Ano amikor nem volt ennyi doksi programozashoz?
"Oke de ha nem tudtal egy problemat megoldani mihez kezdtel?"
Gondolkodtam. Ez a programozás lényege. Az, hogy sokan azt a "módszert" követik, hogy még a legpiszlicsárébb dologhoz is valami mázsás külső könyvtárat töltenek le, az lehet, hogy egyszerűbbé tesz bizonyos folyamatokat, de lustává teszi a programozót, és annak a gondolkodását. Ha most elakadsz valahol, normális körülmények között akkor is az a megoldás, hogy elkezdesz gondolkozni. Sőt, jobb esetben már előre megtervezted, és részekre bontottad a programot, így egyszerre elég csak egy résszel foglalkozni.
Az pedig, hogy ne lett volna dokumentáció? Egyszerűen nem igaz. Egy teljes polcnyi programozás könyvem van, 90%-uk azokból az időkből, amikor még nem volt internet, vagy a mostani tartalmaknak csak a töredéke volt fellelhető. Akkor is volt már egy halom könyv, még magyarul is. Programozási nyelveket leíró könyvek, módszertani/szoftvertechnikai könyvek, példatárak, stb. Sok ilyen könyv jóval alaposabb volt, mint a legtöbb mai netes doksi.
#8 "Ez tévedés mert mi többször futottunk bele pl. fordító bugba. Arra házon belül ma sincs megoldás. Azt csak a gyártó tudja megoldani"
Ez a tévedés. Akkor tesztek sorozatával behatároltuk a hiba forrását, és valamilyen megoldással megkerültük azt.
14-et (2023.09.21 23:57)kiegészíteném azzal, hogy amikor "megakadtunk" egy úgymond "probléma" miatt az általában valóban probléma volt. Nézem most a Stackoverflow és hasonló "probléma megoldó" oldalakt (úgy vélem erre is gondolt a kérdező, mert ilyen sem volt) és nézem a felmerült kérdéseket a legtöbb olyan, hogy "ezt tanultuk, ez alap" (kéne legyen). Így futhattunk bele (amit már korábbn írtam), hogy fordító bug. Az emlékezetes, bizonyos esetekben a program egy bizonyos ponton 0-val osztással elszállt. Volt amikor nem. Dumpok elemzése stb. után eljutottunk, hogy melyik az a pár sor amelyiknél elszáll. Ezek után más nem volt végignéztük (ebben segített már pár kolléga) hogy mi az ami ott ténylegesen végrehajtásra kerül (értsd a gépikódú programot fordítottuk vissza egy disassembler segítségével) és abból jöttünk rá, hogy ott a fordító hibás kódot állított elő. Na ezek voltak a "problémák" nem az, hogy "hogyan kérdezzem le a bejelentkezett felhasználó uid-jét" meg ilyeneknem sem örültünk (most a szintről beszélek) ami itt gyakori: "sikerült egy bejelentkező képernyőt megírjak, már profi vagyok?" ezek úgy az alap feladatok voltak. Persze mi is hibáztunk, voltunk kezdők stb. De egyrészt nem one man show volt a programozás (mint ma sok helyen) team-ek voltak, akkor engedtek belenyúlni a kódba amikor már azt ismertük meg tudtuk, hogy mit akarunk csinálni. Persze voltak mellé nyúlások, hogy mire készen lettünk derült ki, hogy "jahh erre még sincs szükség" és lelőtték az egész projektet (ezeknél legalább nem derült ki, hogy elrontottuk volna).
Szintén egy tipikus "probléma volt" (ez 1995-ben történt) ami nem velem esett meg, hanem a főnökömmel. Megírták a programot és nem futott le, mert kicsi volt hozzá a gép. Kerestek egy nagyobb gépet azon sem futott le, keresni kellett egy még nagyobb gépet na azon lefutott. És itt már végsőkig kicsavartak mindent az adott gépből. Ez csak úgy ment viszont, hogy minden szabályt betartottak az adott nyelv és oprendszer körülményei között. Eleve hiába voltak "fejletlenebbek" a fejlesztő rendszerek (és sokszor kapott az ember egy 10 oldalas hibalistatát a fordításról amiből ki kellett hámozni, hogy egy zárójel lemaradt) de egy csomó mindent meg lehetett velük csinálni, csak meg kellett tanulni, szokni stb.
Akkoriban nem volt az mint most, hogy megtanultuk egy eljárás paraméterezését és akkor az úgy volt (eleve voltak "puskák" amik kézről kézre jártak) és 2 év múlva is úgy volt és máig úgy van. Most mi van? "ez tegnap még működött" és kiderül, hogy jött egy új verzió és "jahh az új változatban másképpen kell meghívni azt a libraryban lévő eljárást /ld. python ahol néha naponta változnak meg paraméterezések az egyes libekben/. Ha az ember betartotta a szabályokat akkor simán hordozható volt a kód, mert az egész ki volt találva. Nem úgy mint pl. most a python esetén, hogy az elméletileg ugyanolyan céges gépeknél (ebbe most futottunk bele) 6 gépen fut a program, a hetediken ami elvileg azonos és ugyanazok vannak feltelepítve nem fut. (jó közben megoldottuk átírtuk, megkerültük de ilyen nem volt). És ami a doksiban volt az igaz volt...
"és sokszor kapott az ember egy 10 oldalas hibalistatát a fordításról amiből ki kellett hámozni, hogy egy zárójel lemaradt"
OMG
#15-ös Igen, sőt sajnos már a fejlesztői környezet telepítése közben is lehetnek problémák, mindenféle függőségekkel, ha az ember csak úgy nekiállna külön telepíteni.
A függvényeknek is lassan már verziószám kéne (ez lenne az első paraméter).. a többit oldja meg a fordító stb. :)
15
"De egyrészt nem one man show volt a programozás (mint ma sok helyen) team-ek voltak"
Szerintem összekevered a hobbi szintű webfejlesztőket a fejlesztőcégekkel
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!