Mennyire gyakori, hogy egy fejlesztő otthon még fejleszti magát?
Az interneten körbenézve azt hinné az ember, hogy a fejlesztő folyton tanul és ez kifejezetten egy olyan szakma, ahol rettenetesen sok az az ember, aki otthon is hobbi szinten végzi a munkáját és mindig új dolgokat próbál tanulni vagy éppen a területében elméllyedni.
Egyetem alatt és még előtte maximálisan ez volt a kép a fejemben.
Azonban amióta dolgozom azzal szembesültem, hogy az a ritka, hogy valaki a 8 óra munka után otthon még saját projecten dolgozik 1-2 órát és a hétvégén pedig mondjuk udemy kurzussal vagy szimplán szakmai blogokkal tágítja a tudását.
Ezt több ismerősön több munkahelyről is tanusítottak köztük nagy multiknál és kisebb KKV-knál is.
Én most egy kb 200 fős zrt-ben dolgozom, ahol úgy látom elég jó emberek dolgoznak, de nálunk például nincsenek ingyenes online képzések, udemy, pluralsight stb... előfizetések céges szinten, mert szimplán nincs rá igény a cégen belül. Ha valakinek kell ilyen, akkor külön kell kiharcolnia HR-en keresztül.
Munkatársakat sem látom, hogy otthon dolgoznának valamin.
Előző munkahelyeimmen sem láttam, hogy a fejlesztők otthon tanultak volna.
Inkább azt tapasztaltam, hogy az a ritka ha valaki folyamatosan fejleszti magát.
Ti ezt hogy látjátok?
Olyan munkahelyen is dolgoztam, ahol erősen támogadták az önképzést és évente 12 napot kilehetett venni a normál szabadságon kívül, amit önképzésre tudtál fordítani és persze a cég ezeket fizette is.
Ez is egy nagyon jó kezdeményezés és persze kihasználták, de ott sem láttam, hogy a kollégák ezen felül, otthon, hétvégén saját projecteket készítettek volna vagy önmaguktól tanultak volna. Az meg teljesen más ha azért fizetnek, hogy tanulj.
Ez egyéni habitus és cég, azon belül is elvárás függvénye.
Aki a szakma iránt elkötelezett, és nem csak jó akar lenni, de valóban szereti is a foglalkozását, azt még lefizetni sem lehet, hogy ne fejlessze magát. Egyszerűen, érdekli, mert nem csak a megélhetési forrása, hanem a hobbija is a szakma.
A munkahely lehet olyan, hogy túl repetitív, túl sekélyes, túl shit a meló. Hát ha így van, akkor abból előbb-utóbb kiégés lesz és aki kiégett, azt undorral tölti el, ha csak meglát egy billentyűzetet.
Ahol viszont jó a kollektíva, értelmes, nyitott, pozitív arcok vannak többségben és a meló is érdekes, ott előfordul, hogy az ember, legalább agyban még otthon is dolgozik, amikor nem is fizetik meg érte, és teszi ezt azért, mert érdekli az, amit csinál.
Volt olyan munkahelyem, hogy szorongással töltött el a péntek, mert tudtam, hogy a kollégáimat bő két napig nem fogom látni és hétfőnként a villamosmegállótól a cég székházáig sietve, szinte futva tettem meg a kb. 200 méternyi utat, hogy minél hamarabb bent legyek, köztük. Talán akadnak, akik ezt el sem hiszik, de így volt.
Úgy látom, hogy az idősebb korosztály akinek családja, gyereki vannak és több évtizedes tapasztalata munkaidőn túl kevésbé foglalkozik az önfejlesztéssel.
Azt is megfigyeltem, hogy a COVID előtti / COVID időszak alatti hypenak köszönhetően elég nagy számban özönlöttek a tehetségtelenebbnél tehetségtelenebb és motiválatlannál motivalatlanabb munkavállalók a piacra akiknek addig volt fontos az önfejlesztés és a portfólióépítés (amit szintén "muszájból csináltak) míg be nem töltöttek egy pozíciót.
