlásával ez az ajánlat borult be.
Az AI egyelőre egy hasznos asszisztens, de fejlődik. A szoftverfejlesztésnek mindazonáltal a kódírás csak egy kis része, és ezt a kis részt tudja majd valószínűleg hatékonyabbá tenni az AI. Az emberre szükség lesz. Az AI támogatás gyorsabbá fogja tenni a robotmunkát, és a szoftverfejlesztő inkább lényegi dolgokra fókuszálhat. Kb. olyan szintű lépésnek tartom, mint a programozási nyelvek megjelenése, aztán a magasszintű programozási nyelvek megszületése. Előbbi a gépi kódot, utóbbi a gépközeli kódot váltotta, de továbbra is szükség van mind a gépi kódot, mind a gépközeli kódot ismerő szakemberekre, így a jövőben is szükség lesz a magasszintű nyelveket ismerő fejlesztőkre azok mellett, akik "csak" az AI inputokat tudják megtervezni és alkalmazni.
"A piac egyelőre nem azért dülöngél, mert hirtelen olyan erős lett az AI, hanem azért, mert a mostani gazdasági környezetben hirtelen nincs szükség annyi fejlesztőre."
Ez egy felszínes, önáltató baromság.
Az IT szegmens még mindig erősen expandálódik, mert bőven van is neki hova. Evidencia, hogy szoftverre is napról napra nagyobb szüksége van.
Csak hát, ezeket a szoftvereket a jelenlegi - már AI támogatott - alkalmazotti gárda a korábbinál legalább 35, egyes mérések szerint 50-55 %-kal nagyobb hatékonysággal képes prezentálni. Tehát, a korábbi 100 %-os termelékenység, költségnövekmény nélkül megugrott úgy 140 %-ra.
Ebből következik, hogy nincs igény több fejlesztőre. Akik meg konstans, exkluzív szerződött bedolgozók, azok még le is építik a fölösleget.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!