Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Most mit tegyek?

Most mit tegyek?

Figyelt kérdés

35 éves vagyok, jogi területen dolgozom diplomásként.

2020-ban kezdtem el egy PTI másoddiplomát, mivel


- volt egy tök jó beosztásom, ahol effektív dolgoztam egy nap kb 3 órát, tehát volt 5 óra szabadom és nem akartam semmittevéssel tölteni


- a Covid miatt be se kellett járni, se suliba, se munkahelyre


- most se keresek rosszul(750 nettó), de esélyes volt hogy ennél többet is kereshetnek


- ha találok egy jó homeoffice állást, akkor munkahelyről duplabérért dolgozhatok.


És a legfontosabb:


Nem állt tőlem messze, mivel ez volt a második hely annak idején(info tagozatos voltam), amit megjelöltem és fel is vettek, de maradtam a jognál.

Az is tervbe volt véve, hogy frankó kalandjátékokat fogok csinálni.


Tehát igazából 2020-ban teljesen motivált voltam, egyszerűen tökéletes tervnek tűnt.

Ennek megfelelően végig tanultam szépen, mindenben elmerültem, volt időm, minden rendben volt.


Most viszont kb fél éve azt látom, hogy az egész IT ipar kivan.

Tavaly ilyenkor kb hetente találkoztam ajánlattal, volt egy rakás junior pozíció, de LinkedIn-en is jöttek szép sorban. A csoporttársaim, Discord csoportok is ezzel voltak tele.

Most sehol semmi, a kapcsolataim is mind dobják be a törölközőt, nem tudnak semmit.

Leépítés, hire freezing stb van a legtöbb helyen, tehát

valaki elmegy, nem vesznek fel újat a helyére stb.


Most próbálnám úgy felfogni, hogy csak átmeneti , mert máshol is ez van, de azt látom valahogy, hogy ez ennyi volt, lőttek az egésznek, kb vagy 2 napja csak lesek magam elé.

Mit gondoltok, van értelme folytatni tovább?

Államvizsga lenne hátra.

Na jó, azt már megcsinálom, de semmi kedvem hozzá.


2024. márc. 5. 19:42
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem jó a Covid időszakot választani hiring referenciának, mert az is egy kivételes periódus volt, mert HomeOffice berobbanásával számos digitalizációs projekt indult cégek/magánember részéről, így ezt a nagy igényt csak úgy tudják a cégek kielégíteni (ill. aki lemarad, kimarad félelem miatt) elkezdtek főt/fát felvenni.


Így nyilván mindenki is kapott heti 2-3 megkeresést is. Most már nincs szükség ennyi emberre, hogy az igényeket kielégítsék és mindezt megfejelte egy globális infláció, és office-ba visszarendelési menedzsmenti igény.


Így számos cég próbál matekozni, hogy: van egy iroda amit fenntart kihasználatlanul, infláció általi bérigények menedzselése, hitelek fizetése az magas kamatú környezetben.


Persze a projektek haladnak tovább, ahhoz kell ember. Most inkább csak Senior-okat vesznek fel, ha vesznek, mert őt nagyon Onboarding-on kívül nem kell képezni és munka kész. Kevés emberrel kell projekteket teljesíteni/csinálni. Így a Senior-oknak nem fér bele a Junior/Medior-ok mentorálása.


De ez hegycsúcs és mély völgy is időszakos. Majd vissza áll egy egészséges útra. Addig is jó, ha tanulsz technológiákat/módszertanokat, hogy jobb legyél. Az informatika a jogi pályától teljesen eltérő. Itt nem érdekel senkit (már), hogy milyen papírod van vagy honnan jöttél.


A fő kérdés: Meg van-e a kompetenciád, technológiai és különböző módszertani ismereted a pozíció betöltéséhez?

És amúgy a legtöbb dolgot otthon is meglehet tanulni, bár sokat kell olvasni, amire javaslom a medium.com-on felbukkanó IT-s cikkeket. (Érdemes előfizetni, mert jobbak fizetős fal mögött vannak.)