Valóban kevés az olyan ember aki önfejleszti magát és tényleg hobbiból is szívesen foglalkozik a témával, DE az ilyen emberek előtt jellemzően komoly karrier áll, mert kitűnnek a tömegből. Hozzánk is érkezett olyan "junior" aki egyszerűen gimi, egyetem valamint munka mellett is annyit foglalkozott / foglalkozik a programozással és a hozzá kapcsolódó területekkel (Cloud, AI stb...) hogy egyszerűen a tőle tapasztaltabb kollégák is megdöbbennek azon, hogy valaki pár hónapos tapasztalattal, juniorként hogy képes ilyen magas szinten leszállítani a projekteket. Az ilyen emberek egyébként aranyat érnek egy cégnek.
Nálunk nem kell munkaidőn kívül, mert a cégen munkaidőn belül hagy erre időt, lehetőséget.
Nálunk mondjuk kötelező is, mivel van egy elvárt éves szint, amit teljesíteni kell.
Én azt mondom, hogy minden ember saját maga felelőssége, hogy hogyan fejleszti magát vagy tanul.
Kell hozzá egy szakmai alázat arra, hogy azt mondjuk, hogy: "Sose tudok eleget." Tehát, új technológia, új módszertan, új szakirány megtanulásával lehet azt mondani, hogy többet tudsz. De, közben rá fogsz döbbenni arra is, hogy mennyi mindent NEM tudsz még.
Én alapvetően egy "Senior Java Software Engineer" vagyok. De:
- Ha 0-ról össze kell tenni egy Kubernetes cluster-t mindennel is, nem okozna gondot.
- Ha össze kellene tenni egy DevOps platformot különböző OpenSource-os eszközökkel, menne.
- Foglalkoztam már Ethical Hacking-el (akkreditált vizsgám is van belőle, de lesznek akik nem hiszik el), így volt már, hogy elő lettem véve (jó értelemben) meeting-en, hogy segítsem értelmezni a főnökömnek a látottakat.
- Foglalkoztam már Alkalmazás Performancia Elemzéssel (ebből is van/volt cert-em, csak az lejáratos volt), ami arról szól, hogy megtaláljam, hogy hol lehetne javítani a programon, hogy jobban teljesítsen.
Most azzal szórakozok itthon, hogy egy házi NAS-t rakjak össze, mindezt megküldve egy K8S HomeLab clusterrel (+3 fizikai szerver), Cisco managed switch-el.
Tudom.. Létezik a Synology és társai, de ép ez a self-made a szép benne.
De a lényeg: Ha szereted a szakmád, és alázat is van felé, akkor nem állsz meg.
Van egy olyan mondás: "Ha te vagy a legokosabb az adott szobában, akkor rossz szobában vagy." Keresd azt, akitől vagy amiből tanulhatsz. Fuss be a faszerdőbe, jó mélyen. És ha legközelebb egy olyan problémával szembesülsz, amit már láttál, akkor te leszel a "legértékesebb munkatárs".
#7-re válaszolva:
Jól kell csinálni, és jut idő mindenre. Időmenedzsment fontos. (lásd a hsz alatt)
Mindezek mellet a munkahelyemen is vannak üres járatok, mikor nincs projekt. Tanulás címmel azt is ki tudom használni, az csak plusz.
Feleségem, csak este 8-ra ér haza, addig lehet nyomni, vagy mikor sorozatot néz, ami engem nem érdekel.
És mivel full home office-ban vagyok, kötetlen munkarendben (azaz többé-kevésbé akkor dolgozok mikor nekem tetszik), így gyereket is tudom hozni-vinni, ha kell.
De van ilyen is: [link]
Marjai Viktor podcast-jaiból 5, 6, 7, 8, 9 részek.
Van, hogy szoktam magam fejleszteni és hobbi projecten dolgozni. Főleg télen amikor sok a szabad időm, nincs mást mit csinálni. Hobbi projecten nem a portfólió végett, csak ha valami ötletem van magamnak és látom értelmét, akkor megvalósítom.
Egyébként nem viszem azért túlzásba, de az ön fejlesztés sosem árt. Főként HO alatt amikor van szabad időm, akkor szoktam vagy néha hétvégén fél egy órákat rászánok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!