Céges kultúra meg cégről-cégre változik. Az meg ráér. :)

2024. márc. 5. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
44%

Nem értem.

Én pár naponta kapom a linkedln-ről az ajánlatokat, pedig már nyugdíjas vagyok.

2024. márc. 5. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
11%
Elég egyértelmű mi a helyzet, az AI szorítja ki az embereket napról napra. Folyamatosan mindenhol leépítés van, juniorokra már szinte szükség sincs. Most az új Claude AI több százalékot ver ChatGPT-re és a Gemini-ra. Ez már jobb nem lesz, szerintem neked már teljesen felesleges az a második diploma és úgy a programozást mint karriert itt az idő elfelejteni mindenkinek.
2024. márc. 5. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
0%

Ha csak az államvizsga van hátra, akkor azt a helyedben még meglépném, mert két diploma jobban mutat a CV-ben mint egy, de arra már nem sok esélyed maradt, hogy IT vonalon csinálj karriert.


Az AI kivégez mindent és mindenkit. Ráadásul, nem csak programozás területén, hanem szép lassan benyomul minden elképzelhető területre.

2024. márc. 5. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
64%

“egész IT ipar ki van”, azért kíváncsi lennék mit mondana erre egy ML engineer:D


Figyelj, azt kell csinálni amit szeretsz. Neked van pénzed, agyad és elég szabadidőd munka mellett is tanulni. Miért nem csinálsz egy proginfót és lesz ami lesz?


Semmit nem veszítesz vele és anyagilag is nulla kockázat lesz neked. Legrosszabb esetben nagyon érdekes projekteket tudsz majd egyedül is csinálni hobbi szinten, jó esetben pedig egy új karrier is lehet, ami ha nem jön össze, akkor mindig ott van a jogi karriered B opciónak.



Ez az IT piac sínylődik egy eléggé felfújt dolog. Igen, ha csak az IT-t nézzük akkor 2018-hoz képest rémálom ami most megy. Na de mi a helyzet, ha a többi területhez nézzük? Így továbbra is a legkiemelkedőbben fizető és legszélesebb lehetőségeket adó szakmáról beszélünk…


Annyi változott “csak” amúgy, hogy jelenleg az tud érvényesülni akit tényleg érdekel az IT és bele is teszi a munkát. Magyarán egy bsc semmit nem ér, ha nincsen github teli dobálva normális projektekkel és nincs egyetem mellett legalább 8 hónap gyakornoki tapasztalat (Budapesten csak az nem tud ennyit összehozni aki lusta, és tisztelet a tényleges kivételnek).


A seniorok is feleslegesen sírnak. Náluk is azok nem tudnak rendes munkát találni, akik

-valami elavult technológiát használnak

-megálltak a legelső cégnél ahol alig kell valami újat csinálni, de ugye itt kaptak munkát és elkényelmesedtek

-nem tartották a lépést az új dolgokkal (pl egy nyelv régebbi verzióját használják vagy 4 éve folyamatosan és otthon nem foglalkoztak saját projektekkel)

-nem bővítették a tudásukat (seniorként egy nyelv ismerete alap, de erre kellene még millió másik technológia, architektúra etc etc ismeret, amit otthon folyamatosan tanulni kellene)

-contractorként dolgoztak (sok cég nem úgy számolja ilyenkor a tapasztalatot és/vagy nem gondolja ezt nagy tudást adó tapasztalatnak)


Ha valaki egy értelmes senior, azaz érdekli a szakma, fejlesztette magát és nem kényelmesedett bele egy munkába, akkor ugyan úgy bármikor bárhol a világon talál majd munkát.



Lehet kicsit hosszú lett az utolsó rész, de ezt kellene megérteni, hogy csak azoknak rossz a mostani piac, akik a pénz miatt jöttek IT-ba. Most nyílván megértem őket, de azért 10 évvel ezelőtt is mondták, hogy az IT akkor jó, ha az ténylegesen a hobbid. Sajnos annyit kell tanulni és folyamatosan adott tudás szinthez igazodóan nehéz problémákat megoldani, hogy a szakma szeretete nélkül lehetetlen jó szakembernek lenni.

2024. márc. 6. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
56%

"volt egy tök jó beosztásom, ahol effektív dolgoztam egy nap kb 3 órát ... most se keresek rosszul(750 nettó),"


Mégis mi a célod, napi 1 óra munkával nettó másfél milliót keresni vagy mi?


"Az is tervbe volt véve, hogy frankó kalandjátékokat fogok csinálni"


És? Mi gátol meg benne? Mitől lenne másabb a hobbi szintű kalandjáték fejlesztés ha épp naponta 5 fejvadász keres meg linkedinen vagy havonta 1 se?


Egyértelmű, hogy te is csak 1 vagy a sok közül aki a pénzért váltott IT-ra, de egyébként semmi keresnivalója a szektorban. Így hogy kicsit visszaesett a piac már egyből nem érdekel az egész, tipikus 'csak a pénz számít' mentalitás. Jobb ha maradsz jogi területen, épp elég selejt áramlott az utóbbi időben az IT cégekhez, épp ezért van most túlkínálat.

2024. márc. 6. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

7.


Rohadtul nem erről van szó.

Leírtam az elején, hoby én egyszer már tanultam IT-t.

Illetve történetet már írtam, találtam ki feladatokat is a játékhoz, valamint néztem pár videót hogyan is készül, de ehhez nem kellett volna diploma, ahogy egy rakás indie fejlesztőnek nincs is.

Ha esetleg nem fogalmaztam volna elég érthetően, még hosszú is lett, emiatt vagyok frusztrált.

2024. márc. 6. 11:26
 8/12 anonim ***** válasza:
0%
ez igy van. az IT terulet mar stagnal ha nem kihal. 1999 ben jott be a HTTP, na akkor volt a nagy durranas, 2010 ben mar mar elterjedtek az okos telok. egeszen 2015 ig meg mar tabletek. Plusz ekozben ugye jottek mas technologiak a cegeknel, logisztikaban, de ennyi. Mar nincs szukseglet annyira IT-sokra mert 2000 ota mindenki annak ment szinte. Nezz korul BP-n meg cegeknel tele indiaival ami egy szo szerint IT gyar, itt is megkerdezed mit tanulsz "villamosmernok" vagy "mernokinfo" vagy valami hasonlo. Barhol Miskolcz vaggy BP. Mar ~2010-es evek ota nincs nagy business ebben. Max a brutal nagy cegeknel ahol kell uj ERP rendszereket fejleszteni, integralni. De a hetkoznapi embernel semmi nincs mar, uj telot jelentenek be, ugyanugy nez ki, csak van benne plusz ez meg az, szamitogep ugyanez, XBOX, PS ugyanez. Jatekok is mar egyszinuek. Egyedul ahol meg kell az igazi IT az a kutatas terulet, farmakologiai fejlesztesek, sebeszeti fejlesztes, diagnosztikai fejlesztesek, rakgyogyitas feltalalasa, es ilyenek, biotechnologia. De a hetkoznapi ember szamara iphone meg samusng es kihalt az IT. Nincs nagy igeny ra mint 2000 res meg 2010 evek kozepen volt. Mondhani a berobbanas tartott exponencialisan 2000 tol lefele ~2015 ig. Ez a 2015 egy sacc, jott meg par uj technologia, 2014, 2016 ban is, de minimalis. Sokan mar a regihez fordulnak mert az ujak nem hoznak semmit.
2024. márc. 6. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
0%

"1999 ben jott be a HTTP"


Jó lesz az 1965-nek is.

Az internet hazánkban 1994 óta elérhető, legalábbis az átlag polgár számára. Én 1995-ben már otthonról interneteztem. HTTP protokoll már akkor is létezett.

2024. márc. 6. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
0%
te lehet interneteztel, jo neked, 99-tol lett tomegesen elterjedve, ennek koszonheto a rettento nagy kiterjedtsege a gazdasagban, logisztikaban, technologiakban.
2024. márc. 6. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!